Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa ta [Ojcze nasz] zachęca do rozpoznania oblicza Boga w obliczu bliźniego, którym każdy ma obowiązek się zająć, szczególnie gdy jest on najsłabszy i brak mu codziennego pożywienia (...) sam Jezus powiedział: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40).

Jan Paweł II

(Z listu z okazji Światowego Dnia Wyżywienia)

Jan Paweł II do Polaków

"Śpiewajmy przy akompaniamencie muzyki, pielgrzymując przez życie do Częstochowy, do Kalwarii, do innych sanktuariów. Pielgrzymując do tego wiecznego Jeruzalem, o którym mówi Psalm dzisiejszej katechezy. Szczęść Boże dla pielgrzymów!".

Audiencja generalna 17 października 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

14 października br. w rozważaniach przed południową modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II wezwał wiernych na całym świecie do regularnego odmawiania Różańca w intencji pokoju i trwałości rodzin. Ojciec Święty wspomniał też zapowiedzianą na przyszłą niedzielę beatyfikację dwojga małżonków włoskich Luigiego i Marii Beltrame Quattrocchich oraz zaprosił wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Na zakończenie wezwał wszystkich obecnych do wspierania modlitwami obradującego obecnie w Watykanie Synodu Biskupów. Oto tekst przemówienia papieskiego:
"W ubiegłą niedzielę obchodziliśmy święto Matki Bożej Różańcowej. Cały miesiąc październik jest w sposób szczególny poświęcony tej pięknej modlitwie, tak bardzo drogiej ludowi chrześcijańskiemu. W związku z obecną sytuacją międzynarodową zaprosiłem osoby i wspólnoty do odmawiania Różańca w intencji pokoju. Ponawiam także dzisiaj to zaproszenie, podkreślając zarazem, że Różaniec jest rozważaniem Chrystusa w Jego tajemnicach i w ścisłej łączności z Matką Najświętszą.
Duchowość współczesna odczuwa żywo potrzebę kroczenia, by tak rzec, do tego, co istotne. Dlatego również dzisiaj następuje to budzące nadzieję ponowne odkrywanie prawdziwej istoty Różańca jako modlitwy, która pomaga znaleźć się w towarzystwie Chrystusa, aby lepiej Go poznać, wejść w Jego nauczanie, żyć Jego tajemnicą. A któż lepiej niż Maryja może nam towarzyszyć w tej wędrówce myślą i sercem? Oto sens powtarzania modlitwy Zdrowaś Maryjo, ´stanowiący osnowę, wokół której rozwija się rozważanie tajemnic´ (adhortacja apostolska Marialis cultus, nr 77).
Niech nie ustaje w Kościele uporczywe wołanie o pokój wraz z odmawianiem Różańca zarówno indywidualnym, jak i wspólnotowym, ze wzrokiem skierowanym na Jezusa Chrystusa, który jest naszym Pokojem.
Odmawianie Różańca było niegdyś powszechnie praktykowane w rodzinach, zwłaszcza pod koniec dnia. Tak czynili codziennie również małżonkowie Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi, których w przyszłą niedzielę z radością ogłoszę błogosławionymi.
Z okazji tego wydarzenia, które zbiega się z dwudziestą rocznicą ukazania się adhortacji apostolskiej Familiaris consortio, Kościół włoski zorganizował sympozjum zatytułowane Rodzina jako podmiot społeczny. Wyrażam swoje uznanie dla tej inicjatywy i życzę, aby rodzina odnalazła na nowo w społeczeństwie włoskim swe centralne miejsce.
W najbliższą sobotę po południu rodziny chrześcijańskie zostały zaproszone do refleksji i modlitwy na Placu św. Piotra. Nazajutrz - w niedzielę nastąpi główny moment tych obchodów w postaci uroczystej beatyfikacji obojga małżonków, w połączeniu ze Światowym Dniem Misyjnym. Będzie to właściwa okazja dla podkreślenia roli rodzin w ewangelizacyjnym posłannictwie Kościoła.
Gdy odmawiamy wspólnie modlitwę Anioł Pański, przypominamy sobie Zgromadzenie Synodu Biskupów, które trwa w Watykanie; powierzajmy Maryi Pannie wszystkich misjonarzy Ewangelii i prośmy dla nich o siłę bycia budowniczymi sprawiedliwości i pokoju. O ten pokój trwają modlitwy na całym świecie w tej godzinie obarczonej ciężkimi troskami. Łączmy naszą płomienną modlitwę do Pana za pośrednictwem Maryi, Królowej Pokoju".
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty wyraził po polsku uznanie dla ogłoszonego przez biskupów polskich Dnia Papieskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Apel o pokój w Nigerii

