Reklama

Watykańskie euro

Niedziela Ogólnopolska 51/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W średniowieczu w różnych miastach Włoch - w Mediolanie, Wenecji, Genui, Florencji - używano jednostki monetarnej zwanej lirem. Od 1806 r. używano jej w Królestwie Włoch, a po zjednoczeniu Włoch w 1860 r. lir stał się monetą narodową nowego państwa. Do zjednoczonych Włoch nie należała wówczas środkowa część Półwyspu Apenińskiego wraz z Rzymem, która stanowiła tzw. Państwo Kościelne. W 1866 r. w państwie tym wprowadzono również lira, zwanego "lirem papieskim". W 1870 r. wojska królewskie zajęły Rzym, który został stolicą Włoch. Ówczesny papież Pius IX nie uznał nigdy aneksji miasta i na znak protestu zamknął się w swym pałacu, ogłaszając się "więźniem Watykanu". Nie trzeba dodawać, że od tego momentu papieże przestali bić własną monetę. Sytuacja ta trwała aż do 1929 r., kiedy to na mocy traktatów laterańskich rząd włoski uznał suwerenną władzę papieży na terytorium nowego Państwa Watykańskiego. Po kilkudziesięcioletniej przerwie znowu zaczęto bić liry z papieskim popiersiem. Było tak aż do tego roku. Od przyszłego roku watykańską walutą stanie się euro, które 12 państw Unii Europejskiej wprowadziło jako wspólną monetę, rezygnując ze swych tradycyjnych monet narodowych.

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Dlaczego Państwo Watykańskie postanowiło wprowadzić od 2002 r. walutę euro, rezygnując z lira, dotychczas stosowanej jednostki monetarnej?

PIER PAOLO FRANCINI: - Rezygnacja z lira była faktem prawie nieuchronnym, zważywszy na położenie geograficzne Watykanu i na traktaty monetarne, jakie Państwo Watykańskie zawarło z państwem włoskim. Poza tym wprowadzenie euro daje praktyczną możliwość integracji z europejskim systemem walutowym, co na pewno miało decydujący wpływ na podjęcie tej decyzji.

- Euro jest walutą 12 państw Unii Europejskiej. Z jakimi instytucjami unijnymi musiały pertraktować władze Państwa Watykańskiego, aby wprowadzić euro?

- Stolica Apostolska, która w stosunkach międzynarodowych reprezentuje Państwo Watykańskie, prowadziła rozmowy na ten temat z państwem włoskim, a ono z kolei zostało upoważnione do negocjacji z Unią Europejską.

- Nowe monety europejskie będą miały jedną stronę - z oznaczeniem wartości - identyczną we wszystkich krajach unii monetarnej, natomiast druga strona będzie inna, w zależności od wymagań kraju. Co będzie wybite na euro Watykanu?

- Na tzw. stronie narodowej euro watykańskiego wybity będzie profil Ojca Świętego, który jest władcą Państwa Watykańskiego.

- Chodziły słuchy, że europejskie władze monetarne nie chciały się zgodzić na umieszczenie wizerunku Papieża na monetach europejskich. Czy to prawda?

- Mnie nic nie wiadomo o tego typu problemach. Przy okazji chciałbym jednak wyjaśnić, że Państwo Watykańskie postąpiło w tej sprawie tak jak inne monarchie Unii Europejskiej.

- Kto zaprojektował nowe monety watykańskie?

- Euro watykańskie zaprojektował prof. Guido Veroi, wybitny artysta, który już kilkakrotnie projektował monety Państwa Watykańskiego.

- Kiedy zostaną wprowadzone euro watykańskie i ile Watykan będzie mógł ich wybić?

- Monety euro watykańskie zostaną wprowadzone pod koniec lutego 2002 r., natomiast ich liczba regulowana jest obowiązującą Konwencją Monetarną, według której roczny pułap wynosi 670 tys. euro.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli