Reklama

Dom młodzieży Europy przy loretańskim domu Maryi

Niedziela Ogólnopolska 33/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według tradycji, w 1291 r. aniołowie przenieśli murowaną część nazaretańskiego domu Maryi do Trsatu (dzisiejsza Chorwacja), a następnie w nocy z 9 na 10 grudnia 1294 r. na wybrzeże Adriatyku, do Loreto, niedaleko miasta Recanati (włoski region Marche). Natomiast najnowsze badania archeologiczne i historyczne pozwoliły wysunąć hipotezę, że kamienne ściany Świętego Domu kazał przewieźć statkiem do Włoch władca Epiru - Nicefor Anioł, który dał je w posagu swej córce, gdy wychodziła za mąż za Filipa z Tarantu. Na początku Święty Dom otoczony był jedynie murem, następnie w XIV wieku wybudowano wokół niego fortecę, a w XV wieku majestatyczną bazylikę, która budziła zachwyt współczesnych. Sanktuarium w Loreto stało się pierwszym sanktuarium maryjnym, do którego przybywali pielgrzymi z całego świata i było przez wieki "prawdziwym sercem Maryjnym chrześcijaństwa" - jak stwierdził Jan Paweł II. W 1995 r. - w ramach przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 - Papież zaprosił do Loreto młodzież z całej Europy. Na miejsce spotkania wybrano wzgórze Montorso, które wznosi się między Loreto a brzegiem Adriatyku. Jego wklęsłe zbocze opadające ku morzu stało się wielkim amfiteatrem, gdzie zgromadziło się 400 tys. młodych pielgrzymów. Dziś w tym miejscu wznosi się wspaniałe młodzieżowe Centrum im. Jana Pawła II, które w zamyśle jego organizatorów ma być tętniącą życiem duchowym pamiątką tamtego spotkania i małym katolickim " TaizeM". Aby zapoznać Czytelników "Niedzieli" z działalnością Centrum, przeprowadziłem rozmowę z jego dyrektorem - o. Alfredo Ferettim, oblatem Maryi Niepokalanej.

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Jak zrodziła się idea założenia europejskiego Centrum dla młodzieży w Loreto?

O. ALFREDO FERETTI: - Idea ta zrodziła się w 1995 r., podczas spotkania młodzieży Europy w Loreto; spotkania, które odbyło się podczas konfliktu na Bałkanach, a jego hasłem było: Europa i nadzieja (EurHope). Papież wyraził wtedy życzenie, by powstało w tym miejscu centrum spotkań młodzieży. Okazją do wybudowania Centrum stał się Jubileusz Roku 2000. Władze kościelne zaproponowały władzom włoskim - w ramach przygotowań do Roku Świętego - wzniesienie ośrodka dla młodzieży na wzgórzu Montorso. Propozycja ta została przyjęta i rozpoczęto budowę, która trwała kilka lat.
Chciałem dodać, że w 1995 r. na wzgórzu znajdowały się jedynie pozostałości zabudowań starej fermy i dlatego prawie wszystkie budynki są nowe.
Nowo powstałe młodzieżowe Centrum im. Jana Pawła II zostało przekazane delegatowi apostolskiemu do spraw sanktuarium loretańskiego - abp. Angelo Comastriemu, a następnie uroczyście zainaugurowane 8 grudnia 2000 r., w czasie ceremonii, której przewodniczył abp Giovanni Battista Re (dziś kardynał), prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Działamy więc od niedawna i opracowujemy dopiero formy naszej działalności.

- Dla kogo przeznaczone jest Centrum?

- Dla ludzi młodych pragnących odbyć rekolekcje, przeżyć czas modlitwy i duchowej refleksji wraz z naszą wspólnotą, do której należą Siostry Franciszkanki św. Piotra z Alkantary i ja, oraz dzielić się duchowymi i życiowymi doświadczeniami z innymi młodymi ludźmi.

- Dlaczego ktoś miałby jechać z Polski, Niemiec czy Hiszpanii aż do Loreto, by pogłębić swe życie duchowe?

- Oczywiście, że ośrodki takie jak nasz istnieją wszędzie, ale nasze Centrum znajduje się 2,5 km od Świętego Domu Maryi! Do tej pory do Loreto pielgrzymowali głównie ludzie w podeszłym wieku. Podczas Roku Świętego przekonaliśmy się jednak, że sanktuarium to drogie jest też młodzieży. Przecież w loretańskim sanktuarium przechowywany jest Dom, w którym młoda, kilkunastoletnia Dziewczyna wypowiedziała swoje "Tak" - Bogu i życiu; "Tak" - które zmieniło bieg historii. Dzięki uprzejmości Ojców Kapucynów, kustoszy sanktuarium, mamy wstęp do bazyliki także po jej zamknięciu i dlatego możemy zaproponować naszym gościom spędzenie w Świętym Domu kilku godzin lub nawet całej nocy na modlitwie i medytacji; dla wszystkich są to niezapomniane chwile, w czasie których wielu młodych ludzi wypowiedziało swe osobiste " Tak".
Oczywiście, jeżeli ktoś przybywa z daleka, pobyt w Centrum im. Jana Pawła II może stanowić jeden z elementów pielgrzymki do Włoch. Z Loreto można udać się do Asyżu i Rzymu lub do Lanciano i San Giovanni Rotondo. Nasze Centrum położone jest w pobliżu autostrady.

- Ile osób może pomieścić loretańskie Centrum?

- Dysponujemy 100 łóżkami w pokojach 7-osobowych, mamy wiele pokoi do pracy w małych grupach i sale konferencyjne. Mamy także ładną kaplicę. Warunki są dobre, choć spartańskie, a ma to także znaczenie wychowawcze - młodzi ludzie nie przyjeżdżają tu dla komfortowych warunków, lecz aby szukać tego, co w ich życiu najistotniejsze, najważniejsze. Podobnie jak my sprzątają swe pokoje i pomagają w utrzymaniu Centrum.
Na szczycie wzgórza Montorso, obok naszego Centrum, znajduje się jedynie klasztor Sióstr Karmelitanek i dom rekolekcyjny dla duchowieństwa. Z jednej strony roztacza się wspaniały widok na Adriatyk, z drugiej - na Loreto i jego sanktuarium.

- W jaki sposób można zorganizować pobyt w Centrum im. Jana Pawła II?

- Należy się porozumieć bezpośrednio ze mną. Podam więc adres, numer telefonu, faksu i adres poczty elektronicznej: Centro "Giovanni Paolo II", via Montorso, 60025 LORETO (AN), Włochy, tel. 00.39-071.7501552, fax 00.39-071.7504305, e-mail: centrogiovannipaolo2& libero.it

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 23.): Po prostu anioł

2024-05-22 20:30

mat. prasowy

Po co mi anioł stróż? Czy da się z nim wejść w relację? W jaki sposób aniołowie odnoszą się do Maryi? I co właściwie zawdzięczają aniołom Jezus i Maryja? Zapraszamy na dwudziesty trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o modlitwie do anioła stróża.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Nadawać życiu właściwy kierunek

2024-05-24 11:49
Msza św. odpustowa w kościele w Chlebowie

Maria Chuda

Msza św. odpustowa w kościele w Chlebowie

Św. Rita pomaga nadawać życiu właściwy kierunek – wskazywał ks. Andrzej Fiołka 22 maja podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Rity w Chlebowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kościół

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...