Reklama

Chleba naszego powszedniego...

Niedziela łódzka 40/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela, 10 września 2000 r. wyznaczona została w kalendarzu obchodów Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa jako dzień pielgrzymki rolników i ogrodników do katedry łódzkiej, głównego kościoła stacyjnego w naszej archidiecezji. Jednocześnie, jak to się dzieje od kilku lat, druga niedziela września jest datą archidiecezjalnego święta plonów, tradycyjnie zwanego dożynkami. Te dwie przyczyny zgromadziły w bazylice archikatedralnej liczne delegacje mieszkańców wsi, pracowników zakładów rolnych, spółdzielni rolniczych i ogrodników. Przybyli, niektórzy wraz z proboszczami swoich parafii, często w regionalnych strojach by uroczyście podziękować Panu Bogu za Jego błogosławieństwo i opiekę, za to że mimo tegorocznych trudnych warunków pogodowych uzyskano plony ziemi, owoce całorocznej pracy dla potrzeb własnych i na użytek mieszkańców miast.

18 delegacji przyniosło pracowicie i misternie uplecione wieńce dożynkowe, niekiedy całe konstrukcje ozdobione kłosami, ziarnami zbóż i kwiatami. Były wśród nich przedstawienia łodzi z figurą Chrystusa, postacie i portrety Matki Bożej, wiatrak mielący zboże oraz liczne wariacje na temat logo Wielkiego Jubileuszu. Były wypieczone z chlebowego ciasta kosze i wieńce, całe bogactwo płodów ziemi przyniesione do świątyni jak każe tradycja, by pierwociny zbiorów poświęcić dla Stwórcy wszystkiego.

Uroczystości przewodniczył arcybiskup łódzki Władysław Ziółek. Obecne były najwyższe władze regionalne z wojewodą łódzkim, prezydentem m. Łodzi, przewodniczącym sejmiku wojewódzkiego i starostą powiatu Łódź-Wschód. Rząd RP reprezentowała

wiceminister Katarzyna Skórzyńska. Przybyli przedstawiciele Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, Kół Gospodyń Wiejskich, Solidarności RI oraz innych związków i organizacji politycznych.

Orkiestra ludowa z Poddębic, działająca pod egidą firmy " Concret" Zbigniewa Stępnia, najpierw przywitała Arcypasterza przed katedrą i odegrała na cześć Księdza Arcybiskupa Sto lat, następnie towarzyszyła procesji na wejście oraz delegacji z wieńcami dożynkowymi. Gdy procesja dotarła przed ołtarz główny, dźwięki radosnego marsza zastąpiła podniosła melodia Nie rzucim ziemi skąd nasz ród... a wszyscy zebrani ze wzruszeniem włączyli się w śpiew chłopskiego hymnu Roty. Zanim rozpoczęto Liturgię, Starościna tegorocznych dożynek Teresa Gałęziewska pochwaliła Boga w Trójcy Jedynego i powołując się na słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziała kilka pięknych zdań o godności pracy rolnika i obowiązku miłowania Ojczyzny. Przypomniała m.in. ten fragment wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia: "Trzeba mocno trzymać się rodzinnej skały, aby nie spaść na dno przepaści".

Uroczystą Mszę św. celebrował i homilię wygłosił abp Władysław Ziółek. W trakcie Liturgii dokonał poświęcenia płodów ziemi z tegorocznych zbiorów a słowo pasterskie poświecił medytacji nad fragmentem modlitwy Pańskiej: "...chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj...". Mówił Arcypasterz o zrozumiałej i właściwej każdemu człowiekowi potrzebie chleba, o Bogu jako Miłosiernym Dawcy chleba powszedniego i tego Eucharystycznego, pokarmu na życie wieczne, o bliskich wszystkim wspomnieniach z domu rodzinnego, obrazie Matki dzielącej chleb a także o obecności scen związanych z chlebem na kartach Ewangelii. Przypomniał wypowiedź Papieża Jana Pawła II o pracy rolnika zamieszczoną w encyklice Laborem exercens oraz zwrócił uwagę na to, że na łódzkiej ziemi nie ustaje trud Bożego siewu czyli ewangelizacji, która dzięki rzetelnej pracy kapłanów przynosi duchowe plony w postaci wiernych rzesz katolików, dobrych rodzin, żywych parafii oraz nowych świątyń. Również za te znaki duchowego odrodzenia należy Bogu dziękować. Jednocześnie ciągle aktualna pozostaje skarga Pana Jezusa: "żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało...". Dlatego prośba o nowych kapłanów, robotników Bożego żniwa oraz o poprawę stanu życia społecznego wsi dołączona została do intencji dziękczynnej tej jubileuszowej Mszy św.

Po zakończeniu Liturgii zgromadzeni wierni i goście udali się na plac przy katedrze, gdzie na estradzie odbyły się oficjalne obchody dożynkowego święta. Wszyscy przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i związkowych jeszcze raz powitani przez starostę dożynek Witolda Drelę, otrzymali bochny chleba upieczonego z tegorocznego ziarna a następnie krótkie wystąpienia gości przeplatały się ze śpiewem ludowych piosenek w wykonaniu zespołu Koła Gospodyń Wiejskich z Nowosolnej, życzeniami i wierszami składanymi przez delegacje poszczególnych wiosek i parafii. Nie zabrakło przyśpiewek specjalnie ułożonych na tę okazję, które w gorzko-żartobliwym tonie wyrażały najistotniejsze problemy polskiej wsi. Zarówno w nich jak i w wystąpieniach przedstawicieli władz brakowało optymistycznej nuty, przeważała niepewność jutra i bezradność wobec rozpędzonej machiny zmian społecznych i gospodarczych.

Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury w składzie: Katarzyna Skórzyńska - przewodnicząca, Piotr Korwin Kochanowski i Irena Góralska przyznało w kategorii wieńców I nagrodę delegacji z Kałowa za okazałe logo Wielkiego Jubileuszu wykonane z kłosów, ziaren i kwiatów. II nagrodę otrzymał wieniec dożynkowy ze Świn, III nagrodę równocześnie - wieńce z Rokicin i Srocka. Wyróżniono poza tym wieniec przyniesiony przez przedstawicieli parafii w Marzeninie. W kategorii delegacji i darów ołtarza zwyciężyła delegacja Zespołu Szkół Rolniczych z Sędziejowic przed delegacjami z Nowosolnej (II miejsce) oraz z Tuszyna i Ujazdu (wspólne III miejsce) Nad przebiegiem całości dożynkowego święta czuwał duszpasterz rolników ks. Jarosław Leśniak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama