Reklama

Szanse wojny wrześniowej 1939

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za PRL-u propaganda krzyczała o haniebnej klęsce wrześniowej, która nie powtórzy się więcej, gdy będziemy stali u boku ZSRR. Prawda była dokładnie odwrotna.
Mieliśmy wyjątkowo niekorzystne położenie geopolityczne. Z Niemcami graniczyliśmy od północy, zachodu i południa (zwasalizowana Słowacja była dla Niemców bazą wypadową). No i, oczywiście, długa granica wschodnia z Sowietami. Do tego trzeba dodać wielką dysproporcję wojskową i gospodarczą na naszą niekorzyść. W takiej sytuacji wojna z Niemcami skazana była z góry na przegraną. O tym wszystkim wiedziano przed wojną w Sztabie Generalnym, wiedział marszałek Rydz-Śmigły, prezydent Ignacy Mościcki, minister spraw zagranicznych Józef Beck, a także znaczna część obywateli, niezależnie od propagandy, która miała podnosić ducha narodu w obliczu nadchodzącej wojny. Byliśmy naprawdę zwarci i gotowi do poświęceń. Kierownicy naszej polityki zagranicznej dramatycznie szukali sojuszników, grając z Niemcami na zwłokę. Jaka była radość w narodzie, gdy podpisano sojusze obronne z Francją i Wielką Brytanią. Wierzono Rumunii, że w przypadku zajęcia Polski będzie ona drogą do połączenia się z aliantami dla dalszego prowadzenia wojny. Mówiło się o "przedmościu rumuńskim". Niestety, wszystko zawiodło.
Mimo bohaterstwa żołnierza polskiego wszystkie nasze armie znalazły się w odwrocie. Obrona Warszawy była wielką demonstracją determinacji. Opór polski był zaciekły, choć wiedziano, że bez szans. Wypowiedzenie wojny Niemcom przez naszych sojuszników 3 września wywołało entuzjazm i podniosło ducha narodu. Niestety, sojusznicy zapowiedzieli, że wystąpią po dwóch tygodniach od wypowiedzenia przez nich wojny. Wódz Naczelny nakazał prowadzenie działań opóźniających pochód Niemców w głąb Polski. Wojna nowego typu (masowe użycie lotnictwa przez Niemców) spowodowała szczególnie wielkie straty wśród ludności cywilnej! Słabość naszego lotnictwa spowodowała wycofanie go z wojny już po kilku dniach i ewakuowanie lotników do Rumunii.
Potem przyszedł dzień 17 września 1939 r. Rozgorzała dwutygodniowa regularna wojna na drugim froncie. Agresja sowiecka przekreśliła polskie plany stawienia oporu na wschodzie, gdzie zgromadzono znaczne zapasy wojenne. Przede wszystkim jednak dała ona aliantom pretekst do wycofania się ze zobowiązań. W tej sytuacji Wódz Naczelny i Rząd przeszli na teren, zdawało się, zaprzyjaźnionej Rumunii, by przez port w Konstancy udać się do Francji. Tu nastąpiła kolejna katastrofa - Rumuni internowali wszystkich. Stało się to także w wyniku nacisku aliantów zamierzających pozbyć się rządu polskiego, z którym zawarli sojusz. W tej sytuacji gen. Władysław Sikorski, będący od lat w opozycji wobec rządów Piłsudskiego, dokonał zamachu stanu, tworząc nowy rząd we Francji. Ten rząd chciał sądzić marszałka Edwarda Śmigłego, zarzucając mu dezercję. A przecież to samo w parę miesięcy później uczynił Sikorski, zostawiając walczących żołnierzy polskich we Francji i uciekając do Anglii.
Taki to splot tragicznych okoliczności doprowadził do katastrofy naszego państwa. Żale pod adresem przedwojennego rządu były bezpodstawne. Nie zdawano sobie sprawy z rzeczywistych uwarunkowań. Polska dokonała ogromnego wysiłku, aby przygotować się do wojny i żądaniom niemieckim ustąpić nie mogła. Dziś niektórzy historycy zachodni nie widzą we wrześniu ´39 początku II wojny światowej i pomijają ten fakt, traktując jako "konflikt lokalny".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli