Reklama

Jak Ci dziękować, Chrystusie

Niedziela Ogólnopolska 32/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest pełnia lata. Połowa, na przemian upalnego i deszczowego, lipca. Młodzież parafialna wyjechała na oazę. W dzień powszedni zabrakło przy ołtarzu nawet ministranta. W porannej Mszy św. uczestniczy ok. czterdziestu osób. Wydawałoby się, że wszystko jest jak co dzień. Jednak po Komunii św. najwyraźniej wzruszony kapłan poprosił organistę o zaśpiewanie pieśni Jak Ci dziękować, żeś mi dał tak wiele. A po udzieleniu błogosławieństwa podzielił się swoją radością: "Przystąpienie do Stołu Pańskiego wszystkich wiernych, obecnych na Eucharystii, jest zdarzeniem, które przeżywam po raz pierwszy w moim trzyletnim już kapłaństwie. Zawsze zwracamy się do Pana Boga z prośbami i błaganiem o ratunek w trudnej życiowo sytuacji. Tymczasem powinniśmy przede wszystkim dziękować Panu Bogu za łaskę przeżywania i radości, i smutków". Słowa te wywołały w każdym z obecnych głębokie poruszenie i wielką radość. Czyż może być lepsze potwierdzenie zawiązania wspólnoty? Wspólnoty Kościoła żywego z Chrystusem.
Dla ks. Jana jest to także głębokie przeżycie. Istotne nawiązanie do tak niedawnych rekolekcji kapłańskich na Jasnej Górze. W rozmowie po Mszy św. powracamy do wydarzenia w kościele. Jest ono tym radośniejsze, że tak jak w całym kraju, tak i w naszej parafii odczuwane jest przecież istnienie psychologicznego "muru dla duchowości".
Parafia, obejmująca trzecią część miasta, liczy ok. dziesięciu tysięcy wiernych, z których dwie trzecie to "mieszczanie", pozostali to mieszkańcy okolicznych wsi. Ci pierwsi zmienili status społeczny w pierwszym pokoleniu i mają już dzieci i wnuki. Wprawdzie chłoną łatwo to wszystko, co miejskie, ale w swoim przywiązaniu do wiary chrześcijańskiej i Kościoła stanowią jeszcze jedność. W niedziele i święta ponad połowa parafian uczestniczy w Eucharystii, wielu przystępuje do Komunii św.
Od pokoleń jest tutaj oczywiste, że odpowiedzialność za wiarę dzieci i wnuków spoczywa na matkach i babciach. To one, modląc się każdego ranka, przynoszą do Chrystusa Ukrzyżowanego tak widoczne na twarzach cierpienie. W bardzo prostej modlitwie-rozmowie z Bogiem szukają ukojenia. Przekazują prośby i błagania. Najczęściej o uwolnienie synów i mężów z nałogu alkoholizmu. O nadużywaniu alkoholu niewiele się mówi w rozmowach z sąsiadkami. Jest to tabu każdej rodziny. Mało kto ma odwagę z nim walczyć. Najczęściej jedynym ukojeniem i ucieczką jest Miłosierdzie Boże.
Babcie i matki modlą się także o ratunek dla zagrożonych rodzin. Szerzące się bezrobocie i konieczność poszukiwania pracy poza miejscem zamieszkania osłabiają więzy w rodzinie, często prowadzą do jej rozpadu. Szczególnie, gdy wyjeżdża się "za chlebem" aż do Ameryki. A wyjeżdżają zarówno młodzi mężowie, jak i młode żony.
Nasza parafia położona jest na ziemi łomżyńskiej. Przez ostatnie miesiące przeżywaliśmy bardzo boleśnie powszechne przyjmowanie za prawdę kłamstw o tragedii w Jedwabnem. Ten ból powinien uczulać nas samych przeciw, tak częstemu jeszcze, posługiwaniu się obmową i kłamstwem wobec bliźnich. I przeciw "dumie z doskonałej orientacji" w sprawach miasteczka i jego mieszkańców. Ileż krzywd to rodzi, ileż cierpień jest przez to zadawanych! W tym miejscu naszej rozmowy ks. Jan przywołuje słowa pieśni: Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl - po co żyjesz?
Myśli wracają znów do pełnego i wspólnego przeżycia Eucharystii. Nikt nie wstydził się łez, kiedy na zakończenie organista zaintonował pełną nadziei pieśń:
Jeszcze się kiedyś rozsmucę
Jeszcze do Ciebie powrócę, Chrystusie!
Jeszcze tak strasznie zapłaczę
Że przez łzy Ciebie zobaczę, Chrystusie!
Nasza "mieszczańska" parafia to głównie osiedla bloków starszych i nowszych. Wśród nich nasz kościół pw. Ducha Świętego. Nowy i nowoczesny w formie. Wielki i niczym łódź Piotrowa, z wysoko wzniesionym i widocznym z daleka krzyżem. Gdy wracając z podróży, dostrzegam ten krzyż ponad dachami, wiem, że dom jest już bardzo blisko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odnalezione relikwie?

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

Ks. Adrian Put

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

W większości publikacji na temat św. Brunona, towarzysza św. Benedykta i św. Jana w misji do Polski Chrobrego, można znaleźć informację, że jego relikwie zaginęły. Ich brak był m.in. jednym z powodów nieobecności brunonowego kultu w naszej ojczyźnie w wiekach średnich. Okazuje się jednak, że jego relikwie są. Być może nawet nie zaginęły?

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12
Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Wiara

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...