Reklama

Dlaczego zdecydowała się kandydować do Senatu?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krystyna Czuba nigdy nie myślała o byciu parlamentarzystką. A jednak jej droga do Senatu nie była przypadkowa.
Ukończyła studia geograficzne. Jest wielką miłośniczką gór i podróży. Studiowała teologię - obroniła doktorat z etyki. Zaraz po studiach pracowała jako nauczyciel i wychowawca młodzieży akademickiej. W czasach komunistycznych udzielała się w duszpasterstwie akademickim i poradniach akademickich przygotowujących do życia w rodzinie.
Była jedną z organizatorek strajku akademickiego w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dziś Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), od początku lat 80. zaangażowana w działania opozycji akademickiej. Znana jest jako katolicka publicystka, przede wszystkim Niedzieli, Ładu Bożego, oraz autorka takich książek, jak: Ojczyzna w nauczaniu Jana Pawła II, Media i władza, Są takie kobiety, a także autorka codziennych audycji w Radiu Maryja - Spróbuj pomyśleć.
W 1991 r. - współzałożycielka Polskiego Komitetu Międzynarodowej Unii Organizacji Rodzinnych. W 1993 r. - rzecznik praw i doradca ministra edukacji narodowej. Wykładowca etyki dziennikarskiej w ATK ( UKSW), a także - wcześniej - w Teologicznym Instytucie Gdańskim i w 1995 r. na KUL.
W latach 1996-97 - ekspert Parlamentarnego Klubu "Solidarność" w sprawach rodziny i mediów. Przygotowywała program wyborczy AWS. Na zaproszenie "Solidarności" zdecydowała się kandydować do Senatu. W 1997 r. została wybrana senatorem ziemi łomżyńskiej. Przez całą kadencję pełni funkcję przewodniczącej Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Na pytanie, dlaczego zdecydowała się być senatorem, odpowiada, że ma pełną świadomość, iż kształt życia społecznego i politycznego zależy przede wszystkim od decyzji w parlamencie. Kocha Polskę i pragnie, aby ład społeczny oparty był na podstawowych wartościach wynikających z Ewangelii, z Karty Praw Rodziny. Jest przekonana, że w ubiegłej kadencji, mimo trudu, udało jej się wiele zrobić dla wspólnego dobra. Miała szczególny udział w przygotowywaniu Ustawy o społecznym nadawcy w radiofonii i telewizji. Była inicjatorką ustawy o pozostawieniu szkół artystycznych pod opieką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Walczyła o zrównanie szkół publicznych i niepublicznych w dotacjach finansowych. Przygotowywała ustawę o Radzie ds. Bioetyki (ustawa ma chronić człowieka przed eksperymentami na ludzkim embrionie). Była inicjatorką w AWS przyznania pieniędzy z budżetu na konserwację najstarszych zabytków romańskich "Szlaku Piastowskiego" (odrestaurowano najstarsze kościoły - katedrę gnieźnieńską oraz świątynie w Mogilnie, Inowrocławiu). Walczyła o prawdę i uczciwość w mediach. Była zaangażowana w czynną i wierną współpracę z samorządem ziemi łomżyńskiej, szczególnie w pomoc dla edukacji.
Kandyduje dalej, szczerze pragnąc, aby w Polsce było sprawiedliwiej. Szczególną troską chce otoczyć polskie rolnictwo i wiejskie szkoły. Chce świadczyć o wartości dziedzictwa narodowego i polskiej tradycji kultury.
Za wkład w działania na rzecz kultury polskiej otrzymała podziękowanie od środowisk twórczych "Solidarności" i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj