Reklama

Wiadomości z watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obecnym kontekście sekularyzacji, w którym wielu nam współczesnych myśli i żyje, jak gdyby Bóg nie istniał, bądź są zafascynowani irracjonalnymi formami religijności, trzeba abyście właśnie Wy, Droga Młodzieży, potwierdzali na nowo, że wiara jest decyzją osobistą, która angażuje całą egzystencję. Niech Ewangelia będzie wielkim kryterium wyznaczającym wybory i kierunki Waszego życia! W ten sposób staniecie się misjonarzami w słowach i czynach, gdziekolwiek żyjecie i pracujecie, będziecie znakami miłości Boga, wiarygodnymi świadkami miłującej obecności Chrystusa.

Jan Paweł II

(Z Orędzia na XVII Światowy Dzień Młodzieży 2002 r. w Toronto)

Jan Paweł II do Polaków

Zwracając się do rodaków przybyłych na 29. tegoroczną audiencję generalną, która mimo nie najlepszej pogody odbyła się na Placu św. Piotra, Jan Paweł II powiedział: "Katechezie dzisiejszej towarzyszy deszcz. Pozdrawiamy ten wrześniowy deszcz, niech służy urodzajom".
Wśród ok. 2 tys. polskich pielgrzymów obecny był m.in. bp Piotr Skucha z Sosnowca oraz grupa prawników z Krakowa.

Audiencja generalna 5 września 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

2 września br. przed południową modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II wezwał wiernych do pokory, uniżenia i skromności, nawiązując do czytanego w tę niedzielę fragmentu Ewangelii św. Łukasza. Po rozważaniach i odmówieniu modlitwy Ojciec Święty udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego oraz pozdrowił przybyłych pielgrzymów w różnych językach. Oto tekst przemówienia papieskiego:
"Wraz z początkiem września życie społeczne powraca do swego zwykłego rytmu. Po przerwie letniej odżywają różne działania oraz zaczyna się nowy rok szkolny.
W tym kontekście nabiera szczególnego znaczenia zdanie biblijne zaczerpnięte z Księgi Syracydesa, którego wysłuchaliśmy w dzisiejszej Liturgii: ´Synu, w sposób łagodny prowadź swe sprawy, a każdy, kto jest prawy, będzie cię miłował. O ile wielki jesteś, o tyle się uniżaj, a znajdziesz łaskę u Pana´ (Syr 3, 17-18).
Chodzi tu o słowa wyraźnie sprzeciwiające się dzisiejszym nurtom. Mentalność świata popycha bowiem do pójścia z prądem bez skrupułów, nawet stosując przebiegłość, aby utwierdzić samego siebie i swoje własne interesy. W Królestwie Bożym nagradzana jest skromność i pokora. Tymczasem w sprawach ziemskich odwrotnie, nierzadko bardziej cenione są karierowiczostwo i dominowanie; skutki tego są oczywiste dla wszystkich: rywalizacja, krzywdy, niezadowolenie.
Słowo Pana pomaga spoglądać na sprawy ze słusznego punktu widzenia, jakim jest perspektywa wieczności. W Ewangelii na dzisiejszą niedzielę Chrystus mówi: ´Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony´ (Łk 14, 11). On sam, Syn Boży, stał się człowiekiem, przemierzył konsekwentnie drogę pokory, spędzając większą część swego ziemskiego istnienia w ukryciu Nazaretu, obok Maryi Panny i św. Józefa, pracując jako cieśla.
Jezus wypełnił przestrogę starożytnego mędrca: ´Synu, w sposób łagodny prowadź swe sprawy (...). O ile wielki jesteś, o tyle się uniżaj, a znajdziesz łaskę u Pana´. W ten sposób chciał powiedzieć ludziom wszystkich czasów, że wywyższanie się i karierowiczostwo, jeśli nawet przynoszą jakiś natychmiastowy sukces, to jednak nie budują prawdziwego dobra człowieka i społeczeństwa. Królestwo Boże mianowicie przygotowali skutecznie ci, którzy w sposób poważny i uczciwy wypełniają właściwe sobie działania, nie dążąc do rzeczy zbyt wielkich, ale pochylając się z codzienną ufnością nad tym, co pokorne (por. Rz 12, 16).
Aby nakreślić swój powszechny obraz zbawienia, Bóg ´wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej´ (Łk 1, 48 a), Najświętszej Maryi Panny. Przybliżając się do święta Narodzenia Maryi, które będziemy za kilka dni obchodzić, wołajmy do Niej z ufnością, aby każde działanie, zawodowe czy domowe, mogło dokonywać się w klimacie prawdziwego człowieczeństwa, dzięki pokornemu i czynnemu wkładowi każdego z nas".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja dla Nuncjusza w Kazachstanie

3 września br. Jan Paweł II przyjął w swej podrzymskiej rezydencji na obiedzie nuncjusza apostolskiego w Kazachstanie (a także w Kirgizji, Uzbekistanie i Tadżykistanie) - abp. Mariana Olesia. Spotkanie dotyczyło zbliżającej się wizyty Papieża w tym kraju.
Ksiądz Arcybiskup wyraził nadzieję, że mieszkającym w Kazachstanie potomkom polskich zesłańców uda się dotrzeć do stolicy kraju, gdzie Papież przebywać będzie w dniach 22-25 września. Dla wszystkich, którzy pragną się w tym czasie dostać do Astany, rząd przygotował specjalne pociągi - poinformował abp Oleś.
Jan Paweł II będzie w Kazachstanie mówić wyłącznie po rosyjsku, bo język ten znają wszyscy jego mieszkańcy i nikt tego nie odbierze jako uchybienie dla języka kazachskiego.
Abp Oleś obawia się, że już w końcu września w Kazachstanie nadejdą jesienne chłody. Może być chłodno, padać i wiać silny wiatr.

Reklama

Ojciec Święty przyjął pracowników dzieła MISSIO

"Ubodzy łakną nie tylko chleba i wolności, ale przede wszystkim Boga" - powiedział Jan Paweł II, przyjmując 3 września br. na dziedzińcu swej letniej rezydencji współpracowników dzieła MISSIO z Akwizgranu. Ojciec Święty podziękował niemieckim pielgrzymom za pomoc, jaką już od wielu lat niosą Kościołowi na misjach.
"We współczesnym świecie człowiek łatwo ulega niebezpieczeństwu ograniczania postępu do wymiaru poziomego. Cóż jednak staje się z człowiekiem, gdy nie spogląda w górę - ku Absolutowi? ´Nowa ludzkość´ bez Boga skazana jest na szybki koniec - na co wskazują krwawe ślady, jakie pozostawiła po sobie historia ideologii i reżimów totalitarnych minionego niedawno stulecia".
Papież stwierdził, że w tej sytuacji Kościół ma wobec wszystkich ludów misyjne posłannictwo, od którego nie może się uchylić. Winien głosić człowiekowi, że w poszukiwaniu wolności i sensu znajdzie pełnię życia w tajemnicy Jezusa Chrystusa. "Dlatego misji nie można pojmować wyłącznie jako pomocy w rozwoju. Musi ona być w pierwszym rzędzie głoszeniem Ewangelii słowem i życiem".
MISSIO jest międzynarodową katolicką organizacją pomocy misjom, działa w ponad 110 krajach. Powstała w 1822 r., jej założycielką była 23-letnia Francuzka z Lyonu - Pauline Marie Jaricot.

Przedstawiciel Watykanu w peruwiańskiej Komisji Prawdy

Przedstawiciel Stolicy Świętej będzie uczestniczył w pracach peruwiańskiej Komisji Prawdy, powołanej w celu zbadania przypadków naruszeń praw ludności cywilnej, jakie miały miejsce w tym kraju w ostatnim dwudziestoleciu. Wiadomość o tym podała Peruwiańska Konferencja Biskupia, precyzując, że Ojciec Święty wyraził satysfakcję z decyzji władz tego kraju.
Komisja Prawdy ma się zająć zarówno aktami terrorystycznymi, jak i zbrodniami przeciw ludzkości, jakich dopuszczali się tam urzędnicy państwowi, ugrupowania paramilitarne i partyzanci od maja 1980 r. do listopada 2000 r.
Jak poinformował Francisco Soberon, przewodniczący peruwiańskiego Stowarzyszenia Praw Człowieka, chodzi o co najmniej 1,6 tys. przypadków łamania praw człowieka, w tym o masakry ludności w Accomarca, Cayara i Ayacucho.

