Reklama

AUSTRIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapotrzebowanie na duchowość w metropoliach

Wzrasta liczba osób wierzących w europejskich metropoliach. Badań porównawczych na ten temat dokonał w latach 1990-99 w 4 wielkich miastach Starego Kontynentu profesor teologii pastoralnej Uniwersytetu Wiedeńskiego Paul Zulehner. Według wyników tych badań, opublikowanych przez austriacki dziennik Kurier, procent osób deklarujących się jako wierzące wzrósł w Wiedniu z 71 do 80 proc., w Lizbonie z 47 do 74 proc., a w Brukseli z 61 do 78 proc. Jedynie w Paryżu liczba wierzących nie uległa zmianie.
"Z metropolii wydaje się emanować odnowa religijna"- podsumował te wyniki prof. Zulehner. Jego zdaniem, jest to odpowiedź na rosnącą powierzchowność codziennego życia.
Zapotrzebowanie na duchowość widać także po rosnącej popularności tzw. wakacji w klasztorze, rozpowszechnionych w niektórych krajach zachodnich - np. w Austrii 130 istniejących tam klasztorów odwiedza co roku pół miliona turystów, którzy zatrzymują się tam często na dłużej i poznają życie zakonne.

List na otwarcie seminarium w Pińsku

Metropolita mińsko-mohylewski i administrator apostolski diecezji pińskiej - kard. Kazimierz Świątek ogłosił list pasterski w związku z zapowiedzianym na 12 września br. otwarciem Międzydiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku. Przypomniał w nim dzieje tej placówki, założonej przez sługę Bożego bp. Zygmunta Łozińskiego, istniejącej w latach 1925-39, a następnie zlikwidowanej przez komunistów. Kard. Świątek podkreślił, że panowanie reżimu ateistyczno-materialistycznego prawie kompletnie wyniszczyło kadry kapłańskie. Dopiero w 1989 r., po przywróceniu na Białorusi wolności religijnej, powstało Wyższe Seminarium Duchowne w Grodnie, które w ciągu 10 lat wychowało ponad 70 księży. Ksiądz Kardynał napisał także, iż marzył o wznowieniu działalności przedwojennego seminarium w Pińsku. Po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej wybrano dzień 12 września 2001 r. jako dzień jego otwarcia, a patronem uczelni został św. Tomasz z Akwinu. Kościół odzyskał i gruntownie odnowił budynek dawnego seminarium, wysłał na studia przyszłych wykładowców i skompletował kadrę nauczającą i administracyjną. Na pierwszy rok zgłosiło się już 15 kandydatów. Seminarium w Pińsku będzie kształciło kapłanów dla archidiecezji mińsko-mohylewskiej oraz diecezji pińskiej i witebskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biblia dla dzieci przed wizytą papieską

Biblię dla dzieci w języku kazach-skim zaprezentowało międzynarodowe dzieło pomocy "Kirche in Not" w związku ze zbliżającą się wizytą Ojca Świętego w Kazachstanie. Jak poinformowano 4 września br. w siedzibie organizacji w Koanigstein, pierwszy nakład wynosi 10 tys. egzemplarzy. Jeszcze we wrześniu Biblię otrzymają diecezja Karaganda i 3 administratury apostolskie w Ałma Acie, Astanie i Atyrau.
Tłumaczenie na różne języki świata i rozpowszechnianie Biblii pt. Bóg mówi do swoich dzieci jest jednym z największych projektów organizacji "Kirche in Not/Ostpriesterhilfe" (Kościół w Potrzebie/Pomoc Księżom na Wschodzie), przygotowywanym od 1979 r. Od kilku lat prowadzi je Maria Żurowska. Biblia dla dzieci została przygotowana przez teologa z Tybingi Eleonorę Beck; zawiera 98 krótkich, ilustrowanych opowieści opartych na tekstach biblijnych. Biblia dla dzieci została już przetłumaczona na 123 języki i wydana w ogólnym nakładzie ponad 37 mln egzemplarzy.

ARABIA SAUDYJSKA

8 chrześcijan aresztowała policja religijna w Dżiddzie w południowo-zachodniej części Arabii Saudyjskiej - podała 29 sierpnia br. watykańska misyjna agencja informacyjna "Fides", powołując się na organizację humanitarną " Middle East Concern". Zatrzymano ich pod zarzutem namawiania Saudyjczyków do przejścia na chrześcijaństwo. Wśród aresztowanych jest Nigeryjczyk, który jako muzułmanin (tak miał zapisane w paszporcie) właśnie w Arabii Saudyjskiej przeszedł na chrześcijaństwo, za co grozi mu kara śmierci.
Według organizacji Światowa Solidarność Chrześcijańska, celem obecnej akcji policyjnej było ustalenie nazwisk Saudyjczyków utrzymujących kontakty z chrześcijanami, którymi są robotnicy cudzoziemscy w Arabii. W całym kraju pracuje ponad 600 tys. chrześcijan.

Reklama

Potrzeba więcej kościołów

"Na Litwie powstaje coraz więcej kościołów, lecz jest ich wciąż zbyt mało" - do takiego wniosku doszli członkowie Zespołów Episkopatu Polski i Litwy ds. Wzajemnych Kontaktów. Spotkali się oni po raz dwunasty 1-2 września br. w Mariampolu na Litwie.
Uczestnicy spotkania odwiedzili katedrę w Wiłkowyszkach, nowo wybudowany ośrodek w Alytus oraz nowy kościół i sanktuarium Krzyża Świętego w Kryzaj. Rozmawiali m.in. na temat formacji przyszłych kapłanów, a także sytuacji religijno-moralnej w Polsce i na Litwie. Spotkanie Zespołów zakończyła liturgia w katedrze w Wiłkowyszkach z okazji 75-lecia tutejszej diecezji oraz 75. urodzin biskupa diecezjalnego Juozasa ZSemaitisa. Do Mariampola przyjechali m.in.: metropolita białostocki - abp Wojciech Ziemba (przewodniczący), biskup drohiczyński Antoni Dydycz, biskup ełcki Edward Samsel oraz prowincjał Księży Marianów w Polsce - ks. Andrzej Pakuła. Z Litwy obecni byli m.in.: biskup pomocniczy wileński Juozas Tunaitis oraz kanclerz Kurii wiłkowyskiej - ks. kan. Juozas Peciukonis.

USA

Katolicki Instytut Praw Człowieka i Rodziny (C-FAM) poinformował o zerwaniu 30 sierpnia br. spotkania przygotowawczego do światowej konferencji ONZ nt. dzieci, która odbędzie się 19-21 września br. Rozmowy wstrzymano, ponieważ delegacje z Ameryki Łacińskiej nalegały na umieszczenie w dokumencie końcowym sformułowania: "reprodukcyjna usługa zdrowotna". Zdaniem C-FAM, taki zatarty znaczeniowo termin stał się zastępczym określeniem przerywania ciąży, dzięki któremu pewne państwa chcą popierać aborcję bez wymieniania tego słowa w dokumentach. Zdaniem zwolenników polityki prorodzinnej, obecne działania Grupy Rio - jak nazwał się blok delegacji latynoskich - są sygnałem niepokojących zmian w polityce tych krajów. Grupa ta, reprezentująca kraje katolickie (Argentynę, Chile, Brazylię), wydaje się oficjalnie popierać dążenia do dopuszczalności aborcji. Również ONZ w przygotowanym na konferencję nt. dzieci tekście żąda popierania aborcji.

Reklama

ROSJA

Trzy siostry albertynki z Krakowa udały się 4 września br. do pracy duszpasterskiej na Syberii na zaproszenie bp. Jerzego Mazura, administratora apostolskiego Wschodniej Syberii. W miejscowości Usole Syberyjskie zakonnice zaopiekują się dziećmi ulicy.
Założone przez św. Brata Alberta i bł. s. Bernardynę Jabłońską Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim niesie pomoc najbiedniejszym w 75 placówkach na terenie Polski i za granicą. Siostry pracują głównie w przytuliskach dla bezdomnych, w domach opieki dla osób starszych i samotnych, domach pomocy społecznej dla dorosłych i dzieci, domach księży emerytów. Prowadzą także kuchnie dla ubogich, ochronki dla dzieci z rodzin wielodzietnych i patologicznych oraz domy samotnej matki. Zgromadzenie Sióstr Albertynek liczy obecnie na świecie ponad 600 członkiń. Większość z nich to Polki.

INDIE

Kościół katolicki w stanie Gujarat w północno-zachodnich Indiach zaprotestował przeciwko projektowi wprowadzenia przez lokalne władze ograniczenia liczby dzieci na rodzinę. W ramach walki z tzw. nadmiernym zaludnieniem rządząca nacjonalistyczna partia hinduistyczna proponuje zasadę "2+2", czyli dwoje dzieci na rodzinę.
Biskup Ahmedabadu Stanislaus Fernandes uznał, że propozycje rządowe łamią podstawowe prawa człowieka. Dodał, że Kościół nie jest przeciwny planowaniu rodziny, ale państwowej interwencji w tej dziedzinie. Z kolei hinduski jezuita - o. Cedric Prakash podkreślił, że decydującą rolę spełnia tutaj edukacja kobiet i uboższych warstw społecznych oraz że Kościół uznaje jedynie naturalne metody planowania rodziny.

SUDAN

"Sudańska wojna domowa musi natychmiast się skończyć" - oznajmili we wspólnym komunikacie wydanym w Nairobi biskupi Kościołów katolickiego i episkopalnego. Dokument opublikowano na zakończenie ekumenicznego sympozjum zatytułowanego Prowadzenie duszpasterskie i działalność jednocząca w sytuacji kryzysu.
Za podstawową przeszkodę na drodze do pokoju biskupi uznali wprowadzenie w Sudanie islamskiego prawa szarijatu, które uniemożliwia zrównanie różnych grup w społeczeństwie i oddzielenie państwa od religii.

JEDNYM ZDANIEM

W dniach 22-27 września Ojciec Święty Jan Paweł II odbędzie pielgrzymkę apostolską do Kazachstanu i Armenii.

W Barcelonie odbyło się z udziałem 3 tys. uczestników XV Światowe Spotkanie Międzyreligijne, zorganizowane przez rzymską Wspólnotę św. Idziego w ramach cyklu "Ludzie i Religie". Podczas obrad prof. Andrea Riccardi, założyciel i przewodniczący Wspólnoty, zaapelował o zwołanie w Ziemi Świętej międzynarodowej konferencji pokojowej celem zahamowania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

W Afganistanie rozpoczął się proces 8 osób z USA, Niemiec i Australii - pracowników organizacji humanitarnej "Shelter Now International" - oskarżonych o propagowanie chrześcijaństwa. Jednocześnie talibowie zamknęli w Kabulu biura 2 chrześcijańskich organizacji charytatywnych z USA (Międzynarodowej Misji Pomocy oraz Serve), które zapewniały pomoc medyczną miejscowej ludności.

3 osoby poniosły śmierć w jednym z kościołów na terenie prowincji Makabma w południowo-wschodniej części Burundi. Do zbrodni doszło, gdy oddział rebeliantów Hutu z tzw. Sił Obrony Demokracji zaatakował jeden z garnizonów wojskowych. Obiektem ataku stał się też pobliski kościół, w którym schroniło się ok. 100 cywili z Nkondo.

Parlament Europejski uznał, iż zakończenie jesienią przyszłego roku negocjacji w sprawie przystąpienia Polski do UE jest możliwe, jeśli nowy rząd naszego kraju (po wyborach parlamentarnych) zdecyduje się pójść na kompromis z krajami "Piętnastki" w kwestii kluczowych warunków członkostwa.

Brytyjski sąd zgodził się rozpatrzyć wniosek sparaliżowanej kobiety, domagającej się zgody na eutanazję. Żąda ona, aby sąd zagwarantował bezkarność dla męża, który miałby dopomóc w jej uśmierceniu. Omal nie doszło do masakry, gdy w północnym Belfaście lojaliści (Obrońcy Czerwonej Ręki) zdetonowali ładunek wybuchowy, aby przeszkodzić w przemarszu przez protestancką dzielnicę miasta rodzicom i dzieciom z katolickiej szkoły podstawowej. Akt terroru wymierzony był w najmłodszych.

Sąd w Hadze odrzucił skargę byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevicia, iż jest nielegalnie przetrzymywany w areszcie Trybunału ds. Zbrodni w b. Jugosławii. Sąd uznał, że działania Trybunału są zgodne z holenderskim i międzynarodowym prawem.

Estoński parlament nie zdołał wybrać prezydenta kraju w 3 kolejnych turach. Prezydent zostanie więc wybrany zwykłą większością głosów przez kolegium elektorskie, składające się z parlamentarzystów i delegatów samorządów.

Rosja wprowadzi zmiany do podręczników historii. Według premiera Michaiła Kasjanowa, dotychczasowe podręczniki gloryfikują czasy ZSRR i nie ukazują "sukcesów" Rosji postradzieckiej, szczególnie w okresie prezydentury Władimira Putina.

Spór o politykę wobec komunistycznej Korei Północnej sprawił, że mniejszościowy rząd Korei Południowej podał się do dymisji.

Uczestnicy odbywającej się w Durbanie (RPA) światowej konferencji przeciw rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji potępili Izrael za zbrodnie dokonywane na narodzie palestyńskim.

Fundamentalistyczna partia muzułmańska Jamaat-e-Islami z Bangladeszu ogłosiła, że po zwycięstwie w październikowych wyborach przekształci kraj w "republikę islamską".

Norwescy marynarze uratowali z tonącego promu w pobliżu Jawy ponad 400 nielegalnych imigrantów. Przez kilka dni statek z uchodźcami stał na wodach Australii, która nie zgadzała się na ich przyjęcie. Ostatecznie przyjęła ich Nowa Zelandia i Republika Nauru.

Według najnowszych danych ONZ, wydatki na zbrojenia na świecie wciąż rosną; najwięcej pieniędzy przeznaczają na ten cel słabe pod względem gospodarczym kraje Azji oraz Afryki.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj