Reklama

Kościół

Licheń: 171. rocznica objawień

Tradycyjnie, 1 maja – w rocznicę objawień Matki Bożej Licheńskiej – w lesie grąblińskim została odprawiona Msza Święta. 171 lat temu w tym miejscu pasterzowi Mikołajowi Sikatce przed Cudownym Obrazem (obecnie znajdującym się w bazylice) ukazała się Maryja, co dało początek licheńskiemu sanktuarium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza pod gołym niebem odprawiona została w sobotnie południe przed Kaplicą Sosny. Kaplica znajdująca się w lesie grąblińskim powstała z inicjatywy ks. proboszcza Stanisława Maniewskiego, by uchronić przed zniszczeniem pień sosny, na którym wisiał pierwotnie (do 29 września 1852 roku) obraz Matki Bożej Licheńskiej. Wymurowana w 1903 r. na miejscu gdzie rosła sosna kaplica została zniszczona w czasie II wojny światowej i następnie odbudowana. Eucharystię odprawili zakonnicy z licheńskiej wspólnoty księży marianów: ks. Rafał Krauze MIC, proboszcz tutejszej parafii oraz ks. Dariusz Hirsch MIC, duszpasterz sanktuaryjny.

„Spotkanie w lesie grąblińskim, który wybrała Matka Boża, aby przekazać swoje posłannictwo jest zakorzenione w tej ziemi od lat. Dziś mija 171 lat od objawień, gdy chciała przez swoją podobiznę do ludzi przemawiać, być z nimi blisko” – mówił w homilii ks. Dariusz Hirsch MIC.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Na skraju tej leśnej ścieżki rozpoczął się kult Matki Bożej Licheńskiej. Następnie w planach Bożych był prosty pasterz, do którego przyszła tu Matka Boża, bo modlił się na różańcu, wypasając bydło, które mu zostało powierzone. Pan Bóg przez proste, zwyczajne rzeczy przemawia dziś do nas. Tego człowieka, Mikołaja, Matka Boża spotyka tu. Mówi mu, by ogłosił ludziom, że zbliża się epidemia. Nawołuje do przemiany życia, pokuty i modlitwy – odmawiajcie różaniec. W czasie pandemii, jakże ważne to słowa, dotykające również nas, naszego szczęścia. Dobrze czynimy, gdy przyjmiemy to wezwanie do naszych serc i się nim przejmiemy” – mówił kapłan.

Reklama

Ks. Hirsch wspominał, jak jesienią ubiegłego roku poprowadził rekolekcje w niemieckim Lipsku (Leipzig), które przygotowywały do wprowadzenia wizerunku Matki Bożej Licheńskiej do parafii Polskiej Misji Katolickiej. Proboszcz tamtejszej polskiej parafii poprosił o kopię wizerunku Matki Bożej Licheńskiej i nadanie takiego wezwania parafii. Pomysł związany jest z jedną z wersji ludowej tradycji, według której pod Lipskiem w 1813 cudownie ocalał pochodzący z Izabelina (wieś pod Licheniem) kowal, Tomasz Kłossowski. To właśnie z jego osobą wiązane jest pojawienie się obrazu Matki Bożej na sośnie w lesie grąblińskim. „Polacy, którzy przybywali tu i się modlili, a teraz przez różne sytuacje rodzinne, zawodowe, przebywają w Lipsku, tworzą tam polską wspólnotę, zapragnęli, by królowała im Bolesna Pani Licheńska” – wyjaśnił homileta, wspominając doświadczenie rekolekcji w dobie pandemii, gdy obowiązywały zapisy dla osób biorących udział w mszach i inne ograniczenia.

Dwa lata po objawieniach pasterzowi Mikołajowi, zgodnie z ostrzeżeniem Maryi, do Lichenia dotarła epidemia cholery – wiele osób znajdowało w tym miejscu ratunek, wymodliwszy swoje zdrowie i ocalenie. „Chcemy się tu, w tej scenerii grąblińskiego lasu, modlić. W tym miejscu, gdzie z miłosierdzia Bożego przyszła Maryja, by nas upomnieć. Nawróćmy się i czyńmy pokutę. Odmawiajmy różaniec. Poprawmy się i nie grzeszmy więcej. Dziś to wezwanie będzie spełnione także w tym, że odprawiamy tu Eucharystię – dziękczynienie” – mówił zakonnik.

Miejsce objawień Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w drodze między Koninem a Licheniem – około 2 kilometrów od głównej części sanktuarium. Bramy lasu są obecnie otwarte od 7 do 20. W dniach 1-3 maja 2021 r. pielgrzymi mogą dotrzeć tutaj linią specjalną autobusu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie, który odjeżdża z przystanku przy konińskim dworcu PKP o godzinach: 9:00, 10:45, 13:00 oraz 15:00. Więcej informacji na www.lichen.pl. Las grąbliński, na terenie którego rozmieszczono stacje drogi krzyżowej oraz ścieżki różańcowe, jest doskonałym miejscem modlitwy medytacji i odpoczynku. W ciszy, przy szumie drzew i śpiewie ptaków można tu rozmyślać i obserwując przyrodę, wypocząć.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-05-01 19:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Licheń. Transmisja na żywo z licheńskiej bazyliki

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Od soboty, 25. sierpnia, wierni mogą korzystać z nowego narzędzia dostępnego na stronie licheńskiego sanktuarium. Dzięki przekazowi audiowizualnemu z wnętrza bazyliki można śledzić co aktualnie dzieje się w prezbiterium świątyni w czasie rzeczywistym.

Więcej ...

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Więcej ...

Świdnica. Znakomite wieści dla świdnickiej katedry

2024-03-28 22:00
Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Stolicę diecezji odwiedziła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywożąc ze sobą znakomite wieści dla miasta i jego dziedzictwa kulturowego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...