Reklama

Co dalej z konkursem: "Na grani Tysiącleci"?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobiegł końca etap wojewódzki konkursu wiedzy o osobie i dziedzictwie Stefana Kardynała Wyszyńskiego: "Na grani Tysiącleci". Słowa Prymasa Tysiąclecia: "Mnie kiedyś zabraknie, ale wy to sobie przypomnicie" - ożyły z prawdziwą mocą.
Oto ponad 30 tysięcy młodych ludzi: gimnazjalistów, licealistów i uczniów szkół zawodowych - z całej Polski, stanęło w szranki szlachetnej rywalizacji. Wielu z nich nie słyszało wcześniej o dzisiejszym Słudze Bożym, inni wiedzieli niewiele, byli i tacy, którzy podziwiali go od dziecka.
Konkurs przeprowadzany jest w kilku etapach. Najpierw uczestnicy zapoznawali się z nauką i postacią Księdza Prymasa Wyszyńskiego, wybierali jeden z tematów, sposób, w jaki chcieli wyrazić swoje odkrycia czy hołd dla tego człowieka. Realizacja projektu często wymagała wysiłku, cierpliwości, zabiegów organizacyjnych i wykonawczych. Po wykonaniu prac przez uczniów komisja szkolna kwalifikowała najlepsze z nich do etapu wojewódzkiego (w kilku województwach był również etap pośredni na terenie delegatur Kuratoriów Oświaty), wreszcie komisje wojewódzkie, składające się z przedstawicieli Kuratoriów i wydziałów katechetycznych Kurii Diecezjalnych oceniły otrzymane prace i najlepsze przekazały do etapu centralnego. W większości województw konkurs zakończył się uroczystym podsumowaniem z udziałem biskupów i kuratorów. Oprócz nadziei na dalszy sukces były dyplomy, wyróżnienia, nagrody.
Teraz, gdy szkoły i uczniowie są na zasłużonym odpoczynku wakacyjnym, komisja centralna klasyfikuje i ocenia prace do niej skierowane.
Do etapu centralnego przekazano 270 prac wykonanych przez 400 uczniów. Są wśród nich prace literackie (wypracowania, referaty, eseje, scenariusze i zbiory wierszy), różne formy plastyczne (rysunki, obrazy, plakaty, rzeźby), albumy, montaże słowno-muzyczne i kompozycje, etiudy i sztuki teatralne zarejestrowane na taśmie VHS, filmy dokumentalne, reportaże i wywiady, strony internetowe i prezentacje multimedialne. Już samo wymienianie form świadczy o zakresie i różnorodności przedsięwzięcia.
Dla wielu uczestników konkurs stał się wyzwaniem do zmierzenia się ze sobą i swoimi umiejętnościami. Czasem był to pierwszy kontakt ze stołem montażowym, pierwszy samodzielny projekt scenariusza czy aranżacji muzycznej. Dla wszystkich była to okazja do spotkania z człowiekiem niezwykłym. Poznanie jego osoby, nauki, którą głosił, a która jest wciąż aktualna, historii, na którą miał tak ogromny wpływ, odszukanie osób, które go pamiętają i mogą pomóc zrozumieć. Ale nie tylko! To także głębokie przemyślenia dotyczące sensu życia, wyborów życiowych, powołania, wartości rodziny czy miłości do ojczyzny. Prymas Tysiąclecia dla tych, którzy spróbowali go bliżej poznać, stał się prawdziwym drogowskazem w dzisiejszym zagmatwanym świecie.
Jest to największy sukces i zwycięstwo: "To nieważne czy przejdę do następnego etapu - napisał w ubiegłym roku jeden z uczestników - ja już ten konkurs wygrałem, bo dzięki Prymasowi odkryłem to, co najważniejsze". Takich zwycięzców w 2001 r. - Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest wielu. I to jest największy sukces organizatorów - Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego "Soli Deo". Mogło się przecież zdarzyć, że w ogromie napływających prac - np. w województwie lubelskim wzięło udział w konkursie ok. 10 tys. uczniów - czyjś wysiłek i talent nie został należycie doceniony. Ale bogactwo ducha, którego cząstka została przez nich przyswojona, może wydać owoc stokrotny.
Finał konkursu: "Na grani Tysiącleci" zbiegnie się z ostatnim etapem konkursu dla dzieci: "Z Zuzeli na stolicę prymasów", organizowanym przez redakcję Promyczka Dobra. W tym ostatnim ponad 25 tys. dzieci ze szkół podstawowych z kilkunastu diecezji uczestniczyło w zmaganiach szkolnych, parafialnych, dekanalnych i diecezjalnych, wykazując się na każdym etapie coraz większą wiedzą o Prymasie Tysiąclecia. Uroczyste zakończenie, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród obędzie się 27 września na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Wszystkim uczestnikom konkursu - dzieciom, młodzieży i wspomagającym ich dorosłym pobłogosławił w dniu 11 marca 2001 r. Ojciec Święty Jan Paweł II.
Tygodnik Niedziela sprawuje patronat medialny nad konkursem. Jako pierwszy ogłosił jego regulamin, ufunduje również jedną z nagród. Fragmenty najlepszych prac zostaną opublikowane na łamach Niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj