Reklama

Z prasy zagranicznej

Niedziela Ogólnopolska 33/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pół roku administracji Busha

W serwisie informacyjnym koncernu NBC (do którego należy m.in. znany tygodnik Newsweek) z 30 lipca znalazł się materiał zatytułowany Ameryka Busha działa, opracowany przez George´a F. Willa. Przedstawiony w nim obraz Stanów Zjednoczonych po przeszło półrocznym okresie funkcjonowania republikańskiej administracji prezydenta George´a W. Busha rysuje się dość optymistycznie. Recesja, którą zapowiadali niektórzy eksperci ekonomiczni (o niektórych z tych prognoz informowaliśmy w naszych przeglądach prasy), nie nastąpiła. Kryzys energetyczny w Kalifornii został przezwyciężony, a jego ubocznym dodatnim skutkiem stało się przyspieszenie prac nad znalezieniem nowych źródeł energii. Efektem tych prac może być w dalszej perspektywie uzyskanie przez Stany Zjednoczone niezależności od dostaw ropy naftowej z krajów arabskich.
Dodatni efekt psychologiczny w społeczeństwie amerykańskim powstał także dzięki pomyślnemu rezultatowi kosztownego doświadczenia, mającego rozpocząć rozwój nowego narodowego systemu obrony przeciwrakietowej. Doświadczenie, nazwane skrótowo "pocisk trafia w pocisk", pokazało niezwykłą precyzję programowania lotu pocisków mających wysoko w stratosferze uniemożliwiać przelot nieprzyjacielskich rakiet wycelowanych w terytorium Stanów Zjednoczonych.
Artykuł wymienia wreszcie, jako pomyślne zjawisko społeczne, utrzymywanie się niskiej stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych: nawet w regionach słabszych gospodarczo nie przekracza ona pięciu procent.

Demokraci przeciw polityce społecznej Busha

Jak można się było spodziewać, po zdobyciu jednogłosowej przewagi w Izbie Reprezentantów Partia Demokratyczna przystąpiła do działań mających na celu niedopuszczenie do realizacji programu tzw. zabezpieczeń społecznych, który należał do najważniejszych obietnic wyborczych prezydenta Busha. Według artykułu redakcyjnego dziennika New York Times z 30 lipca, zarówno przewodniczący (speaker) Izby, demokrata J. Dennis Hastert, jak i przywódca frakcji demokratycznej Richard A. Gephardt zamierzają przeciwstawić się prezydenckiemu projektowi ustawy z tej dziedziny. Projekt ten przewiduje stworzenie dla pracowników o niskich uposażeniach specjalnych kont w funduszach inwestycyjnych; dochody z tych funduszów oraz oprocentowanie kont gwarantowałoby ich właścicielom wypłatę rent po przejściu w stan spoczynku. Projekt przewidywał również posunięcia wyrównawcze w postaci obcięcia wysokości gwarantowanych zabezpieczeń rentowych dla osób o wysokich dochodach. Miałoby to zmusić je do indywidualnego ubezpieczania się w prywatnych towarzystwach ubezpieczeniowych (co jest jednym ze sposobów tzw. nakręcania koniunktury).
W całej tej sprawie interesująca jest swoista zamiana ról między dwiema głównymi partiami amerykańskimi: tradycyjnie to demokraci uchodzili za ugrupowanie bardziej "prospołeczne", a tymczasem obecnie to właśnie republikański prezydent występuje z projektem faworyzującym upośledzone materialnie warstwy społeczne.

Batalia o klonowanie ludzkich komórek

Jak donosi dziennik Washington Post z 31 lipca, w Kongresie amerykańskim rozpoczęła się procedura uchwalania ustawy - zgłoszonej przez deputowanego republikańskiego ze stanu Floryda Davida Weldona - zawierającej całkowity zakaz klonowania (czyli rozmnażania poza organizmem) komórek ludzkich. Zakaz ten ma charakter maksymalistyczny, gdyż zabrania klonowania nie tylko komórek rozrodczych, z których w warunkach naturalnych mogłaby się rozwinąć nowa istota ludzka, lecz także komórek pobieranych z pozostałych części ciała człowieka. Przyjęcie projektu Weldona, twierdzi anonimowy autor artykułu redakcyjnego, mogłoby "niekorzystnie wpłynąć na badania nad ewentualnymi zastosowaniami technik klonowania do terapii schorzeń dotąd nieuleczalnych". Przy tym zastrzeżeniu autor (czy autorzy) artykułu nie kryje jednak, że całość problematyki związanej z klonowaniem żywych komórek ludzkich wymaga bardzo pogłębionego podejścia, uwzględniającego przede wszystkim etyczny aspekt zagadnienia - zupełnie nowego w całych dotychczasowych dziejach ludzkości. (1 sierpnia 2001 r. Izba Reprezentantów znaczną większością głosów uchwaliła ustawę o zakazie klonowania komórek ludzkich - J.W.S.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katyńska Pani, módl się za nami...

2024-05-23 20:50
Matka Boża Katyńska na ścianie kościoła na Syberce

Jarosław Ciszek

Matka Boża Katyńska na ścianie kościoła na Syberce

Wielkim czcicielem Matki Bożej Katyńskiej był śp. ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski. Ten wieloletni kapelan Rodzin Katyńskich cudem przeżył pobyt w obozie w Kozielsku.

Więcej ...

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 14, 22-25.

Więcej ...

Nadawać życiu właściwy kierunek

2024-05-24 11:49
Msza św. odpustowa w kościele w Chlebowie

Maria Chuda

Msza św. odpustowa w kościele w Chlebowie

Św. Rita pomaga nadawać życiu właściwy kierunek – wskazywał ks. Andrzej Fiołka 22 maja podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Rity w Chlebowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kościół

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...