Reklama

SZWAJCARIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja nt. terroryzmu międzynarodowego

"Ataki na Światowe Centrum Handlu w Nowym Jorku i na Pentagon w Waszyngtonie oznaczają nowy typ wojny, w której chodzi nie tyle o zdobycie terytoriów czy bogactw gospodarczych, ile raczej o symbole. Nasze dotychczasowe narzędzia analizy politycznej, społecznej i gospodarczej nie odpowiadają już rozumieniu istoty obecnego konfliktu". Taki pogląd wyraził sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK) Konrad Raiser na zakończonej 1 grudnia br. w Genewie międzynarodowej konferencji poświęconej ogólnoświatowym następstwom zamachów terrorystycznych z 11 września br. oraz kampanii wojskowej w Afganistanie.
W konferencji, której głównym celem było zapoczątkowanie wspólnej refleksji nad skutkami zamachów w USA dla chrześcijan różnych wyznań na całym świecie, uczestniczyli przedstawiciele ponad 20 Kościołów chrześcijańskich oraz stali pracownicy ŚRK.

Dramatyczna sytuacja ludności w Afganistanie

Bez szybkiej pomocy humanitarnej większości ludności cywilnej Afganistanu (ok. 7 mln osób) grozi śmierć głodowa - podała działająca na tym terenie akcja pomocy "Care".
Podczas spotkania z dziennikarzami w Bonn 29 listopada br. przedstawiciel tej organizacji, Martin Zint, zwrócił uwagę, że ze względu na zbliżającą się zimę wiele miejscowości w górskich regionach będzie odciętych od świata. Dlatego też jak najszybciej należy dostarczyć tam zapasy żywności.
Obecnie dostawy pomocy humanitarnej są utrudnione ze względu na ciągle eksplodujące materiały wybuchowe i pola minowe. Ponadto państwa sąsiadujące z Afganistanem są hermetycznie zamknięte i pomoc można transportować tylko przez nieliczne przejścia graniczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Islamiści wypędzili z domów 80 tys. chrześcijan

Bojownicy islamskiej organizacji Laskar Dżihad w Indonezji po raz kolejny wypędzili z domów dziesiątki tysięcy chrześcijan. Ok. 80 tys. chrześcijan zostało zmuszonych do ucieczki z miejscowości Betalemba oraz Tentena (mieszkają tam w większości katolicy).
Według informacji watykańskiej agencji misyjnej "Fides" z 1 grudnia br., na wyspie Sulawesi tysiące chrześcijan błąka się po okolicy. Bojownicy islamscy strzelają do nich, obrzucają granatami i materiałami palnymi. Zniszczono tam setki domostw.
Biskup diecezji Manado Joseph Suwatan, na terenie której trwają ataki islamistów, zażądał natychmiastowej interwencji indonezyjskich wojsk rządowych. Wezwanie do podjęcia natychmiastowych kroków w celu powstrzymania ataków na chrześcijan trafiło również do sekretarza generalnego ONZ.

Reklama

Kościoły chrześcijańskie proponują mediację w konflikcie izraelsko-palestyńskim

Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej zaproponowali mediację w konflikcie między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Zaapelowali także do władz Izraela o zniesienie ograniczeń i restrykcji wobec społeczności palestyńskiej na Zachodnim Brzegu.
Propozycje te Międzykościelny Komitet w Jerozolimie zawarł w liście skierowanym do rządu izraelskiego. Posłanie zostało podpisane przez patriarchów jerozolimskich: greckoprawosławnego, łacińskiego i ormiańskiego.
W liście zwierzchnicy chrześcijańscy zachęcają i wzywają obie strony konfliktu do jak najszybszego podjęcia negocjacji w celu zawarcia trwałego porozumienia pokojowego; wzywają też premiera Izraela - Ariela Sharona i przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej - Jasera Arafata do spotkania w cztery oczy.
W posłaniu zwierzchnicy chrześcijańscy zapewnili o swoich modlitwach w intencji pokoju w Ziemi Świętej.

Kolejny atak muzułmanów na chrześcijańskie miejsca kultu

Do nowych ataków muzułmanów na chrześcijańskie miejsca kultu doszło w mieście Oshogbo w Nigerii. Grupa ok. 500 muzułmańskich ekstremistów zaatakowała chrześcijańskie świątynie, kaplice i inne budynki, zabijając przy tym 24-letniego mężczyznę, syna protestanckiego pastora.
Dla przerażonych barbarzyństwem władz miasta zamieszki były całkowitym zaskoczeniem. Według doniesień policji, najbardziej agresywni członkowie grupy zostali zatrzymani. Zdaniem gubernatora nigeryjskiego stanu Akande, tego typu ataki mają na celu zdyskredytowanie rządów prezydenta Oluseguna Obasanjo. W ciągu ostatnich miesięcy do zamieszek między muzułmanami a chrześcijanami dochodziło w północnych stanach Nigerii: Kano, Benue, Kaduna i Plateau. Zginęły w nich setki osób.

Reklama

KUBA

Po 42 latach przerwy w działalności ewangelizacyjnej rząd kubański przekaże delegacji Meksykańskiej Konferencji Biskupiej szesnastowieczny klasztor, w którym wkrótce zamieszkają siostry Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy (brygidki). Opatka i przełożona generalna Sióstr Brygidek - s. Tekla Famiglietti, która oficjalnie odbierze klucze klasztoru, poinformowała, że zamieszka w nim osiem sióstr.
Zdaniem sekretarza Konferencji, bp. Abelardo Alvarado AlcaMntary, ten gest władz kubańskich świadczy bezsprzecznie, że naród tego kraju "potrzebuje chrześcijaństwa jako części swej tożsamości" . Ksiądz Biskup oświadczył również, że Episkopat meksykański, prowadząc rokowania z rządem w Hawanie w sprawie odzyskania klasztoru, odpowiedział na apel, jaki wystosował Jan Paweł II w czasie swej wizyty na wyspie w styczniu 1998 r., aby "Kuba otworzyła się na świat, a świat otworzył się na Kubę".

WŁOCHY

Po raz pierwszy we Włoszech uznano prawa dziecka nienarodzonego. Ustawa z zakresu pomocy materialnej dla rodzin gorzej sytuowanych, przyjęta pod koniec listopada br. przez sejmik samorządowy regionu Lacjum, przewiduje, że para spodziewająca się dziecka ma takie samo do niej prawo, jak ci, których potomstwo już przyszło na świat. Warunkiem koniecznym jest natomiast zawarcie związku małżeńskiego lub - w przypadku mających się dopiero pobrać - obietnica, że nastąpi to w ciągu roku od otrzymania pomocy. Jeśli młodzi ludzie nie dotrzymają słowa, będą musieli zwrócić otrzymane pieniądze bądź zapłacić za świadczenia, z których bezpłatnie korzystali. Przedstawiciele rządzącej regionem centroprawicy wyrazili opinię, że podobne prawo powinno obowiązywać w całym kraju. Natomiast lewica zapowiedziała zaskarżenie ustawy regionalnej do sądu administracyjnego, gdyż z jej dobrodziejstw wyłączeni są ludzie żyjący w tzw. wolnych związkach.

ROSJA

W moskiewskiej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi
Panny odbyło się 28 listopada br. spotkanie księży i osób zakonnych z centralnego regionu Europejskiej Części Rosji. Obrady prowadził administrator apostolski dla katolików obrządku łacińskiego Północy Europejskiej Części Rosji - abp Tadeusz Kondrusiewicz. Podczas spotkania przemawiali m.in. goście z Polski: lekarz ginekolog-położnik prof. Włodzimierz Fijałkowski i dyrektor europejskiego oddziału międzynarodowej organizacji obrony życia Human Life International Ewa Kowalewska. Oboje mówili o problemach rodziny i ochrony życia, dzieląc się swymi doświadczeniami z Polski i wskazując na możliwości zastosowania przynajmniej niektórych z nich w Rosji. Podkreślano zwłaszcza znaczenie wychowania młodych pokoleń w szacunku do życia oraz trwałości małżeństwa i rodziny. Po wykładach obojga prelegentów i krótkiej dyskusji zebrani uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył abp Kondrusiewicz.

JEDNYM ZDANIEM

Wojskiem niosącym pokój i dającym światu nadzieję nazwał Jan Paweł II miliony pracujących na całym świecie wolontariuszy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, przypadającego 5 grudnia, Papież wystosował specjalne orędzie. Ustanowione w 1986 r. święto zbiega się z zakończeniem, ogłoszonego przez ONZ, Międzynarodowego Roku Wolontariatu.

Po raz pierwszy królowa Elżbieta II, głowa Kościoła anglikańskiego, zaprosiła wysokiej rangi katolickiego duchownego - arcybiskupa Westminsteru, kard. O´Connora - do złożenia wizyty w jej rezydencji Sandringham. Ocenia się, że gest ten ma znaczenie przełomowe dla miejsca katolików w społeczeństwie angielskim.

W bazylice św. Klary w Asyżu zakończono prace remontowe po zniszczeniach spowodowanych przez trzęsienie ziemi w 1997 r.

Kościół katolicki w Rwandzie po raz pierwszy obchodził święto Matki Bożej Bolesnej z Kibeho - na pamiątkę objawień w latach 1981-83 w Kibeho na południu kraju. Mszę św. w miejscowym sanktuarium maryjnym odprawili: bp Augustin Misago i bp FreMdeMric Rubwejanga.

Kuba wystąpiła do amerykańskiego rządu z propozycją wypłacenia odszkodowań ok. 6 tys. firm i obywateli USA, których majątek został znacjonalizowany po rewolucji z 1959 r. - w zamian za zniesienie embarga. Parlament Europejski odrzucił zdecydowaną większością głosów projekt rezolucji wzywającej do zakazu klonowania ludzi w Unii Europejskiej. Tymczasem rządy Wielkiej Brytanii oraz Cypru zabroniły klonowania ludzi dla celów reprodukcyjnych. Klonowanie dla celów terapeutycznych jest w Wielkiej Brytanii nadal dozwolone.

Podczas konferencji pod patronatem ONZ w Petersbergu k. Bonn (Niemcy) przyjęto tekst porozumienia co do przyszłości Afganistanu po wyparciu stamtąd talibów. Premierem tymczasowego rządu afgańskiego będzie pasztuński komendant Hamid Karzaj, weteran wojny z ZSRR i zwolennik władzy królewskiej. Tymczasem w Afganistanie nadal trwa szturm na ostatnią enklawę kontrolowaną przez talibów - Kandahar.

Po 100 latach Francja odeszła od powszechnego obowiązku służby wojskowej na rzecz armii wyłącznie zawodowej.

Włoscy żołnierze sił SFOR w Bośni zatrzymali 4 osoby, u których znaleziono materiały mogące służyć do produkcji bomby atomowej. Przejęte pojemniki oznaczone były symbolem JNA, czyli należały do sił zbrojnych byłej Jugosławii. Bośniaccy Chorwaci chcieli je sprzedać międzynarodowym terrorystom. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) przyjęła na konferencji w Bukareszcie plan walki z międzynarodowym terroryzmem. Mowa w nim m.in. o bardziej skutecznych kontrolach granicznych oraz lepszej wymianie informacji nt. terrorystów, co ma im utrudnić przemieszczanie się po Europie.

W 16 miesięcy po katastrofie "Kurska" premier Rosji Władimir Putin zdegradował lub zdymisjonował "za poważne błędy" 14 dowódców i oficerów Floty Północnej, w tym jej szefa - admirała Wiaczesława Popowa.

Rosyjskie partie: Jedność oraz Ojczyzna i Cała Rosja połączyły się w potężne proprezydenckie ugrupowanie - Jedność i Ojczyzna.

Korea Północna nie zgodziła się na wpuszczenie inspektorów USA, którzy mieliby sprawdzić, czy Phenian nie posiada broni masowego rażenia.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj