Reklama

Nowa Sól

Ku czci Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu kanonizacji o. Pio, 16 czerwca, w nowosolskiej parafii pw. św. Antoniego, którą opiekują się Bracia Mniejsi Kapucyni, uroczyście odsłonięto pomnik tego najmłodszego Świętego. Pomysł wybudowania pomnika zrodził się w lutym bieżącego roku, gdy podano termin kanonizacji zakonnika z Pietrelciny. Ojcowie postanowili, że to wyjątkowe wydarzenie należy odpowiednio uczcić. Pierwszą myśl o pomniku wysunął o. Medard Parysz OFMCap. Przy aktywnym wsparciu proboszcza o. Mirosława Dudzisa OFMCap. udało się zawiązać Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ojca Pio. Forma pod odlew została sprowadzona z południa Polski, natomiast projekt pomnika jest dziełem członków komitetu, w skład którego weszli nowosolanie: Bogdan Zakrzewski, Mieczysław Pyszniuk, Michał Samotyja, Zbigniew Szczeciński oraz Zofia Mikusińska.

Dzień odsłonięcia pomnika został poprzedzony licznymi modlitwami do o. Pio. Przybliżano wiernym postać zakonnika poprzez codzienne wieczorne nabożeństwa, a od 11 do 13 czerwca, czyli do dnia wspomnienia św. Antoniego patrona parafii, odbyła się w kościele całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Od 13 do 15 czerwca trwało triduum przed kanonizacją. W dzień kanonizacji Mszę św. odprawił o. Jacek Waligóra OFMCap., wyższy przełożony Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów, on też po Mszy św. dokonał poświęcenia pomnika, który stanął dokładnie w połowie drogi pomiędzy klasztorem a kościołem pw. św. Antoniego. Stojąca na niewielkim postumencie postać o. Pio została utrzymana w tonacji brązu franciszkańskiego habitu.

Choć uroczystość trwała jeden dzień, to w sercach parafian Święty żyje przez cały rok. Przy parafii istnieje bowiem Grupa modlitwy o. Pio, zadeklarowanych członków ma 63, sympatyków jest jednak dużo więcej. Spotkania tej grupy i Msze św. z nabożeństwem odbywają się każdego 22. dnia miesiąca, ponieważ 22 września 1968 r. o. Pio sprawował swoją ostatnią przed śmiercią Mszę św. i była to właśnie Eucharystia dla założonych przez niego grup modlitwy. Ten uroczysty dzień w kapucyńskiej parafii zostanie w pamięci wiernych na długo, przypominał będzie o nim także napis umieszczony na pomniku - "O. Pio w dniu kanonizacji 16 czerwca 2002 roku".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papieskie celebracje we wrześniu i październiku

2026-08-28 21:05
Leon XIV sprawujący Mszę św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15.08.2026, Castel Gandolfo

@Vatican Media

Leon XIV sprawujący Mszę św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15.08.2026, Castel Gandolfo

Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano, podróż apostolska do Francji, Eucharystia na inaugurację roku akademickiego na uniwersytetach papieskich oraz Msza św. na zakończenie spotkania biskupów z okazji 10. rocznicy „Amoris laetitia” – Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych opublikował kalendarz celebracji, którym Leon XIV będzie przewodniczył we wrześniu i październiku.

Więcej ...

Watykan: Kościół wobec narkotyków i werbunku do gangów

2026-08-28 07:34

Adobe Stock

Nie wystarczy pomóc młodemu człowiekowi wyjść z uzależnienia – trzeba odbudować jego więzi, poczucie godności i miejsce we wspólnocie. To jeden z głównych wniosków watykańskiego spotkania o narkotykach i werbowaniu młodych przez grupy przestępcze. Jak informuje Vatican News, uczestnicy wskazują na kluczową rolę rodziny, Kościoła i lokalnych społeczności.

Więcej ...

Pomoc Papieża dla poszkodowanych przez powódź w Nepalu

2026-08-29 12:07

PAP/EPA

Za pośrednictwem Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia Leon XIV przekazał wsparcie finansowe na rzecz Caritas Nepal - podaje Vatican News. Trwają działania ratunkowe, a bilans ofiar, aktualizowany z godziny na godzinę, mówi już o ponad 630 zabitych i około 3 tysiącach zaginionych w dotkniętych katastrofą regionach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Męczeństwo Jana jest ostatnim proroctwem Starego...

Wiara

Męczeństwo Jana jest ostatnim proroctwem Starego...

Prymas Polski: system, w którym uczeń może nie...

Kościół

Prymas Polski: system, w którym uczeń może nie...

Nie zawsze zobaczymy owoce swojego trudu

Wiara

Nie zawsze zobaczymy owoce swojego trudu

Świebodzice. Sekret starych sarkofagów

Niedziela Świdnicka

Świebodzice. Sekret starych sarkofagów

Nowenna za wstawiennictwem św. Moniki o nawrócenie dzieci

Wiara

Nowenna za wstawiennictwem św. Moniki o nawrócenie dzieci

Watykan: Kościół wobec narkotyków i werbunku do gangów

Kościół

Watykan: Kościół wobec narkotyków i werbunku do gangów

SMS od Ojca Świętego Leona XIV do pątników z...

Niedziela Łódzka

SMS od Ojca Świętego Leona XIV do pątników z...

Bojanice. Przed ks. Marcinem Mazurem nowe zadanie

Niedziela Świdnicka

Bojanice. Przed ks. Marcinem Mazurem nowe zadanie

Bałam się mistyki - ona i tak mnie znalazła. O filmie...

Kościół

Bałam się mistyki - ona i tak mnie znalazła. O filmie...