Reklama

"Nim kurz przysypie ludzką pamięć"

Niedziela Ogólnopolska 50/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mroźną noc z 12 na 13 grudnia 1981 r. wielu Polaków pamięta do dziś. Władza w państwie, w obronie idei narzuconej z moskiewskiej stolicy, ustami prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę Narodowi. Na ulicach pojawiły się czołgi, uzbrojone patrole milicji, ograniczono wolność osobistą obywateli, zaczęły się masowe internowania. Władza, która sama nazwała się ludową, pokazała butę i bezwzględność. Minęło 20 lat. Dziś młodzi ludzie nie bardzo wiedzą, czym był stan wojenny i jak do tego mogło dojść. Po latach pamięć zatarła wiele śladów, dzisiaj tamtymi faktami zajmują się historycy, odpowiednio to komentując. W czasie długich miesięcy stanu wojennego wielu ludzi cierpiało niewinnie, inni chowali "głowę w piasek", byli i tacy, którzy ślepo wykonywali rozkazy przełożonych, wielu z nich do dziś chodzi z podniesionym czołem. Pamiętając słowa Ojca Świętego: " Bez przebaczenia nie potrafimy się wyrwać z pęt nienawiści. Nienawiść bowiem jest siłą niszczącą, a my nie możemy ani niszczyć, ani dać się jej zniszczyć" - dziś po latach przebaczyć powinniśmy, bo sądzić nas wszystkich będzie Bóg, ale zapomnieć nam nie wolno. Dobrze więc, że są ludzie, którzy po latach chcą o tym mówić i przypominać fakty, będące zarazem ostrzeżeniem. Ofiara złożona przez ludzi okresu stanu wojennego po latach przyniosła Polsce wolność. Chociaż wydaje się czasem, że to tylko złudzenie i jeden z etapów dawno temu opracowanego przez komunistów scenariusza (pozorne oddanie władzy w krytycznej sytuacji, uwłaszczenie gospodarcze i przejęcie kapitału, a gdy Naród uśpiony przedsmakiem wolności zatracił czujność - ponowne przejęcie władzy, już bez kompromisów).
W 20. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego do tamtych dni powrócą pamięcią także mieszkańcy Wrocławia. Dolnośląska "Solidarność" i parafia Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Wittiga w nocy z 12 na 13 grudnia organizują rocznicowe spotkanie połączone z Mszą św. w intencji wolnej Ojczyzny, wiernych Bogu obywateli i pamięci tamtych mrocznych dni. Mszę św. odprawi bp Edward Janiak. W miejscowym sanktuarium Golgoty Wschodu znani artyści związani z etosem "Solidarności" przypomną w programie słowno-muzycznym to, o czym każdy Polak wiedzieć i pamiętać powinien. Miejsce nie jest przypadkowe, niewielki kościół położony wśród wielopiętrowych akademików Politechniki Wrocławskiej w tamtych dniach stanowił schronienie dla niejednego studenta. To stąd rozbrzmiewał na cały Wrocław protest studentów przeciw łamaniu prawa człowieka, wybijany łyżkami o parapety okien wszystkich pięter. To tu miasteczko akademickie otoczone było pierścieniem wozów opancerzonych, a alejki parkowe obstawione kordonem milicji. To tutaj spacyfikowano dom akademicki położony najbliżej kościoła. Studenci - obecnie rozrzuceni po całym kraju przedstawiciele średniego pokolenia - pamiętają te wydarzenia do dziś, tak jak pamiętają je okoliczni mieszkańcy, którzy natychmiast przyjęli pod dach wyrzuconych na bruk młodych ludzi. Po 20 latach w scenerii tamtego okresu na telebimach zobaczymy fragmenty kronik telewizyjnych z okresu przed i po wprowadzeniu stanu wojennego, pamiętne przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, wrócimy pamięcią do czasów, stanowiących egzamin dla wielu Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...