Reklama

Kościoły jubileuszowe

W Jaroszowcu

Niedziela sosnowiecka 40/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pośród wzgórz jurajskich, wśród zieleni drzew w enklawie śródlesia, na szlaku Orlich Gniazd znajduje się niewielka miejscowość fabryczna - Jaroszowiec. W tym pięknym zakątku diecezji sosnowieckiej znajduje się sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.

Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga początku XX w., czyli samego początku powstania Jaroszowca.

Początkowo miejscowość należała do parafii św. Andrzeja w Olkuszu, oddalonej o 8 km. Wśród ówczesnych mieszkańców Jaroszowca znaleźli się ludzie zauroczeni działalnością św. Jana Bosko i działalnością salezjanów, oraz szerzonego przez to Zgromadzenie kultu NMP Wspomożycielki Wiernych. W posiadaniu kustosza sanktuarium są dokumenty świadczące o bezpośrednich kontaktach tutejszych mieszkańców z Turynem we Włoszech ( Jan Banyś).

Taka jest zapewne geneza budowy kaplicy ku czci Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu. Od zrodzenia się koncepcji do jej realizacji musiało upłynąć wiele lat, trzeba było pokonać bardzo dużo przeszkód.

Ważną datą w historii naszego sanktuarium jest dzień 8 czerwca 1922 r. Wówczas to podczas ogólnego zebrania mieszkańców Jaroszowca podjęto decyzję o budowie kaplicy.

Upłynęło aż siedem lat zanim wybudowano kaplicę liczącą zaledwie 50 m2. Główną przyczyną opóźnienia budowy był brak terenu pod budowę. Tak wówczas jak i obecnie nie ma tu gruntów prywatnych.

18 sierpnia 1929 r. proboszcz olkuski ks. Paweł Frelek dokonał poświęcenia kaplicy i odprawił w niej pierwszą Mszę św. Odtąd księża wikariusze z Olkusza co jakiś czas byli dowożeni do Jaroszowca celem odprawienia Mszy św. dla wiernych tutejszej miejscowości. W kaplicy tej w głównym ołtarzu został umieszczony obraz Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych - kopia obrazu Matki Bożej Wspomożycielki z Turynu. Obraz ten namalował uczeń Jana Matejki Jan Szczęsny Stankiewicz.

Obraz Matki Bożej Wspomożycielki stał się przedmiotem kultu nie tylko dla mieszkańców Jaroszowca, ale dla wiernych całej okolicy. Na dzień odpustu szli wierni czciciele Maryi tworząc tzw. kampanię. Wokół obrazu Matki Bożej zaczęły się jawić dziękczynne wota za otrzymane łaski.

W latach 1958-1966 na terenie Jaroszowca wybudowano nowe zakłady produkcyjne. Hutę Szkła Walcowanego i Szkłomasz. Powstały również bloki mieszkalne. Kaplica nie mogła pomieścić nawet małej cząstki tych wiernych, którzy nie bali się wypełniać praktyk religijnych. Zaistniała konieczność budowy nowej świątyni. Przez wiele lat władze państwa ignorowały prośby wiernych o pozwolenie na budowę kościoła. Księża rektorzy: ks. Stanisław Pułka, ks. Zenon Kudła, ks. Gołąbek nie byli w stanie pokonać złej woli przedstawicieli władzy.

W dniu 19 września 1978 r. biskup kielecki Jan Jaroszewicz wydał dekret erygujący parafię NMP Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu, ustanawiając tym samym pierwszego proboszcza tejże parafii, którym został obecny kustosz sanktuarium. Po wieloletnich staraniach o pozwolenie na budowę kościoła 27 marca 1981 r. parafia wreszcie pozwolenie otrzymała. Radość była tym większa, że Ministerstwo Leśnictwa wyraziło zgodę na przekazanie parafii terenu pod budowę kościoła, założenie cmentarza grzebalnego i budowę plebanii. To wydarzenie wielu wiernych uznało za jeden z cudów Matki Bożej Wspomożycielki.

2 lipca 1984 r. po odprawieniu koncelebrowanej Mszy św. ku czci Matki Bożej licznie zgromadzeni wierni przystąpili do robienia wykopów pod fundamenty kościoła i obiektów towarzyszących. Przyznać trzeba, że wielu, bardzo wielu mieszkańców nie wierzyło, że będzie rzeczą możliwą wykonanie zaplanowanych obiektów. Parafia jest mała, liczy zaledwie niewiele ponad 2 tys. mieszkańców. Ludzie nie są bogaci, ale ogromny zapał do pracy, drobne, lecz stale przekazywane ofiary większości mieszkańców, ofiarowane cierpienia oraz gorące modlitwy i niewątpliwe wspomaganie Patronki - Maryi Wspomożycielki Wiernych sprawiły, że zaplanowane obiekty zostały wybudowane. Wybudowane obiekty były realizowane według projektu architekta inż. Zygmunta Fagasa i obliczeń konstrukcyjnych inż. Krystiana Błaszczoka z Miastoprojektu z Katowic. Wystrój wnętrza zaprojektował i wykonał artysta rzeźbiarz Jan Funek z Krakowa.

25 marca 1992 r. ta część diecezji kieleckiej, gdzie znajduje się Jaroszowiec, została wyłączona z diecezji kieleckiej i włączona do nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej. 21 maja 1995 r. bp Adam Śmigielski z Sosnowca przy współudziale bp. Mieczysława Jaworskiego z Kielc uroczyście poświęcił nasz kościół. Rok później 24 maja 1996 r. Ksiądz Biskup ogłosił kościół w Jaroszowcu sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

Niewątpliwym atutem tutejszego sanktuarium jest skromny, ale piękny wystrój wnętrza sprzyjający skupieniu i modlitwie oraz wspaniałe piękno przyrody otaczającej świątynię. "Majestat przyrody wycisza serc gwar, podziw i zdumienie, rodzi modlitw żar" - śpiewają pielgrzymi wędrujący po duktach leśnych podczas procesji różańcowej wchodzącej w program nocnych czuwań odbywanych w ostatni piątek miesiąca od maja do października.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama