Reklama

Żeby nasze dzieci odpoczywały z pożytkiem

Niedziela warszawska 25/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koniec czerwca i początek lipca to tradycyjnie czas udawania się na doroczny wypoczynek, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Wyjeżdżających jest, niestety, coraz mniej ze względu na trudności finansowe - ale ciągle jeszcze wypełniają się dziećmi i młodzieżą pociągi udające się nad morze lub w góry.

Niejeden rodzic, żegnając swoje pociechy, bywa zatroskany nie tylko o to, czy dzieci znajdą na koloniach letnich minimum wygód niezbędnych do godziwego wypoczywania, ale także i o to, czy ktoś pomyśli o zaspokajaniu religijnych potrzeb dziecka, takich jak codzienny pacierz i uczestniczenie we Mszy św. w niedzielę czy święto. Mamy już wprawdzie za sobą czasy, kiedy to kierownicy letnich kolonii otrzymywali specjalne instrukcje, żeby sprawę praktyk religijnych na obozach wakacyjnych umiejętnie przemilczać, ale dziś też opiekun dzieci odpoczywających nie może i nawet nie ma obowiązku zastępować rodziców w ich trosce o własne dzieci.

Żyjemy w dobie wielkich ułatwień komunikacyjnych. Młodzież i dzieci wyjeżdżające na wakacje zabierają ze sobą telefony komórkowe. Pewnie co dzień rozmawiają z rodzicami. Niechże ci ostatni, wypytując swe pociechy o zdrowie i warunki bytowe, zechcą zainteresować się także tym, czy pamiętają one o codziennej modlitwie i o Mszy św. w niedzielę i święto.

Ksiądz na koloniach

Coraz więcej dzieci korzysta z kolonii parafialno-caritasowych, głównie z dwóch powodów: są tańsze, a wychowawcy będą pamiętać także o zaspokajaniu potrzeb religijnych dzieci. Bardzo to racjonalne motywy, zwłaszcza ten drugi. Wiąże się z tym sprawa zabezpieczenia przed złym towarzystwem, zbyt dużą swobodą obyczajową, grozą narkotyków itp.

Warto jednak w tym miejscu uświadomić sobie wagę odpowiedzialności spadającej na prowadzących kolonie i na wielkość zaufania, jakim się ich obdarza. Na szczęście są to najczęściej zawodowi nauczyciele albo ludzie legitymujący się świadectwem ukończenia specjalnego kursu dla wychowawców kolonijnych. Co więcej, swoją odpowiedzialną pracę na koloniach najczęściej wykonują bezpłatnie. Chwała im i prawdziwa wdzięczność za to.

Czas wakacji i nieobecność dzieci w parafii to wcale nie są tygodnie całkowitej beztroski i błogiego odpoczynku dla duszpasterzy. Powinni oni znaleźć koniecznie czas na osobiste, choć jednorazowe odwiedzenie dzieci i młodzieży na kolonii, a ideałem byłoby udanie się jakiegoś kapłana z parafii - a przynajmniej kleryka - na wspólne wakacje. Jest to bardzo ważne, a w kategoriach nadprzyrodzonych wysoce opłacalne działanie duszpasterskie. Po powrocie z wakacji ksiądz proboszcz niech nie omieszka się spotkać - najlepiej przy wspólnej kawie - z personelem kolonijnym, by w imieniu całej wspólnoty parafialnej wyrazić swoją wdzięczność za opiekę nad dziećmi w czasie ich letniego wypoczynku.

Wójt z plebanem

Organizowanie odpoczynku letniego dla dzieci i młodzieży to okazja do nawiązania bliższej współpracy parafii z samorządami lokalnymi; co więcej: od jakości tej współpracy zależy w znacznym stopniu powodzenie całej akcji lokalnej. Chodzi w pierwszym rzędzie, nie ma co ukrywać, o wspólne znalezienie środków koniecznych do przeprowadzenia tego rodzaju akcji - ale nie tylko. Jest to również okazja do integrowania mieszkańców danego regionu, niezależnie od ich opcji politycznych, a niekiedy przekonań religijnych.

Trzeba stwierdzić z zadowoleniem, że ta wakacyjna współpraca parafii z gminą czy powiatem układa się nie najgorzej. Na odwiedziny kolonii letnich często wybierają się razem, jednym pojazdem, ksiądz proboszcz z panem wójtem czy sołtysem. Oby tak dalej!

Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Łódzki szpital ukarany przez NFZ za odmowę aborcji!

2024-12-19 10:21
Szpital Ginekologiczno-Położniczy ICZMP

Autorstwa Kapitel - Praca własna, commons.wikimedia.org

Szpital Ginekologiczno-Położniczy ICZMP

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi został ukarany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) grzywną w wysokości 352 tys. zł. To druga placówka w województwie łódzkim, która otrzymała karę za odmowę przeprowadzenia aborcji w sytuacjach, które nie stwarzały zagrożenia życia ani zdrowia kobiet.

Więcej ...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna odmawiana przed uroczystością (16-24 grudnia) lub w okresie Bożego Narodzenia.

Więcej ...

Sandomierz: spotkanie opłatkowe w Szpitalu Specjalistycznym im. Ducha Świętego

2024-12-19 18:15

Marian Sztajner/Niedziela

W Szpitalu Specjalistycznym im. Ducha Świętego odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Zgromadziło ono dyrekcję placówki, lekarzy, pielęgniarki, pracowników administracji oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz Marcin Piwnik, starosta sandomierski. Inicjatorem spotkania był dr n. med. Marek Tombarkiewicz, dyrektor szpitala.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Wiara

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Od Elżbiety i Zachariasza uczmy się być wiernymi Bogu

Wiara

Od Elżbiety i Zachariasza uczmy się być wiernymi Bogu

Abp Galbas w kaplicy sejmowej: Kościół powinien z pasją...

Kościół

Abp Galbas w kaplicy sejmowej: Kościół powinien z pasją...

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Wiadomości

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN