Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W trosce o piękno

Kościół Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi w czasie prac renowacyjnych

Archiwum parafii

Kościół Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi w czasie prac renowacyjnych

W naszej diecezji sosnowieckiej stale podejmowane są starania o zachowanie materialnego dziedzictwa sakralnego, pozostawionego nam przez przodków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podobnie jak w innych diecezjach, tak również w diecezji sosnowieckiej powołana jest Komisja do spaw Sztuki Sakralnej. Stanowi ona organ doradczy Biskupa Diecezjalnego w sprawach odnoszących się do sztuki w obrębie miejsc świętych, a więc kościołów i placów przykościelnych, kaplic publicznych oraz cmentarzy. Troska o zabytki powierzona jest wszystkim, a szczególnie Wojewódzkiemu i Diecezjalnemu Konserwatorowi Zabytków.

Diecezjalny Konserwator Zabytków stoi na czele Komisji do spraw Sztuki Sakralnej. Składa się ona z kilku osób. W obecnie powołanej komisji zasiada przewodniczący: ks. Tomasz Zmarzły i członkowie: ks. Andrzej Stasiak, Bogdan Czesak oraz Sylwia Nowak. – Ocenie Komisji podlegają wszelkie inwestycje w dziedzinie sztuki sakralnej dotyczących m.in. wyposażenia wnętrz obiektów zabytkowych i współczesnych, budownictwa kościelnego, zagospodarowania terenu przykościelnego oraz administrowania obiektami znajdującymi się na cmentarzu. Wszystkie zatem prowadzone prace w kościołach winny być konsultowane z Komisją, a planowane przedsięwzięcia winny zyskać pozytywną jej opinię. Niedopuszczalną jest sprawą działanie w obiektach sakralnych, pozostawiając w nich trwały ślad, bez jakichkolwiek konsultacji. Nadal obowiązują i nie zostały uchylone przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego i prawa liturgicznego, dekrety Stolicy Apostolskiej oraz instrukcji biskupa diecezjalnego – stwierdza ks. Tomasz Zmarzły. Na internetowej stronie diecezjalnej w zakładce Komisja ds. Sztuki można znaleźć Statut komisji oraz Instrukcję biskupa sosnowieckiego dotyczącą obiektów zabytkowych i budownictwa kościelnego diecezji sosnowieckiej. W diecezji godnymi uwagi są najstarsze budowle sakralne. Z okresu romańskiego zachowały się one w Siewierzu i Gieble. Nieco późniejsze, bo z XIII i XIV w. są świątynie w Sławkowie, Olkuszu, Pilicy i Będzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ciekawym zjawiskiem są zabytkowe obiekty drewniane. Wśród doskonale zachowanych na terenie Diecezji Sosnowieckiej wymienić należy kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Mostku z 1571 r., św. Marka w Rodakach z ok. 1601 r., kościół szpitalny Niepokalanego Poczęcia NMP w Wolbromiu z 1638 r., św. Katarzyny w Ulinie Wielkiej z 1655 r., św. Wawrzyńca w Bobrownikach z 1669 r., św. Marcina w Porębie Dzierżnej z 1766 r. oraz św. Mikołaja i św. Wawrzyńca w Dłużcu z roku 1768. Wchodzą one w grupę obiektów tworzących szlak architektury drewnianej województwa małopolskiego i śląskiego. Nie sposób pominąć również okazałych świątyń z przełomu XIX/XX w., m.in. Wniebowzięcia NMP, św. Tomasza, św. Jana Chrzciciela, św. Joachima w Sosnowcu, NMP Anielskiej i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej oraz św. Stanisława w Czeladzi.

W Liście do artystów pisał św. Jan Paweł II: „Aby głosić orędzie, które powierzył mu Chrystus, Kościół potrzebuje sztuki. Musi bowiem sprawiać, aby rzeczywistość duchowa, niewidzialna, Boża, stawała się postrzegalna, a nawet w miarę możliwości pociągająca. Musi zatem wyrażać w zrozumiałych formułach to, co samo w sobie jest niewyrażalne. Piękno jest kluczem tajemnicy i wezwaniem transcendencji. Zachęca człowieka, aby poznał smak życia i umiał marzyć o przyszłości”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-04-23 08:55

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostna droga bezdomnych z okolic Watykanu

2024-03-27 17:23

Adobe.Stock

Z misją zaniesienia nie tylko wsparcia materialnego, ale i Słowa Bożego wyszły do bezdomnych mieszkających w okolicach Placu św. Piotra siostry klaretynki. Z przesłaniem zapowiadającym radość Wielkanocy wyruszyły w miejsca, gdzie ludzie wielu narodowości żyją często na kartonach, pozbawieni jakiejkolwiek nadziei. Na progu Wielkiego Tygodnia misjonarki zorganizowały dla ubogich, bezdomnych i samotnych nabożeństwo pokutne, z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Więcej ...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

Więcej ...

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 16:19

BPJG

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...