Reklama

Byłem kolegą i sąsiadem Karola Wojtyły (23)

Niedziela Ogólnopolska 47/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WACŁAW GRZYBOWSKI: - Tydzień temu rozmawialiśmy o ludziach stanowiących otoczenie Ojca Świętego Jana Pawła II, czyli o tych, którzy przebywają z Papieżem na co dzień. Tym razem chcielibyśmy przyjrzeć się domowi, w którym Jan Paweł II przebywa, a który znany jest również jego kolegom. Jak wygląda "wnętrze" Pałacu Watykańskiego?

EUGENIUSZ MRÓZ: - Papieskimi apartamentami zawiaduje kamerdyner Angelo Gugel. Papież darzy go pełnym zaufaniem. Jest jedynym spośród świeckich pracowników Watykanu, który wraz z rodziną mieszka w jego murach, co stanowi duże wyróżnienie. Kamerdyner dba nie tylko o garderobę, przygotowywanie "wyprawek" do podróży, ale również o bezpieczeństwo Papieża. Dodatkowo jest osobistym kierowcą Jana Pawła II, prowadzi papamobile. Poznaliśmy go, gdy wraz z siostrą Fernandą dyskretnie usługiwał nam do stołu. Szybko stał się znawcą polskich potraw, niektóre polubił. Mówi trochę po polsku.
Gospodarstwo domowe w Pałacu Watykańskim od początku pontyfikatu Jana Pawła II prowadzą siostry ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego - sercanki. Na czarnych habitach mają wyszyte serca z wpisanym w nie krzyżem. Wcześniej wzorowo gospodarzyły w rezydencji biskupów krakowskich. Do pięciu sercanek z siostrą Tobianą na czele należy przygotowywanie posiłków, utrzymywanie czystości i wszelkie inne prace domowe. Siostra Eufrozyna prowadzi sekretariat, kuchnią zajmują się siostry: Fernanda i Germana.
O godz. 6.30 Papież odmawia z polskimi siostrami w swej kaplicy poranne modlitwy. O godz. 7.45 jest pierwszy wspólny posiłek. Menu to mieszanka polsko-włoska. Papież jest niewybredny. Siostry nie mają żadnych problemów z przygotowywaniem mu posiłków. Śniadanie: z kuchni włoskiej - kawa, "dmuchane" bułki, rogaliki, masło, dżem; z polskiej - mleko, ser, miód, obecnie rzadko jajecznica na szynce czy boczku. Na obiad o godz. 13.30 - zupa jarzynowa, makaron z sosem lub mięso (cielęcina, zrazy wołowe) z ziemniakami, czasem flaczki ( cieszące się dużym powodzeniem u wadowickich "flacorzy") lub pierogi. Na deser - owoce, ciasto (ulubiony sernik lub szarlotka; kiedyś przywieźliśmy Lolkowi pudełko andrutów z wadowickiej wytwórni wafli, smakowały mu), kawa, wino rozcieńczone wodą. Kolacja o godz. 18.30 - zupa, pizza, sery, sałatki, desery.
Ulubione potrawy Ojca Świętego to: żurek, zupa jarzynowa, cielęcina, zrazy wołowe, nieznany kuchni włoskiej karp po żydowsku, ziemniaki z zsiadłym mlekiem, pierogi, sernik krakowski, szarlotka. Ogólnie jednak biorąc, Papież nie przywiązuje wagi do jedzenia, ważniejsze są dla niego rozmowy, które prowadzi przy posiłkach z zaproszonymi gośćmi duchownymi, świeckimi, ekspertami różnych dziedzin, przedstawicielami różnych organizacji z całego świata.
Po operacjach, jakie przeszedł, jego menu jest skromniejsze, bardziej dietetyczne. Niemal wszystkie produkty pochodzą z watykańskiej farmy w Castel Gandolfo.
Po kolacji Ojciec Święty żegna się z gośćmi, by jeszcze popracować czy przejrzeć gazety (włada biegle 10 językami), pomodlić się. O godz. 23.00 gasną światła w Pałacu Watykańskim...
W czasie naszych koleżeńskich spotkań w Watykanie i Castel Gandolfo odnieśliśmy wrażenie, że wszystkie osoby z otoczenia Papieża - niezależnie od stanowiska, jakie zajmują - są w pełni otwarte na świat, na ludzi, pogodne, życzliwe, bezpośrednie w kontaktach. Ojciec Święty otacza się bowiem osobami, które w jakimś stopniu uzupełniają go, są mu bliskie, są do niego podobne...

CDN.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30
Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous