Zainteresowani mają zbiórkę o godz. 7. rano pod Oknem Papieskim ( przy Franciszkańskiej 3), skąd wyruszą do katedry wawelskiej, gdzie będą uczestniczyć w Mszy św. inaugurującej ich pielgrzymowanie.
Trzy dni na szlaku
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tego dnia przejdą 23 kilometrową trasę: Wawel – Bulwar Czerwiński – Bulwar Inflancki – Most Marszałka Józefa Piłsudskiego – Sanktuarium św. Józefa na Podgórzu – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach – Uzdrowisko Swoszowice – Lusina (niebieskim szlakiem) – Konary – Mogilany (kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła).A po drodze nawiedzą sanktuaria: św. Józefa, Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Z kolei w piątek wyruszą o 9 z Mogilan, z kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła. Przejdą ponownie 23 kilometrową trasę; Mogilany – Wola Radziszowska – Leńcze (kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła) – Zarzyce Wielkie – Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. A w sobotę pielgrzymowanie rozpoczną od udziału w Mszy św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, skąd wyruszą szlakiem Beskidzkiej Drogi św. Jakuba w kierunku Wadowic, gdzie nawiedzą sanktuaria: Matki Bożej Fatimskiej, św. Józefa i bazylika Ofiarowania NMP.
Reklama
Jak podkreśla polski koordynator pielgrzymki, dr Franciszek Mróz, pielgrzymi wracają codziennie rano na pielgrzymi szlak we własnym zakresie ze swych domów. Ponadto, ze względu na pandemię COVID-19, pielgrzymka będzie miała charakter indywidualny, z zachowaniem dystansu społecznego i przestrzeganiem wszystkich zasad reżimu sanitarnego. Pielgrzymów, którzy uczestniczą w pielgrzymowaniu na własna odpowiedzialność prawną, obowiązują w drodze aktualne rygory sanitarne.
Międzynarodowy projekt
Pielgrzymka szlakiem Romea Strata jest częścią międzynarodowego projektu, który ma na celu odkrycie, odtworzenie i oznakowanie Drogi Rzymskiej - starożytnego szlaku pielgrzymkowego (od Morza Bałtyckiego do Rzymu). Jak zaznaczają organizatorzy, szlak ma duże znaczenie dla wiary i kultury minionych pokoleń. Projekt, który realizuje Stowarzyszenie Europejskiej Drogi Rzymskiej (L’associazioneEuropea Romea Strata AERS), przewiduje odtworzenie szlaku i możliwość pokonania go przez współczesnych pielgrzymów oraz turystów. Droga prowadzi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej (tj. Estonii, Łotwy, Litwy) przez kraje Europy Środkowej (Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia) do Wenecji, a następnie - do Rzymu.
Program pielgrzymki stwarza możliwość poznania Drogi Rzymskiej. W tym roku przewiduje się przebycie 1100 km w ciągu 47 dni (od 13 maja do 28 czerwca 2021 r.). Tegoroczna pielgrzymka szlakiem Romea Strata będzie przebiegać z Krakowa do Aquilei poprzez Republikę Czeską, Austrię i Włochy.W przyszłym roku jest planowany etap włoski od Aquilei do Rzymu, a w roku 2023 - etap północny szlaku; od Morza Bałtyckiego do Velehradu. Pielgrzymka będzie miała formę sztafety, na granicy państwowej delegacje przekażą sobie symbol Drogi Rzymskiej – pałeczkę sztafety.
Cele AERS
AERS zostało utworzone w 2018 roku przez 30 członków - fundatorów, pochodzących z krajów leżących na trasie szlaku: z Polski, Republiki Czeskiej, Austrii i Włoch. Celem Stowarzyszenia jest upowszechnienie ogromnego dziedzictwa historycznego, archeologicznego, artystycznego i kulinarnego, związanego z tym starożytnym szlakiem. Fundatorom zależy, aby w przyszłości Romea Strata została wpisana na listę Europejskich Szlaków Kulturowych i uzyskała certyfikat Rady Europy ( takie certyfikaty posiada już np. Droga św. Jakuba i Droga Lombardzka (Via Francigena).
Doktor Franciszek Mróz informuje, że na ten moment Polskę reprezentują w projekcie: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gmina Wadowice i miasto Lębork. W imieniu zaangażowanych w realizacje ambitnych zadań zaprasza do współpracy na rzecz współtworzenia oferty szlaku.