Reklama

Nadajniki Radia Watykańskiego nie będą szkodzić środowisku

Zgodnie z umową między Stolicą Apostolską a Republiką Włoską z 18 maja br., Radio Watykańskie wprowadziło od 1 września pewne zmiany w pracy nadajników w ośrodku Santa Maria di Galeria pod Rzymem. Od tej chwili żaden z nadajników nie będzie wytwarzać zanieczyszczenia elektromagnetycznego, przekraczającego dopuszczalne we Włoszech normy ( 6 woltów na metr).
W pierwszej kolejności, niemal natychmiast, do norm tych dostosowano nadajniki pracujące na falach krótkich. Obecne zmiany dotyczą fal średnich. Polegają na obniżeniu mocy nadajników w Santa Maria di Galeria, które były przedmiotem długotrwałego i gwałtownego sporu między Watykanem a Rzymem. Kolejna zmiana dotyczy wykorzystania nadawców zagranicznych. Konkretnie chodzi o spółkę Monte Carlo Radiodiffusion na południu Francji, która będzie przesyłać sygnał rozgłośni papieskiej do krajów środkowoeuropejskich: Niemiec, Węgier, Czech, Słowacji i Polski.
Dyrektor programowy RW - ks. Federico Lombardi powiedział, że wynajęto tam określony czas nadawania w godzinach wieczornych, zapewniając słuchaczom w tych krajach dobry odbiór na falach o częstotliwości 1467 kHz. Dzięki porozumieniu z Włoską Konferencją Biskupią Radio weszło na satelitę Eutelsat. O tych inicjatywach poinformowano stronę włoską w czasie posiedzenia komisji mieszanej, powołanej w celu rozwiązania problemu tzw. elektrosmogu w ośrodku nadawczym pod Rzymem.

Zabójstwo kapłana na Filipinach

Na wieść o zamordowaniu na Filipinach o. Rufusa Halleya Jan Paweł II skierował 1 września br. depeszę z wyrazami współczucia i zapewnienia o pamięci w modlitwie na ręce
ks. Edwina de la Peńa, przełożonego prałatury terytorialnej Marawi, w której pracował zabity kapłan.
W telegramie, podpisanym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano, stwierdzono, że Ojciec Święty, głęboko zasmucony wiadomością o brutalnym zabójstwie o. Rufusa Halleya, dziękuje Bogu za jego pobożną służbę. Wyraża też przekonanie, że " pamięć o zmarłym będzie natchnieniem dla tych, którym służył, aby byli coraz bardziej wierni Chrystusowi i coraz bardziej angażowali się w sprawę pokoju". Ojciec Święty poleca duszę zabitego miłosierdziu i miłości naszego Ojca w niebie oraz udziela wszystkim uczestnikom obrzędów żałobnych błogosławieństwa apostolskiego jako rękojmi umocnienia i pokoju.
57-letni ks. Rufus Halley był Irlandczykiem, członkiem tamtejszego zgromadzenia misyjnego. Pochodził z diecezji Waterford. Od ponad 30 lat działał na Filipinach, z czego ostatnie 20 lat przepracował na Mindanao. Ostatnio mieszkał i pracował w mieście Malabang na południu wyspy. Miejscowa ludność nazywała go "Ojcem Popong". Był zaangażowany w rozwijanie współpracy między chrześcijanami a muzułmanami. Zginął 28 sierpnia br., zastrzelony - według ustaleń policji - przez 6-osobową grupę separatystów muzułmańskich, którzy na tym terenie od wielu lat walczą z władzami o utworzenie odrębnego państwa. Początkowo napastnicy chcieli porwać kapłana dla okupu, ale gdy stawiał im opór, zabili go.
Pogrzeb misjonarza odbył się 1 września. Jego ciało złożono na cmentarzu Zgromadzenia w mieście Lagayan De Oro.
Oprócz Ojca Świętego wyrazy solidarności i współczucia przesłali m.in. abp SeaMn Brady - przewodniczący Episkopatu Irlandii i o. Brendan O´Sullivan - przełożony generalny Towarzystwa św. Kolumbana na Rzecz Misji Zagranicznych, do którego należał zamordowany kapłan.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W których parafiach nastąpią zmiany?

Więcej ...

Jednego Serca Jednego Ducha

2024-05-29 16:47

Piotr Drzewiecki

Jak powstaje największy koncert muzyki chrześcijańskiej w Europie? Kulisy tego wydarzenia odsłania ks. Andrzej Cypryś.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: to jest ta droga ku wolności

2024-05-31 15:45

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania