Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Niższe Seminarium Duchowne ma już 70 lat działalności

Karol Porwich/Niedziela

– Jesteśmy tutaj dzisiaj razem, żeby dziękować i uwielbiać Boga za wszystko i za wszystkich – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 1 maja w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Mszy świętej jubileuszowej w intencji Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, które obchodzi 70 lat swojej działalności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: 70 lat NSD w Częstochowie

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. dr Jerzy Bielecki – rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Szymon Stępniak, prefekt w NSD, ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”, księża – absolwenci seminarium. W uroczystościach wzięli udział członkowie kapituły Bazyliki Archikatedralnej oraz Sławomir Adamiec - Dyrektor Generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Uroczystości uświetnił śpiew chóru Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.

Karol Porwich/Niedziela

Przed Mszą św. odbyła się modlitwa za zmarłych przełożonych, nauczycieli i absolwentów Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo podkreślił za św. Janem Pawłem II, że „klucz, ośrodek i cel całej ludzkiej historii znajduje się w Jezusie Chrystusie. Kościół idzie krok w krok za każdym człowiekiem. Każda zmiana czasu jest nasycona zbawczą obecnością Boga i zbawczym Jego działaniem”.

Reklama

Metropolita częstochowski, odnosząc się do czytań mszalnych, przypomniał, że „Księga Rodzaju ukazuje nam człowieka jako koronę całego stworzenia. Oto tylko on spośród wszystkich istot został stworzony na obraz i podobieństwo Boga samego”. – Na podobieństwo Boga człowiek jest zdolny do nawiązywania relacji z innymi i tworzenia komunii. Człowiek przede wszystkim jako obraz Boga ma twórczą inteligencję, dzięki której ma możność panowania nad naturą, nad jej rozwojem i przemianą. Będąc istotą rozumną i wolną, jest istotą odpowiedzialną za siebie i świat – mówił abp Depo.

Arcybiskup zaznaczył, że „żyjemy dzisiaj w tzw. epoce postprawdy i dyktatury relatywizmu nie uznającej prawdy nadprzyrodzonej” i dodał za Benedyktem XVI: – Jeśli rozum ogłuchnie na wielkie przesłanie, które do niego kieruje wiara chrześcijańska i jej mądrość budowana na źródłach Bożego objawienia, to uschnie jak drzewo, które nie sięga już korzeniami do źródeł życiodajnej wody. Pozbywając się odwagi ku prawdzie, rozum nie staje się większy, ale mniejszy. Dekomponuje się i pęka na kawałki.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Depo wskazał na aktualność przesłania św. Pawła Apostoła. – Sama wiedza bez miłości, inteligencja bez pokory i działalność bez pobożności prawdziwej jako daru Ducha Świętego nie wystarczą. Dlatego św. Paweł Apostoł wzywa nas do poczucia wdzięczności za wszystko i wszystkich – powiedział.

Reklama

Metropolita częstochowski wskazał również na św. Józefa, który jest patronem Niższego Seminarium Duchownego. – Mówiąc o rozróżnieniu między miłością prawdy, caritas veritatis, a koniecznością miłości, necessitas caritatis, możemy powiedzieć, że św. Józef w swoim życiu przeżył zarówno miłość prawdy Boga, który mu się objawił, a on ukazał posłuszeństwo wiary poprzez uległość rozumu i woli, współdziałając z jego łaską, ale również konieczność miłości, czyli równie czystą miłość służby, jakiej wymagała troska o Najświętszą Maryję Pannę i rozwój człowieczeństwa Bożego Syna – podkreślił arcybiskup.

– Zawierzenie Bogu we wszystkim przez św. Józefa przeżywamy w różnych wymiarach naszych powołań i służby przez pokolenia. Czy przyjmujemy to jako dar, który utrzymuje się przez zmaganie o wierność, czy jako ciężar? – kontynuował.

– Dlatego jesteśmy tutaj dzisiaj razem, żeby dziękować i uwielbiać Boga za wszystko i za wszystkich. W św. Józefie Bóg daje nam odpowiedź na liczne zagrożenia naszych czasów, zarówno w sferze moralnej, kulturowej i duchowej. Św. Józef wskazuje nam niezawodną drogę, która prowadzi do Chrystusa – posłuszeństwo Bogu zawsze, wszędzie i we wszystkim – zakończył abp Depo.

Po Mszy św. zostały odczytane listy gratulacyjne: bp. Grzegorza Kaszaka – biskupa diecezji sosnowieckiej i bp. Dariusza Kałuży – biskupa diecezji Bougainville w Papui-Nowej Gwinei, absolwenta Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, rocznik 1982-86.

Swoim świadectwem z nauki w Niższym Seminarium Duchownym podzielił się ks. dr hab. Mateusz Potoczny – dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, który wskazał na konieczność kontynuowania działalności seminarium dla przyszłych pokoleń.

Reklama

Podczas jubileuszowej uroczystości rektor seminarium ks. dr Jerzy Bielecki otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Wręczając go, w imieniu Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, Sławomir Adamiec, dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki, podziękował ks. Bieleckiemu za 25 lat służby jako rektora seminarium i podkreślił, że „Niższe Seminarium Duchowne, jego wychowawcy i wykładowcy przynoszą wiele dobra dla Kościoła i ojczyzny”. – Szkoła ta przygotowuje ludzi na służbę Kościoła i społeczeństwa – podkreślił.

Karol Porwich/Niedziela

Na zakończenie uroczystości zostały wręczone okolicznościowe Tryptyki św. Józefa.