17 października br. na zakończenie audiencji generalnej na Placu św. Piotra Jan Paweł II zaapelował o położenie kresu walkom na tle religijnym w Nigerii. "Kolejny epizod bestialskiej przemocy dołączył do tragicznej sytuacji panującej w tych dniach na świecie" - powiedział Papież. Wynikiem ostatnich walk na tle religijnym w Nigerii jest ponad 200 osób zamordowanych oraz setki rannych.
"Ten, kto sprowokował te wydarzenia, dla których nie ma usprawiedliwienia, ponosi za nie odpowiedzialność wobec Boga" - powiedział Ojciec Święty. Papież zapewnił ordynariusza Kano - bp. Patricka Francisa Sheehana i "wszystkich opłakujących stratę swych najbliższych" o "duchowej bliskości". "Proszę Boga, by pomógł wszystkim odnaleźć drogę braterstwa. Tylko w ten sposób można będzie odpowiedzieć na oczekiwania Pana Boga, który pragnie uczynić z ludzkości jedną rodzinę" - powiedział Jan Paweł II.

16 października 2001 r. w Watykanie

Reklama

W Watykanie nie było specjalnych uroczystości z okazji 23. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Dla Ojca Świętego był to dzień pracy. Trwały bowiem obrady X Zwyczajnego Synodu Biskupów poświęcone misji biskupa na progu trzeciego tysiąclecia.
Biskupi zgromadzeni na Synodzie złożyli Papieżowi życzenia. Kard. Bernard AgreM z Abidjanu, jeden z trzech współprzewodniczących, w życzeniach podziękował Papieżowi m.in. za "pielgrzymki do serca człowieka" na całym świecie, za obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i za prorocze słowa głoszone od początku pontyfikatu. Przemówienie zakończył słowami Ad multos annos - łacińskim Sto lat!.
Z okazji rocznicy pontyfikatu ukazał się specjalny numer dziennika L´ Osservatore Romano. Na pierwszej stronie widnieje zdjęcie Papieża z 7 października 2001 r., a pod nim tytuł: Bicie serca Boga ofiarowane ludzkości 16 października 1978 r.
Dyrektor generalny Radia Watykańskiego - o. Pasquale Borgomeo, jezuita, w komentarzu poświęconym rocznicy pontyfikatu, powiedział: "Obchodząc 23. rocznicę swego wyboru na Stolicę Piotrową ´w tej ciemnej godzinie ludzkości´, Jan Paweł II modli się i prosi o modlitwy, a modlitwą swoją obejmuje ´zabitych i żywych´". O. Borgomeo nazwał Papieża "prorokiem często nie słuchanym, czasem ignorowanym z uprzejmą wyższością przez mędrców i możnych tego świata", ale i tym, który "pchnął cały Kościół do konkretnych, codziennych gestów pojednania, nie domagając się niczego w zamian", otwartym na dialog " obrońcą godności, wolności i prawdy człowieka".
Wypowiadający się przed mikrofonami Radia Watykańskiego, kard. Joseph Ratzinger stwierdził, że cały pontyfikat Jana Pawła II jest realizacją słów, które wypowiedział on podczas jego inauguracji: " Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".
Zdaniem kard. Ratzingera, źródłem siły Papieża jest cierpienie, m.in. cierpienie związane z wojną i życiem w okupowanym kraju. Ksiądz Kardynał podkreślił, że wtedy właśnie Karol Wojtyła, robotnik w zakładach chemicznych, "w jedności z Chrystusem znalazł siłę pomagającą żyć w takiej sytuacji", a to spotkanie "było tak głębokie, że towarzyszy mu we wszystkich chwilach życia".

List papieski z okazji Światowego Dnia Wyżywienia

"Dramatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce przed miesiącem w Stanach Zjednoczonych, powinny być
bodźcem do troski o sprawiedliwość na świecie, której brak powoduje problem głodu" - napisał Jan Paweł II do dyrektora generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Jacquesa Dioufa. Tegoroczny Światowy Dzień Wyżywienia obchodzony jest pod hasłem: Walka z głodem prowadzi do redukcji nędzy. W liście Papież przypomniał, że 800 milionów osób, w tym 200 milionów dzieci, cierpi z powodu głodu bądź niedożywienia oraz że szefowie państw i rządów, którzy wzięli udział w szczycie FAO w 1996 r. zobowiązali się do zmniejszenia tej liczby do 2015 r. o połowę.
Jan Paweł II podkreślił, że "myśli te są szczególnie aktualne po tragicznych zamachach terrorystycznych, które dotknęły Stany Zjednoczone Ameryki, raniąc poważnie pokój i koegzystencję między narodami". "Te dramatyczne wydarzenia wzywają nas, byśmy ze szczególną troską patrzyli na najgłębsze motywacje wspólnego zaangażowania na rzecz ubogich" - napisał Papież.

Przesłanie dotyczące Liturgii

"Liturgii nie można sprowadzać do płaszczyzny estetycznej ani uważać za narzędzie służące pedagogice czy ekumenizmowi" - przypomniał Jan Paweł II w specjalnym przesłaniu do uczestników plenarnego posiedzenia watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. " Człowiek i wspólnota muszą mieć świadomość obcowania z Tym, który jest po trzykroć święty i nadprzyrodzony" - napisał Papież i dodał: " Dlatego wymagana postawa musi być przepojona szacunkiem i poczuciem zdumienia, jakie budzi obecność majestatu Bożego".
Nawiązując do tematu zgromadzenia plenarnego poświęconego pobożności ludowej, Ojciec Święty podkreślił, że "kiedy jest ona autentyczna, ma za źródło wiarę i w związku z tym powinna być doceniana i popierana".

Konferencja nt. rodziny

Do jak najszybszego przyjęcia ustawy o sztucznym zapłodnieniu, która chroniłaby prawa dziecka poczętego i ścigała osoby przeprowadzające doświadczenia na embrionach, wezwał parlament Włoch kard. Camillo Ruini. Poruszył on to zagadnienie w przemówieniu otwierającym krajową konferencję na temat rodziny, zorganizowaną przez Episkopat Włoch w podrzymskim sanktuarium maryjnym Divino Amore z okazji 20-lecia adhortacji apostolskiej Familiaris consortio. Przewodniczący Włoskiej Konferencji Episkopatu powtórzył, że żadnej formy współżycia w wolnym związku nie wolno zrównywać w prawach z rodziną opartą na małżeństwie i wezwał ustawodawców do znalezienia innych rozwiązań w tej dziedzinie dla dobra osób znajdujących się w podobnych sytuacjach. Jednocześnie stwierdził, że podejmowane stale próby relatywizacji instytucji małżeństwa nie są oznaką żadnego postępu społecznego, lecz świadectwem rosnącej konfuzji w dziedzinie prawa.
Konferencja w Divino Amore poprzedzała narodową pielgrzymkę rodzin do Rzymu, której kulminacyjnym punktem było spotkanie z Papieżem 20 października, w przeddzień wyniesienia przez Jana Pawła II na ołtarze pierwszej w dziejach pary małżeńskiej - Włochów Marii i Alojzego Beltrame Quattrocchich.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Kultura szybkich spełnień

2025-01-17 07:40

Mat.prasowy

Ktoś nazwał tę kulturę konsumpcyjną z zachodu kulturą natychmiastowych spełnień. Popatrzmy jak trudy życia mogą stać się punktem wyjścia do duchowego wzrostu?

Więcej ...

Kandydatka na prokuratora generalnego: koniec ze szpiegowaniem kościołów

2025-01-18 21:08
Pam Bondi

PAP/EPA/WILL OLIVER

Pam Bondi

Kandydatka na prokuratora generalnego Pam Bondi powiedziała podczas przesłuchania w Senacie, że położy kres "uzbrojeniu" rządu federalnego przeciwko katolikom i ludziom wierzącym - informuje lifesitenews.com.

Więcej ...

Katecheza w plenerze

2025-01-20 09:17

Mariola Wiśniewska

To początek projektu katechetycznego, w ramach którego uczniowie klas V-VIII Szkoły Podstawowej w Szczepocicach wyjechali do Częstochowy do redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby obywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby obywała...

Zmarł ks. Piotr Nowosielski

Niedziela Legnicka

Zmarł ks. Piotr Nowosielski

Prezydium KEP: rozporządzenie MEN ws. organizacji lekcji...

Kościół

Prezydium KEP: rozporządzenie MEN ws. organizacji lekcji...

Kiedy pościsz, nie pokazuj tego na zewnątrz, ale...

Wiara

Kiedy pościsz, nie pokazuj tego na zewnątrz, ale...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Kościół

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...