Reklama

8 września 2001 r.

Koronacja w Mościskach

Niedziela Ogólnopolska 36/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

27 czerwca br. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Ukrainę poświęcił we Lwowie korony, którymi zostanie ukoronowany słynący łaskami obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mościskach.
Historia tego wizerunku Matki Bożej wiąże się z przybyciem w 1883 r. do Mościsk - dziś terytorium Ukrainy - redemptorystów. Obraz sprowadził z Rzymu wielki misjonarz i czciciel Matki Bożej - sługa Boży o. Bernard Łubieński - redemptorysta. Od samego początku kościół św. Katarzyny w Mościskach stał się miejscem, w którym gromadziła się okoliczna ludność, by oddawać chwałę Matce Bożej. W każdą drugą niedzielę miesiąca zamiast Nieszporów odprawiano przed obrazem nabożeństwo maryjne z kazaniem i procesją.
Potrzeba nieustannej modlitwy i wymiar ludzkich potrzeb po latach zrodziły znane na całym świecie nabożeństwo Nieustannej Nowenny, zbierające każdego tygodnia czcicieli Matki Bożej. Do Mościsk na modlitwę i celebrowanie Mszy św. o Matce Bożej przybywali księża biskupi z Przemyśla i Lwowa, a także z Krakowa. Mieszkańcy Mościsk są przekonani, że Matka Boża ocaliła ich miasto tak podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Świadectwem wielkiej łaskawości Matki Bożej w Mościskach są bardzo liczne wota, z których 180 ocenia się jako drogocenne.
24 sierpnia 1944 r. wojska sowieckie weszły do Mościsk i potwierdziły nowy porządek świata w tym mieście. Wcześniej miasto dotknęły wywózki na Sybir, a pod koniec wojny - repatriacje. Nowa władza źle widziała pracę duszpasterską, zarówno w kościele parafialnym, jak i w przyklasztornym kościele Redemptorystów. Część ojców nie uległa presji i, przygotowana na najgorsze, została z ludźmi w tej, tak trudnej sytuacji. Postanowiono tylko ratować obraz Matki Bożej. Uważano, że jedynym sposobem ocalenia ikony Matki Bożej będzie wywiezienie jej do Polski. Tak więc obraz z klasztoru mościskiego przewieziono do Krakowa, gdzie został umieszczony w kaplicy Redemptorystów przy ul. Zamoyskiego 56.
W 1968 r. ikona z Mościsk przewieziona została do kaplicy seminaryjnej Redemptorystów w Tuchowie.
Po 50 latach komunizmu, kiedy to zamykano i niszczono kościoły, prześladowano wierzących, mordowano i wywożono na Sybir kapłanów, przyszło ponowne zmartwychwstanie i "triumf życia nad śmiercią". W 1989 r. otwarła się granica Polski z Ukrainą. Do zniszczonych kościołów i dawnych klasztorów zaczęli powracać kapłani, zakonnicy i siostry zakonne. W 1991 r. redemptoryści odzyskali kościół św. Katarzyny w Mościskach, który przez lata był składem materiałów dla miejskiego szpitala. Postanowiono odrestaurować świątynię. Mieszkańców Mościsk ogarnął wprost entuzjazm, gdyż młode pokolenie przeniosło w pamięci z opowiadań rodziców świetność dawnych lat. Wszyscy zaangażowali się w pracę, którą kierował o. Władysław Ziober - redemptorysta.
21 grudnia 1991 r., przy udziale bp. Markijana Trofimiaka, proboszcza mościskiego - ks. Józefa Legowicza, o. Władysława Ziobra, wielu kapłanów archidiecezji lwowskiej kapłanów greckokatolickich oraz wiernych, także z Polski, świątynia doczekała się ponownego otwarcia.
Kolejnym ważnym wydarzeniem było sprowadzenie z Polski będącego na wygnaniu obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Miało to miejsce 28 września 1996 r. Uroczystościom przewodniczył abp Marian Jaworski - metropolita lwowski, przy współudziale bp. Bolesława Taborskiego z Przemyśla i bp. Kurta Krenna z Austrii.
Od ponownego uroczystego wprowadzenia obrazu Matki Bożej do kościoła Redemptorystów pw. św. Katarzyny nabożeństwo ku Jej czci wyraźnie się ożywiło. Kult ten szerzy się przez Nieustanną Nowennę, która jest odprawiana w każdą środę tygodnia. Wierni różnych obrządków, także prawosławni, razem gromadzą się na modlitwie, przynoszą także pisemne prośby i podziękowania. Zdaniem duszpasterzy, dzięki temu nabożeństwu życie religijne całej parafii staje się bardziej żywe, dynamiczne, otwiera się na potrzeby szukających pomocy. O wielkiej wdzięczności, jaką ludzie darzą Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, świadczą również wota i ofiary oraz doznane łaski zapisane w Księdze darów i łask.
Wierzący różnych obrządków i ich duszpasterze wyrazili pragnienie ozdobienia słynącego łaskami obrazu w Mościskach koronami papieskimi. Jan Paweł II poparł tę prośbę. 8 września br. kard. Marian Jaworski - metropolita lwowski dokona w Mościskach uroczystego aktu koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka Chrystusowego Kościoła

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła obchodzone jest w Kościele katolickim w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...