W rozmowie z „Niedzielą” abp Wacław Depo powiedział, że „Niższe Seminarium Duchowne to pewien etap drogi do rozpoznawania powołania”. – Nasze seminarium jest jedynym ocalałym na terenie Kościoła w Polsce. Ono jest domem, który jest przedłużeniem domu rodzinnego. Moją nadzieją jest to, że Niższe Seminarium Duchowne przygotuje grunt dla przyszłych głębokich i wiernych do końca powołań kapłańskich. Seminarium to miejsce na formację we wspólnocie – podkreślił metropolita częstochowski.

Natomiast rektor seminarium ks. dr Jerzy Bielecki zaznaczył, że „dzisiaj spoglądamy na przeszłość i ona napawa nas dumą, bo absolwenci naszej szkoły zasilili szeregi duchowieństwa w Polsce i za granicą. Wielu naszych absolwentów to również przykładny laikat w Kościele”.

Ks. Bielecki podkreślił równocześnie, że „przyszłość Niższego Seminarium Duchownego jest niełatwa, ale pełna chrześcijańskiej nadziei”. – Jest to wyzwanie. Przyszłość Kościoła i jego misji zależy od tego, czy będziemy mieli kapłanów. Dlatego pokładamy nadzieję w młodzieży, która puka do drzwi naszego seminarium – przyznał.

Reklama

Na znaczenie seminarium w dzisiejszej rzeczywistości wskazał ks. prof. Stanisław Urbański, wybitny i zasłużony teolog duchowości, a w latach 1980-84 rektor NSD w Częstochowie. – To seminarium jest potrzebne Kościołowi w Polsce również dzisiaj. Fundamentem tej szkoły jest wychowanie katolickie, patriotyczne i przygotowujące nowe powołania kapłańskie – podkreślił.

Karol Porwich/Niedziela

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie powstało 1 września 1951 r. Jego założycielem był biskup częstochowski Zdzisław Goliński. Zorganizowaniem szkoły zajął się ks. dr Bronisław Panek, pierwszy rektor NSD. Od samego początku szkoła musiała zmagać się z władzami komunistycznymi PRL. Nowy etap nastąpił po 1989 r. Szkoła została wpisana do ewidencji działalności oświatowej prowadzonej przez Kuratora Oświaty w Częstochowie. Nastąpiła też rozbudowa gmachu seminarium.

Na przestrzeni 70 lat mury Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie opuściło 1119 alumnów. Spośród nich święcenia kapłańskie przyjęło ponad 400 absolwentów, a ponad 700 to wierni świeccy. W ostatnich 30 latach seminarium ukończyło 522 alumnów, 140 z nich przyjęło święcenia prezbiteratu i pracuje w wielu diecezjach w Polsce, a także poza jej granicami. Ponadto w różnych diecezjach przygotowuje się do kapłaństwa i życia zakonnego 21 kleryków, a 5 diakonów przyjmie w tym roku święcenia kapłańskie. Dwóch absolwentów Niższego Seminarium to bracia zakonni.

Podziel się:

Oceń:

+6 -1
2021-05-01 17:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej wspominają Helenę Kmieć

Facebook.com

Jedną z grup idących w krakowskiej pielgrzymce na Jasną Górę jest wspólnota chrzanowska. To właśnie w niej pielgrzymują osoby z Libiąża, z którymi wiele razy do Częstochowy wędrowała zamordowana w Boliwii wolontariuszka.

Więcej ...

Wybory w Ameryce: Pierwsze refleksje...

2024-11-06 11:21

PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Zwycięstwo Donalda Trumpa zaskoczyło większość „ekspertów” nie tylko w Polsce. W Polsce dla przykładu „wirtualna polska”, która jeszcze wczoraj udowadniała, że Harris wygra w Iowa i w cuglach zgarnie prezydenturę, ciągle jeszcze (gdy to piszę) uważa, iż wynik wyborów nie został rozstrzygnięty. Są lepsi niż Harris, która z wrażenia nawet nie zabrała głosu.

Więcej ...

Skandaliczna podstawa programowa edukacji zdrowotnej: 13-latkowie mają szykować się do inicjacji seksualnej

2024-11-07 11:27

Adobe Stock

Zamiast przygotowywać się do życia w małżeństwie i rodzinie, uczniowie w szkołach mają szykować się do inicjacji seksualnej, uczyć się, że masturbacja jest właściwym zachowaniem oraz skupiać swoją uwagę na przyjemności seksualnej bez odpowiedzialności. MEN opublikowało podstawę programową do nowego przedmiotu, edukacji zdrowotnej, który ma być nauczany w szkołach od 1 września 2025 r. Przedmiot będzie obowiązkowy. Zastąpi nieobowiązkowe wychowanie do życia w rodzinie. Fundacja Grupa Proelio apeluje o społeczny sprzeciw wobec tych planów. Konsultacje społeczne trwają do 21 listopada.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna

Wiara

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna

Dziś w słowach Jezusa wyczuwamy radykalizm postępowania...

Wiara

Dziś w słowach Jezusa wyczuwamy radykalizm postępowania...

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Kościół

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Częstochowa: W Oknie Życia zostało uratowane dziecko!

Kościół

Częstochowa: W Oknie Życia zostało uratowane dziecko!

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Life Site News: Twórca watykańskiej maskotki

Wiadomości

Life Site News: Twórca watykańskiej maskotki "Luce" to...

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Wiadomości

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem