Reklama

Z prasy zagraniicznej

Niedziela Ogólnopolska 36/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cywilizacyjne zagrożenia z atmosfery

W dodatku naukowym monachijskiego dziennika Suaddeutsche Zeitung z 17 sierpnia znalazło się streszczenie artykułu ze znanego amerykańskiego czasopisma Science. Zespół badaczy zajął się z nowej strony zagadnieniem tzw. efektu cieplarnianego. Efekt ten - przypomnijmy - polega na ogrzewaniu się atmosfery ziemskiej pod wpływem gromadzącego się w niej nadmiaru dwutlenku węgla, pochodzącego ze spalin produkowanych na ziemi w coraz większych ilościach. Dotychczas upatrywano główne zagrożenie tym zjawiskiem w jego skutkach pośrednich: obawiamy się podniesienia poziomu wód oceanów na skutek topnienia czasz lodowych na biegunach. Doprowadzić to może do zatopienia wielu gęsto zaludnionych wybrzeży i miast portowych.
Autorzy artykułu w Science zwracają jednak uwagę, że istnieje w związku z tym zjawiskiem niebezpieczeństwo bardziej bezpośrednie i oddziaływające już obecnie. Chodzi o postępujące nasycanie atmosfery substancjami toksycznymi, szkodliwymi dla ludzi i zwierząt. Według szacunków przeprowadzonych w ramach badań nad tym problemem, co roku umiera na ziemi z tego powodu ok. 700 tys. ludzi. Zgony spowodowane wchłanianiem trucizn z powietrza występują szczególnie często w wielkich aglomeracjach miejskich, gdzie spalin w atmosferze jest więcej niż gdzie indziej. Artykuł zawiera dane liczbowe odnoszące się do wielkich miast obu Ameryk: Ciudad de MeMxico, Santiago, Sa]o Paulo i Nowego Jorku. Mogą one rzeczywiście budzić poczucie zagrożenia nie mniejsze od tego, jakiego doznają mieszkańcy płaskich wysp na Oceanie Spokojnym i Indyjskim. Zostałyby one zatopione już wtedy, gdyby poziom wód oceanicznych podniósł się zaledwie o kilka metrów.

Najszybszy komputer świata

Z okazji przypadającej w bieżącym roku dwudziestej rocznicy zbudowania pierwszego komputera osobistego (Personal Computer = PC = " pecet") wspominano także pierwszy w ogóle komputer skonstruowany w Stanach Zjednoczonych pod koniec II wojny światowej, ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer), który służył do obliczeń balistycznych i aerodynamicznych. Nie znano jeszcze wtedy tranzystorów, użyto więc w nim 18 tys. lamp radiowych, a cała maszyneria zajmowała spory budynek. Dziś kalkulatory, tzw. inżynierskie potrafią liczyć szybciej i wydajniej od ENIAC-a, a mieszczą się w małej teczce.
Nie znaczy to jednak, że nie ma już dzisiaj komputerów dorównujących rozmiarami ENIAC-owi. W biuletynie niemieckiej agencji informacyjnej "dpa" z 17 sierpnia znalazła się wiadomość, że znana firma IBM uruchomiła w Lawrence Livermore w Kalifornii superszybki komputer mający służyć do symulacji eksplozji jądrowych, czyniąc tym samym niepotrzebnymi doświadczenia z realnymi eksplozjami, zanieczyszczającymi środowisko produktami promieniotwórczymi. Nowy komputer o nazwie " ASCI White" składa się z licznych metalowych szaf wypełnionych urządzeniami elektronicznymi i kablami. Zajmuje on powierzchnię dwóch boisk do koszykówki. Jest zdolny do wykonania w jednej sekundzie przeszło 12 bilionów operacji i tym samym jest też najsprawniejszym obecnie komputerem na świecie. Jak twierdzi główny konstruktor David Nowak, wykonanie takiej liczby operacji na zwykłym kalkulatorku kieszonkowym zajęłoby 10 milionów lat (!). Na tym jednak nie koniec. Już zaczęto prace nad konstrukcją komputera zdolnego do wykonania w ciągu sekundy 100 bilionów operacji. Ma on być gotów w 2005 r.

Euro w Państwie Watykańskim

W serwisie międzynarodowym radia i telewizji włoskiej Radio Televisione Italiana International 18 sierpnia znalazła się wiadomość o tym, że mennica państwowa Republiki Włoskiej wybije serie monet euro (euro będzie walutą Unii Europejskiej od 1 stycznia 2002 r.) specjalnie przeznaczonych dla Państwa Watykańskiego i dla miniaturowej republiki San Marino. Monety te z jednej strony będą miały jednakowy dla wszystkich krajów Unii rysunek z podaniem wartości, natomiast na stronie odwrotnej znajdą się: na monetach watykańskich wizerunek Ojca Świętego Jana Pawła II, a na monetach dla San Marino widok góry Monte Titano, najwyższego wzniesienia na terenie republiki. Monety te będą miały raczej charakter pamiątkowy, gdyż zarówno na terenie Watykanu, jak i San Marino urzędowym środkiem płatniczym jest waluta włoska; od 2002 r. będzie to więc włoska wersja euro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Apostoł ubogich i cierpiących

Św. Stanisław Kazimierczyk

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...