Reklama

Kazanie

Wy tak się módlcie!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ciągu wieków historii Kościoła mieliśmy wielu znakomitych nauczycieli modlitwy. A dziś wystarczy popatrzeć, jak klęczy i modli się Ojciec Święty Jan Paweł II. Ale nie mamy wątpliwości, że dla nich wszystkich i dla nas, zwyczajnych ludzi, niedościgłym, a zarazem bardzo bliskim wzorem modlitwy jest sam Pan Jezus. I dziś słyszymy Jego serdeczne pouczenie, rozpoczynające się od słów: "Kiedy się modlicie, mówcie". Dlatego wśród sześciu wprowadzeń do modlitwy Ojcze nasz podczas Mszy św., przed Komunią św., najbardziej stosowne wydają nam się te słowa: "Pouczeni przez Zbawiciela i posłuszni Jego słowom, ośmielamy się mówić". A więc nie tylko możemy, ale powinniśmy modlić się do naszego Ojca w niebie, który jest Jego i naszym Ojcem. U św. Łukasza, jak to dziś słyszymy, jest tytuł "Ojcze" bez zaimka "nasz", bo sam ten tytuł wyraża całą prawdę. Św. Mateusz dodał: "który jesteś w niebie". Ale to nie tylko, jak słusznie mówimy, "Jezusowa modlitwa". To także Jego jakby instrukcja - pouczenie, jak mamy się modlić, to wzór dla każdej naszej modlitwy. A wśród tych Jego konkretnych wskazań, jak mamy się modlić, jest bardzo wzruszająca ta prośba o chleb powszedni i o to wszystko, co jest konieczne dla naszej ziemskiej egzystencji. Ale zarazem trzeba nam pamiętać, że przede wszystkim jest jego święte Imię, Jego królowanie i wypełnianie Jego świętej woli. Bo kiedy otwieramy nasze serca na te Boże sprawy, stajemy się zdolni przyjąć i te dary, które On przygotował dla nas swoim ojcowskim sercem. On chce być pośród ludzi jako swoich dzieci w każdej chwili naszego życia - i w czasie, i w wieczności. Ale my czasem stajemy przed Bogiem, jak dziecko przed ojcem, matką, kiedy prosi o loda, a Pan Jezus poucza nas dziś, że mamy prosić w modlitwie o dary tak potrzebne, jak ten chleb powszedni. Przypowieść o człowieku przychodzącym w nocy, by prosić o pożyczenie trzech chlebów, jest także Jezusową zachętą do modlitwy. Jak bardzo serdeczne i zwyczajne są te słowa: " Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień?... Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą". Nasze ludzkie prośby skierowujemy do tych, którzy je mogą spełnić. Nie prosimy o pieniądze kogoś, kto jest sam zadłużony. Ten człowiek z Ewangelii tak natarczywie prosi swojego przyjaciela o chleb w nocy, gdy on już śpi, bo wie, że tamten nie pogniewa się, najwyżej pogdera, ale w końcu wstanie, pożyczy, a potem będzie zadowolony, że wyświadczył mu tę przysługę. W naszym staropolskim przysłowiu: " Gość w dom - Bóg w dom", jest wyrażone przekonanie, że Bóg jakby utożsamia się z tym drugim człowiekiem. Wiemy, jak to jest dziś. Zbyt łatwo znajdujemy wiele bardzo uprzejmych wymówek, żeby nawet najlepszemu przyjacielowi odmówić. Tylko łaska i dobroć pochodzące od Ducha Świętego otwierają zawsze nasze serca na potrzeby każdego człowieka, nie tylko przyjaciela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Więcej ...

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30
Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów