Reklama

Religia prześladowana

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Raport Departamentu Stanu USA "O wolności religijnej w świecie", opracowany z myślą o "przygotowaniu planu działania Stanów Zjednoczonych w dziedzinie popierania wolności religijnej w świecie", na czarnej liście zamieszcza niektóre kraje azjatyckie oraz kraje muzułmańskie. W sposób szczególny oskarża on "reżimy totalitarne bądź autorytarne", które starają się o utrzymanie monopolu ideologii. Raport ten obejmuje okres od 1 lipca 2000 r. do 30 czerwca 2001 r.

Na celowniku Azja

O "znaczne pogorszenie w zakresie wolności religijnej" oskarżeni są afgańscy talibowie z powodu surowego egzekwowania islamskiego prawa - szarijatu. Raport mówi o represji wobec mniejszości szyickiej, o zniszczeniu dwóch gigantycznych statui Buddy i o zakazie działalności religii niemuzułmańskich.
Totalitarnymi rządami odznacza się Birma, której władze narzucają restrykcje, ingerują w działania organizacji religijnych. Rząd tego kraju oskarżony jest również o blokowanie wysiłków duchowieństwa buddyjskiego na rzecz rozwoju praw człowieka i wolności politycznej.
Według tego raportu, pogorszyła się sytuacja wolności religijnej w Chinach. W tym okresie władze wykazały szczególną surowość wobec ruchu Falun Gong i buddyjskich mnichów tybetańskich. W niektórych regionach Chin częstsze okazały się również ataki na Kościoły niezarejestrowane i prześladowanie ich, zwłaszcza wiernego Papieżowi Kościoła katolickiego. Liczni chrześcijanie spotkali się z szantażami, aresztowaniami i niszczeniem ich mienia.
Pod pręgierzem znalazły się Laos i Wietnam. Rząd Laosu zmusił stu chrześcijan do pisemnego wyrzeczenia się swojej wiary i zamknął w tym czasie 65 kościołów. W Wietnamie represja ogarnęła grupy oficjalnie nieuznawane, utrzymano nadal restrykcje wobec hierarchii i kleru. "Ogranicza się liczbę święceń kapłańskich, publikacje materiałów religijnych oraz działania wychowawcze i humanitarne" - stwierdza raport.
Departament Stanu ukazuje "totalne prześladowanie" chrześcijan w Korei Północnej, gdzie aresztuje się, a nawet zabija członków podziemnych wspólnot religijnych z powodu ich przekonań.
Poza Azją restrykcjami wobec wierzących odznacza się Kuba, gdzie trwa "infiltracja, śledzenie i nękanie wspólnot religijnych" . Władze często nie pozwalają na budowę i remonty kościołów.

Kraje islamskie

Wiele rządów muzułmańskich prześladuje religijne mniejszości. W Iranie rozbudza się uczucia wrogości wobec bahaistów i żydów. " Bahaiści, żydzi, chrześcijanie, mazdaiści i muzułmanie sufijscy są więzieni, nękani i zastraszani z powodu swoich przekonań religijnych" - stwierdza amerykański raport.
W Iraku, gdzie życiem politycznym i gospodarczym kierują Arabowie sunniccy, systematycznie dyskryminuje się szyitów, ograniczając lub zakazując wiele praktyk religijnych. Władze są oskarżone o trwającą przez dziesięciolecia "kampanię morderstw, egzekucji, aresztowań szyickich zwierzchników religijnych".
W Pakistanie często oskarża się mniejszości religijne o bluźnierstwo.
"Nie ma wolności religijnej w Arabii Saudyjskiej" - stwierdza ów raport. Wszyscy obywatele tego kraju muszą być muzułmanami. Zakazane są nawet prywatne praktyki religijne innowierców.
O działania represyjne wobec chrześcijan i religii plemiennych oskarżone są władze Sudanu, gdzie wyznawcy innych religii traktowani są jako obywatele drugiej kategorii. Władze sudańskie często nie udzielają wiz księżom katolickim.
Departament Stanu krytykuje również dwie byłe republiki radzieckie. W Turkmenistanie rząd zezwala na rejestrację jedynie wspólnot muzułmańskich i prawosławnych. Podobnie w Uzbekistanie trwa " ostra kampania przeciw niezarejestrowanym grupom islamskim". Naruszanie praw wolności religijnej odnotowuje się w Egipcie, gdzie chrześcijanie i żydzi napotykają na różne utrudnienia. Wolności religijnej nie może zapewnić rząd Indii, gdzie ekstremiści hinduscy napadają na chrześcijan. Raport wspomina o mordach i przymusowym nawracaniu na islam na Molukach. O powodowanie zaostrzania konfliktów między muzułmanami a chrześcijanami oskarża się także rząd Nigerii, gdzie w wielu prowincjach zaprowadzono islamski szarijat.
Nie wszystko jednak jest negatywne. Raport Departamentu Stanu USA odnotowuje postępy w zakresie wolności religijnej w Meksyku, Argentynie, Azerbejdżanie, Bośni i Hercegowinie, Republice Czeskiej, Gwinei Równikowej, Erytrei, na Węgrzech, w Jordanii, Kazachstanie, Kenii, Mozambiku, Peru, Rosji, Ruandzie i... w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59
Ks. prał. Paweł Ptasznik

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim