Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Noc Muzeów 2021

Piotr Drzewiecki

W tym roku łódzka edycja Nocy Muzeów miała charakter hybrydowy. Część muzeów zaprosiła gości do siebie, inne zrobiły wirtualne prezentacje swoich zbiorów. Chętnych do zasięgnięcia kultury nie brakowało.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spacery wirtualne, relacje z wystaw, wernisaże, warsztaty i pokazy zostały przygotowane specjalnie dla łodzian, aby podtrzymywać tę majową, intensywną tradycję spotkań z kulturą.

- Mamy nadzieję, że będzie to już ostatnia Noc Muzeów odbywająca się w sposób symboliczny. Instytucje ze względu na ograniczenia covidowe, tak realnie nie są w stanie przyjąć tylu chętnych jak w latach ubiegłych. Zatem proponujemy przede wszystkim cieszenie się propozycjami online, których mam ponad trzydzieści. Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość i potraktować ofertę online związaną z Nocą Muzeów jako zachętę do odwiedzenia instytucji kultury po 29 maja, gdy będziemy mieli już nieco luźniejsze restrykcje pandemiczne. Tym bardziej, że mamy kilka niezwykle interesujących propozycji. Serdecznie zapraszamy przede wszystkim online z nadzieją, że będzie to już pożegnanie z taką prezentacją kultury i od końca maja będziemy się z Państwem częściej widywać na żywo - mówiła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Muzeum Miasta Łodzi udostępniło wystawy „historia rodziny Poznańskich” oraz „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś”. Goście zostali zaproszeni także do pięknie zrewitalizowanego przypałacowego ogrodu. Muzeum Kinematografii zaprosiło widzów do obejrzenia pierwszej części nowej wystawy stałej „Łódź Filmowa”. Centralne Muzeum Włókiennictwa przygotowało trzy wystawy czasowe: „Ziemia (P)oddana” - poruszającą temat ochrony naszej planety, której kuratorami są dzieci i młodzież; „Działy Otwarte / Działy Zamknięte” - przygotowana z okazji jubileuszu działalności muzeum; „Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL”. Można było także zobaczyć wystawę stałą „Kotłownia - Muzeum interaktywne” i wystawę stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej „Łódzkie mikrohistorie, opowiadającą o dziejach przemysłowej Łodzi z XIX i XX wieku z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Na zwiedzanie swoich stałych wystaw zaprosiło także Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Fabryki i Centrum Nauki i Techniki EC1.

Reklama

W internecie zaprezentowane zostały specjalne filmy o sztuce socrealistycznej, o więziennych grypsach, tańce ludowe pokaże Zespół pieśni i Tańca Łódź Można było także zobaczyć starożytne biblijne papirusy czy zajrzeć do łódzkiej dętki. Znalazła się tam również prezentacja niezwykłych plakatów mistrzów takich jak Franciszek Starowieyski, Michał Batory, Andrzej Pągowski czy Rafał Olbiński. O sztuce cyfrowej opowiedział legendarny łódzki artysta Józef Robakowski.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-05-17 09:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Łodzianie solidarni z Ukrainą!

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Helena Kmieć inspiruje ludzi młodych

2024-04-15 11:54

Tomasz Reczko

Helena Kmieć inspiruje ludzi młodych. Jej śmierć ożywiła zainteresowanie wolontariatem misyjnym wśród młodzież - powiedział w rozmowie z KAI ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes. Helena Kmieć, pełniąc posługę misyjnej wolontariuszki w ochronce dla dzieci w Boliwii, w 2017 roku została tam zamordowana, w wieku 25 lat. Wczoraj ogłoszono rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

Więcej ...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard. Grzegorzem Rysiem

2024-04-15 20:11

Karol Porwich/Niedziela

O procedurze wyboru nowego biskupa, przymiotach kandydatów do tego urzędu w Kościele, czym jest terno, sekret papieski, oraz ile trwa procedura wyboru – na te i podobne pytania odpowiada kard. Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, członek dykasterii ds. biskupów w wywiadzie udzielonym portalowi Archidiecezji Łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Wiara

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...