Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi katoliccy zaakceptowali

działania zbrojne w Afganistanie
Katoliccy biskupi amerykańscy zaakceptowali działania zbrojne swego kraju w Afganistanie, uznając je za sposób przeciwdziałania złu, jakim jest terroryzm międzynarodowy. Stwierdzenie to zawarli w deklaracji zatytułowanej Życie w wierze i nadziei po 11 września, ogłoszonej 15 listopada br. na zakończenie ich obrad plenarnych.
Biskupi napisali w deklaracji: "Aprobujemy prawo i obowiązek, jaki ma każdy naród i społeczność międzynarodowa do użycia siły zbrojnej, aby chronić dobro publiczne i niewinnych ludzi przed masowym terroryzmem" . Uznano, że działania w Afganistanie mają na celu wyłącznie wyeliminowanie zła, co jest zgodne z naukami Kościoła.
Jednocześnie biskupi podkreślili, że najskuteczniejszym środkiem walki z terroryzmem i najlepszym sposobem na uniknięcie konfliktów i wojen jest systematyczne usuwanie biedy.
Inny ważny dokument tego posiedzenia to zatwierdzona deklaracja w sprawie ochrony życia w każdym jego aspekcie. Biskupi stanowczo potępili karę śmierci, aborcję, badania embrionalne i eutanazję.

Sesja Plenarna Konferencji Biskupów Francji

Obrady rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną w niedzielę 4 listopada br. w Lourdes, w podziemnej bazylice pw. św. Piusa X, pod przewodnictwem kard. Louisa-Marie BilleM, arcybiskupa Lyonu, przewodniczącego Konferencji. Uroczystość ta była równocześnie zakończeniem obchodów stulecia Bazyliki Różańcowej. W obradach sesji uczestniczył abp Fortunato Baldelli - nuncjusz apostolski we Francji, 110 kardynałów, arcybiskupów i biskupów francuskich oraz kilkunastu biskupów z różnych krajów europejskich. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował bp Ryszard Karpiński.
W przemówieniu inauguracyjnym kard. BilleM mówił o trudnym kontekście międzynarodowym i krajowym tych obrad. Dotyczyły one dwóch tematów: duszpasterstwa osób przygotowujących się do zawarcia małżeństwa i młodych małżeństw oraz katechezy parafialnej na różnych stopniach. Tematy te były przedstawione w referatach i dyskutowane w grupach roboczych i na sesjach plenarnych. Z radością stwierdzono, że mimo kryzysu rodziny coraz więcej osób decyduje się na zawarcie małżeństwa, choć nie zawsze zgodnie z zasadami katolickimi. Dlatego jest ogromnie ważne ukazanie społeczności wartości tego sakramentu. Oprócz przygotowania do jego zawarcia ważne jest duszpasterstwo młodych małżeństw.
Na obrady w sprawie katechezy zostali zaproszeni przedstawiciele duchowieństwa i laikatu, dyrektorzy krajowi różnych organizacji zainteresowanych i kilku innych ekspertów. Biskupi wysłuchali również sprawozdania sześciu delegatów Konferencji na Synod Biskupów w Rzymie i zapoznali się ze stanem przygotowań do XVII Światowego Dnia Młodzieży w Toronto. W ostatnim dniu obrad dyskutowano o chrześcijańskim obliczu jednoczącej się Europy. Na zakończenie obrad biskupi wystosowali apel o pokój w różnych stronach świata.
Sesja plenarna dokonała wyboru nowych władz. Nowym przewodniczącym Konferencji został bp Jean-Pierre Ricard, biskup diecezjalny Montpellier, pełniący od dwóch lat funkcję wiceprzewodniczącego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bp Ryszard Karpiński

Instalacja Kapituły Katedralnej w Witebsku

Jan Paweł II, erygując 13 października 1999 r. nową diecezję witebską na Białorusi, podniósł do godności katedry kościół parafialny pw. św. Barbary w Witebsku. Kongregacja ds. Duchowieństwa w dekrecie z dnia 2 marca 2001 r. ustanowiła pierwszą w historii Kościoła na Białorusi witebską Kapitułę Katedralną.
15 listopada 2001 r. w katedrze w Witebsku pod przewodnictwem
bp. Władysława Blina została odprawiona uroczysta Eucharystia, podczas której nastąpiła instalacja nowej Kapituły. Księża kanonicy złożyli przed Biskupem diecezjalnym Wyznanie wiary oraz przyrzeczenie wiernego wypełniania obowiązków w Kapitule.

Koronacja w Żółkwi

Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej - Stanisław Padewski ukoronował 17 listopada br. kopię ikony Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Żółkwi. Korony do obrazu poświęcił Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki na Ukrainę.
Uroczystości rozpoczęły się poprzedniego dnia wieczorną liturgią w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca Diakona, po czym obraz przeniesiono procesjonalnie do dawnego kościoła Dominikanów pw. św. Jozafata. Nazajutrz rano polscy dominikanie wraz z obecnymi kustoszami tego miejsca - kapłanami greckokatolickimi odprawili Mszę św., a homilię wygłosił bp Padewski. Następnie również w uroczystej procesji, przy licznym udziale wiernych ikonę przeniesiono do kościoła św. Wawrzyńca. W czasie uroczystości śpiewały: chór katedry ze Lwowa, zespół "Lubyczanka" z Lubyczy Królewskiej i schola Duszpasterstwa Akademickiego przy klasztorze Dominikanów na ul. Freta w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli liczni kapłani okolicznych parafii i duża grupa dominikanów z Polski oraz miejscowi wierni.

Reklama

USA

W samym środku najbiedniejszej dzielnicy Filadelfii mieszka człowiek, który od 10 lat prowadzi życie pustelnicze. Teraz został uznany oficjalnie przez Kościół za pierwszego pustelnika w diecezji Filadelfia. 43-letni Richard Withers - z pochodzenia Żyd - zainteresował się Kościołem dzięki jednej z katolickich rodzin z Filadelfii. W 6 miesięcy po przyjęciu chrztu św. złożył śluby czystości i ubóstwa i rozpoczął życie pustelnicze. "Moje powołanie nie jest już wyłącznie moją sprawą, stało się częścią Kościoła" - powiedział R. Withers po oficjalnym uznaniu jego drogi w imieniu Kościoła przez kard. Anthony´ego Bevilacqua, ordynariusza diecezji Filadelfia. Życie Withersa nie zmieni się jednak zasadniczo. Tak jak przez ostatnie 10 lat będzie przestrzegał ślubów czystości i ubóstwa. Pustelnik z Filadelfii poświęca na modlitwę 4 godz. dziennie. Zarabia na utrzymanie, pracując jeden dzień w tygodniu przy składaniu pomocy naukowych dla jednej z lokalnych firm. Mieszka w niewielkim, skromnym domku, który kupił za symboliczną cenę 1 dol. i własnymi siłami wyremontował. Nie ma telewizora ani radia, i choć ma prawo przyjmować gości, sam może opuścić swoją pustelnię tylko 2 razy do roku.

Reklama

KOREA POŁUDNIOWA

Katolickich męczenników z okresu wojny koreańskiej pragnie przypomnieć powstałe ostatnio w Seulu stowarzyszenie tamtejszego laikatu. Organizacja pragnie przyczynić się do udokumentowania męczeństwa 215 osób, których nazwiska tamtejszy Episkopat przekazał do Watykanu w związku z uroczystościami Roku Wielkiego Jubileuszu 2000.

LITWA

W dniach 10-11 listopada 2001 r. odbyło się w Wilnie spotkanie przedstawicieli redakcji trzech polskich czasopism wydawanych w Republikach Bałtyckich - tygodnika Nasza Gazeta (Litwa) oraz miesięczników Nasza Polonia (Estonia) i Łatgalia (Łotwa). Zawarto porozumienie, w wyniku którego postanowiono wydawać wspólnie pismo o nazwie Nasz Czas. Będzie to tygodnik o charakterze społecznym, mający m.in. za zadanie integrację Polaków w tym regionie. Będzie on jednocześnie źródłem informacji o polskich mniejszościach narodowych w krajach bałtyckich.
Nasz Czas rozprowadzany będzie jednocześnie na Litwie, Łotwie i w Estonii. Dostępny będzie także w Polsce oraz w ośrodkach polonijnych na Zachodzie.
Pierwszy numer tygodnika Nasz Czas ukazał się 22 listopada 2001 r.

ROSJA

19 listopada br. w Kaliningradzie po Mszy św. polonijnej o godz. 10.30 odbyło się poświęcenie i uroczyste otwarcie nowej sali dla Polonii kaliningradzkiej. Sala mieści się na terenie budowy kościoła pw. św. Wojciecha Adalberta. Czasowo w sali mieszczą się również biblioteka i czytelnia polonijna i parafialna. Jest to już drugie pomieszczenie oprócz kaplicy udostępnione na terenie budowy dla celów katechetyczno-polonijnych. Wkrótce będą poświęcone dwie kolejne sale katechetyczno-językowe. Do końca roku planuje się jeszcze wykończenie kolejnych dwóch sal katechetycznych, auli, sali do wyświetlania filmów i bardzo dużego holu do spotkań w dużych grupach i do zajęć sportowych.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II mianował szwajcarskiego arcybiskupa Petera Stephana Zurbriggena nowym administratorem apostolskim w Estonii. Objął on także stanowisko nuncjusza apostolskiego na Litwie, Łotwie i w Estonii. Wizytę w Rosji złożył podsekretarz ds. stosunków z państwami Stolicy Świętej - prał. Celestino Migliore. "Rozpoczyna się nowy etap w umacnianiu stosunków między Stolicą Apostolską a Rosją, który przysłuży się dobru Kościoła katolickiego w tym kraju" - stwierdził prał. Migliore po spotkaniu z I wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Aleksandrem Awdiejewem.

Włoski lekarz i zakonnik, sługa Boży brat Emanuel Stablum otrzymał pośmiertnie tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata - za uchronienie przed deportacją 50 Żydów. Związany z tym tytułem medal i dyplom przedstawiciel ambasady Izraela w Rzymie wręczył przełożonemu generalnemu Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia, do którego należał dr Stablum.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zamierza zabronić klonowania ludzi dla celów reprodukcyjnych na mocy przepisów prawa międzynarodowego. Rezolucję w sprawie opracowania międzynarodowej konwencji na ten temat uchwaliło w Nowym Jorku Zgromadzenie Generalne ONZ (wcześniej klonowanie potępiono w deklaracji UNESCO pt. Genom ludzki a prawa człowieka, ale dokument ten nie był wiążący dla przepisów międzynarodowych) .

Ujawnione zostały wstrząsające nagrania z kabiny pilota amerykańskiego samolotu porwanego 11 września br., który spadł w Pensylwanii. Nie zdążył on uderzyć w żaden budynek - rozbił się po walce załogi i pasażerów z terrorystami bin Ladena.

73 członków cosa nostry sąd przysięgłych w Palermo skazał na kary wieloletniego więzienia (52 otrzymało wyroki dożywocia). Mafiosi oskarżeni byli m.in. o ponad 100 zabójstw.

Na konferencji w Budapeszcie, zwołanej przez Radę Europy, przedstawiciele 46 państw z naszego kontynentu oraz z Azji Środkowej podjęli wspólną strategię w walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Uczestnicy spotkania w stolicy Węgier stwierdzili, że motorem rozwoju " przemysłu pornograficznego" jest m.in. rosnący konsumpcjonizm na Zachodzie.

Postkomunista Georgi Prywanow wygrał wybory prezydenckie w Bułgarii. Zdobył 53 proc. głosów. Jego rywal, dotychczasowy prezydent, Petyr Stojanow - 47 proc.

Wśród osób znajdujących się na amerykańskiej liście 39 podejrzanych o sponsorowanie terrorystów znaleźli się posłowie do ukraińskiego parlamentu.

W Afganistanie, gdzie wciąż trwają zacięte boje o miasta Kandahar i Kunduz, znów zginęło 4 zachodnich dziennikarzy. Zostali oni porwani przez talibów, a potem zgładzeni.

Afgański Sojusz Północny przyjął zaproszenie do uczestnictwa w ONZ-owskiej konferencji, której celem jest utworzenie rządu tymczasowego w Afganistanie. Według Burhanuddina Rabbaniego, byłego prezydenta Afganistanu, wybory parlamentarne w tym kraju mogłyby się odbyć już za 2 lata. Po raz pierwszy mają w nich wziąć udział kobiety. Opozycja chce także przywrócić Afgankom prawo do pracy.

W Jordanii zatrzymano 2 terrorystów islamskich powiązanych z organizacją Osamy bin Ladena. Aresztowani planowali przeprowadzenie serii zamachów bombowych na terenie Jordanii i Libanu. Celem ataków miały być ośrodki turystyczne oraz ambasady USA i Wielkiej Brytanii.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 13.): Po drugiej stronie

2024-05-12 21:31

Mat.prasowy

Po co się zwierzać Jezusowi, skoro On i tak wszystko wie? Czy w modlitwie wystarczą same formuły? Czy każda myśl na modlitwie to rozproszenie? Zapraszamy na trzynasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o Maryi przynoszącej światu Boga z ludzkim sercem.

Więcej ...

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać.

Więcej ...

Monte Cassino – rozpoczęły się uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

2024-05-14 10:27

Włodzimierz Rędzioch

80 lat temu, 17 stycznia 1944 r. rozpoczęła się bitwa o Monte Cassino. W największej batalii frontu włoskiego walczyli żołnierze dziesięciu narodowości. Rankiem, 15 lutego 1944 r. 255 „latających fortec” zrzuciło na Monte Cassino ponad 350 ton bomb burzących, które sprawiły, że klasztoru został zamieniony w ruinę. Po zniszczeniu klasztoru wojska alianckie próbowały zdobyć punkty oporu znajdujące się w mieście Cassino a następnie samo wzgórze Monte Cassino.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania