Uroczystej Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Kotyl. Zebrani modlili się w intencji ojczyzny oraz za strażaków i ich rodziny z okazji przypadającego 4 maja Święta Strażaka.
Po Eucharystii w miejscach pamięci na cmentarzu parafialnym, przy pomnikach bł. ks. Ludwika Rocha Gietyngiera i Tadeusza Kościuszki burmistrz Żarek Klemens Podlejski, jego zastępca Jakub Grabowski, ks. Stanisław Kotyl i oficer Wojska Polskiego ks. mjr Janusz Kłopot zapalili znicze.
W miejscach pamięci o oprawę muzyczną zadbał kapelmistrz orkiestry OSP Żarki Tomasz Radosz. Mamy nadzieję, że na kolejne obchody będziemy mogli zaprosić już wszystkich mieszkańców Żarek.
„Pierwszy Błogosławiony Archidiecezji Częstochowskiej Ludwik Roch Gietyngier – genealogia rodu Gietyngierów” - to temat spotkania, które odbyło się 21 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach.
Peru: wybrano piosenkę, która ma towarzyszyć podróży Leona XIV
2026-07-13 20:18
SIR/KAI
filipefrazao/fotolia
Titicaca in Peru, Latin America
Utwór „León, hermano del camino” („Leonie, bracie w podróży”) zwyciężył w ogólnokrajowym konkursie zorganizowanym przez Narodowy Instytut Radia i Telewizji Peru (IRTP), Konferencję Episkopatu Peru i Archidiecezję Limy, mającym na celu wyłonienie oficjalnej piosenki na wizytę apostolską Ojca Świętego w Peru, zaplanowaną na listopad br. Skomponowany został w rytmach andyjskich przez Peruwiańczyka Jaime Montoyę, a wykonuje go chór Aguchita.
Papieski jałmużnik: priorytetem Leona XIV jest Chrystus
2026-07-13 15:11
Vatican News
Vatican Media
We wrześniu Leon XIV uda się do Francji
Priorytetem tego pontyfikatu jest Chrystus - uważa papieski jałmużnik abp Luis Marín de San Martín. Jest on jednym z najbliższych współpracowników Papieża. Należy do tego samego, co Leon XIV zakonu augustianów. Znają się zatem od wielu lat. Na tej podstawie zapewnia, że osią obecnego pontyfikatu będzie Chrystus: Żyć w Chrystusie, utożsamiać się z Chrystusem i dawać świadectwo o Chrystusie.