Reklama

Niedziela Lubelska

Charyzmatyczny duszpasterz. Ks. prał. Jan Poddębniak

Norbertinum

Wierny Syn Ojczyzny naszej. Ksiądz Prałat Jan Poddębniak (1907- 1994) - to tytuł wydanej przez Norbertinum książki dr hab. Anny Łosowskiej, której promocja miała miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie w trybie on-line stanowiło nie tylko okazję do zaprezentowania wielkiej postaci niezłomnego duchownego, któremu służba bezpieczeństwa nadała kryptonim „Fanatyk”, ale także do przypomnienia roli Kościoła podczas okupacji niemieckiej i sowieckiego zniewolenia. Kuria Biskupia, gdzie ks. J. Poddębniak i ks. Zygmunt Surdacki byli odpowiedzialni za sprawy finansowe, podjęła nie tylko opiekę charytatywną nad więźniami Majdanka, ale także zbierała fundusze na uwolnienie więźniów, prowadziła seminarium „krężnickie” i współpracowała z podziemiem niepodległościowym.

Nieroztropni czy adaptacyjni?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czasy „złożone i trudne”, w których żył prześladowany przez SB „nieroztropny ks. Poddębniak”, scharakteryzował prof. Janusz Wrona z UMCS. Przypomniał istotne cezury, decydujące o pozycji Kościoła katolickiego: represje po „Cudzie lubelskim” w lipcu 1949, porozumienie Prymasa Wyszyńskiego z rządem polskim, łagodzące nieco wzajemne relacje od kwietnia 1950 r., grożący schizmą dekret o obsadzaniu stanowisk kościelnych z 9 lutego 1953 r. zawierający „Ślubowanie na wierność PRL” oraz słynne „Non possumus” Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego. - Wielu duchownych o postawach adaptacyjnych dało się zastraszyć i złamać. Jednak Kościół był znakiem sprzeciwu wobec komunistycznej ideologii - podkreślił prof. Wrona. Mówił, że podpisanie „lojalki” było kluczem do katechizowania, a zatem katolickiego wychowania dzieci i młodzieży. W r. 1954/55 nauki religii już praktycznie nie było, powróciła po tzw. „odwilży” w l. 1957-1961, choć ateizacja społeczeństwa postępowała cały czas, także i za Gierka, tylko w sposób bardziej wyrafinowany, „w rękawiczkach”. - Historyk nie może nie widzieć odniesień do współczesności. historia to jednak ciągłość, to procesy - podkreślił. - Wszystko ma swoje konsekwencje. Problemy dzisiejsze Kościoła są pokłosiem historii. Młodzież wprawdzie nie poszła za partią, lecz religię zaczęła traktować w sposób lajtowy; religijność została w jej życiu marginalizowana.

Reklama

Dodajmy, dziś starszych osób; kiedyś w większości nie szli na religię w punkcie katechetycznym, a potrzeby religijne zaspokajali incydentalnie w odległych wioskach „u babci”, prezentując postawy dwulicowe w miejscu pracy, nauki i kariery. To rzutuje do dzisiaj na stan moralny i życie społeczno-religijne. Bowiem, poza magicznie i asekuracyjnie traktowanymi posługami i obrzędami, nie podążała przez te i tamte lata praktyka życia religijnego „beneficjentów”, których trudno nazwać wiernymi Kościoła. Wyjątkowa frekwencja na „poświęceniu koszyczków” w 2021 r., przy mizernej obecności na rekolekcjach i na niedzielnych Mszach św., pomimo tych samych obostrzeń i obaw, nie jest powodem do zachwytu.

Warto postawić pytanie o marginalizowanie w zbiorowej pamięci niezłomnych księży, chłopów, a może i sprzątaczek, położnych, nauczycielek…, o deprecjonowanie ich dzieci i wnuków, a zarazem gloryfikowanie na zasadzie najgrubszej z „grubych kresek” byłych funkcjonariuszy komunistycznych służb. Nawet eksponowane dla b. tajnych współpracowników, zasłużonych działaczy Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej i innych szermierzy totalitarnej ideologii, miejsca pochówku, są przecież nieosiągalne – finansowo i prestiżowo – dla „niezłomnych zapomnianych myszek” pokroju Stanisławy Leszczyńskiej, co ma szczególne znaczenie w transparentnych środowiskach polskich wsi i miasteczek.

Nie tylko ratując Żydów

Ks. prał. Jan Poddębniak był przed wojną wikariuszem w Gościeradowie, Niedrzwicy Kościelnej i Chełmie. W czasie okupacji niemieckiej pełnił funkcję kanclerza Kurii Lubelskiej, uratował m.in. dwie żydowskie dziewczyny, Sarę i Leę Bass, za co otrzymał Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Jako proboszcz parafii w Niedrzwicy Kościelnej, za krytykę ustroju komunistycznego został przeniesiony do odległej parafii Czemierniki. Gorliwy i charyzmatyczny duszpasterz, o wielkim autorytecie, znany z ciętego języka i odwagi cywilnej, zapisał się trwale w dziejach diecezji jako kapłan niezłomny.

Reklama

17 kwietnia 2021 r., w 27. rocznicę śmierci ks. Jana Poddębniaka (zm. w 1994), ks. kan. Józef Chorębała odprawił Mszę św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czemiernikach, gdzie obydwaj księża niegdyś posługiwali. - Wielcy ludzi nie pozwolą o sobie zapomnieć - powiedział podczas promocji ks. J. Chorębała. Kapłan przywołał relację o spotkaniu z ukrywającym się za okupacji ks. S. Wyszyńskim, który jako późniejszy ordynariusz lubelski wizytował parafię ks. Poddębniaka w Niedrzwicy. Ks. J. Chorębała ubogacił słuchaczy i widzów wieloma świadectwami i niezwykle kwiecistymi wspomnieniami. Przypomniał, że zamieszkała w Antwerpii, jedna z uratowanych sióstr, dzisiaj 99-letnia Sara Frankiel-Bass, ufundowała nagrobek z dedykacją dla śp. ks. Poddębniaka. Wcześniej, odwiedzając żyjącego dobroczyńcę obdarowała go kolorowym telewizorem i autem „maluchem”. Natomiast sam ks. Poddębniak nie eksponował swoich zasług w ratowaniu Żydów, a otrzymaną nagrodę i upominki pieniężne przekazywał biskupowi B. Pylakowi na budowę kościołów.

Reprezentujący abp. Stanisław Budzika ks. prał. Tadeusz Pajurek stwierdził, że omawiana książka będzie niezwykle przydatną w seminaryjnej formacji przyszłych kapłanów. Przypomniał legendarne wystąpienie ks. J. Poddębniaka podczas duszpasterskich wykładów akademickich na KUL w 1975 r. Dyrektor WBP T. Sławecki podkreślił, że także dzięki postawie ks. Poddębniaka i formowanych przez niego wiernych parafia w Czemiernikach wydała wiele powołań kapłańskich.

Podczas promocji, którą prowadziła Ewa Hadrian, zabrali także głos: dyrektor WBP Tadeusz Sławecki - wychowanek bohatera książki, Magdalena Kosidło z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej oraz Ryszard Montusiewicz, dyrektor i redaktor naczelny TVP3 Lublin, który realizuje projekt „Polacy na ratunek Żydom; historie niezwykłe”. Bogna Bender-Motyka, autorka filmowego obrazu-świadectwa żydowskich dziewcząt uratowanych z holocaustu przez ks. J. Poddębniaka, zapowiedziała nowy film pt. „Kryptonim Fanatyk”.

Autorką książki o ks. Janie Poddębniaku jest dr hab. Anna Łosowska, urodzona w Lubartowie, absolwentka historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, organizator i wieloletni dyrektor Archiwum i Muzeum UMCS. W badaniach naukowych skupia się na kulturze umysłowej późnośredniowiecznego Przemyśla, szeroko rozumianej archiwistyce oraz dziejach UMCS. Autorka 5 monografii oraz ponad 130 artykułów naukowych i popularnonaukowych, biografii i informatorów. W 2020 r. w lubelskim wydawnictwie Norbertinum opublikowała książkę „Wierny syn ojczyzny naszej. Ksiądz prałat Jan Poddębniak (1907- 1994)”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-04-25 07:49

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Więcej ...

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego