Reklama

Pomnik Starego Doktora

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Warszawie ma powstać pomnik Janusza Korczaka. Międzynarodowy konkurs na monument upamiętniający wybitnego pedagoga i jego idee ogłosiły Amerykańsko-Polsko-Izraelska Fundacja "Shalom" i Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka.

Korczaka nazwał Ojciec Święty Jan Paweł II "człowiekiem prawdziwej religii i moralności". Jego życie, oddane w całości dzieciom, uosabia najcenniejsze wartości humanistyczne. Nazwisko tego lekarza, wychowawcy, intelektualisty, badacza, myśliciela i pisarza figuruje wśród najwyższych uznawanych autorytetów.

Jako Henryk Goldszmit urodził się w 1878 r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Odbył studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Berlinie, Paryżu i Londynie. W latach 1905-12 pracował jako lekarz w szpitalu dziecięcym w Warszawie. Następnie objął stanowisko dyrektora Domu Sierot dla dzieci żydowskich w przy ul. Krochmalnej. Tutaj i w Naszym Domu na Bielanach - sierocińcu dla dzieci polskich - wypracował nowatorski system wychowawczy i opiekuńczy. Prowadził badania nad dzieckiem i dzieciństwem, zajmując się jednocześnie działalnością społeczną i oświatową. Na jego dorobek pisarski złożyło się 16 tomów Dzieł wszystkich: książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, utworów dramatycznych, esejów, artykułów, pamiętników. Ważniejsze i najbardziej znane tytuły to: Jak kochać dziecko, Prawa dziecka do szacunku, Król Maciuś I, Kajtuś Czarodziej, Kiedy znów będę mały.

Wielka legenda Korczaka jest powszechnie wiązana przede wszystkim z jego bohaterską śmiercią, którą poniósł towarzysząc dzieciom do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Właśnie Starego Doktora idącego z dziećmi na śmierć przedstawiał pomnik wieńczący jego symboliczną mogiłę na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie. Figura ta, ufundowana przez warszawską społeczność żydowską, była przez 19 lat pomnikiem... tymczasowym. Z braku funduszy wykonano ją nie z brązu, lecz z... imitującego go plastiku. Obecnie powstał wreszcie odlew spiżowy, a jego odsłonięcie nastąpi 6 sierpnia, w 60. rocznicę wywiezienia Korczaka i jego sierocińca do obozu zagłady.

Jednak zdaniem organizatorów konkursu nawiązanie nowym monumentem tylko do okoliczności śmierci wielkiego pedagoga nie byłoby zgodne z duchem korczakowskim. Stary Doktor twierdził wszak, że dla dzieci "smutek jest za zimny" i że chcą one "szybko wybiegać w słońce radości". Dlatego oczekiwany jest pomnik daleki od zimnej pompatyczności. Dzieci powinny zobaczyć na nim swego przyjaciela, życzliwego, bliskiego człowieka, któremu można zawierzyć dziecięce tajemnice. Dorośli mają z niego odczytać przesłanie konieczności budowania ciepłych relacji z dziećmi, z "ludem małorosłym".

Jak będzie wyglądał pomnik Janusza Korczaka i czy spełni żywione wobec niego oczekiwania - dowiemy się najprawdopodobniej późną jesienią. Konkurs rozstrzygnie się w dwóch etapach. W pierwszym, który rozgrywa się w drugiej połowie czerwca, jury wybierze od trzech do pięciu projektów, kwalifikujących się do etapu drugiego. W październiku zostanie wyłoniony ostateczny zwycięzca konkursu.

Miejsce na pomnik zostało wybrane przez Komitet Organizacyjny i Urząd Miasta w kwartale ulic: Emilii Plater, Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, w parku, przy wielkiej fontannie, na wprost Pałacu Kultury i Nauki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj