Reklama

Jasna Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znana i ceniona przez bibliofilów seria Wydawnictwa Dolnośląskiego:
"A to Polska właśnie" liczy już 41 tytułów. Ostatnio wzbogaciła się o wyjątkowo cenny tom, będący monografią Jasnej Góry. Jej autorami są: prof. Antoni Jackowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz paulini - o. dr Jan Pach - mariolog i o. Jan Stanisław Rudziński - historyk sztuki.
Wiadomo było, że w serii, której tytuł: "A to Polska właśnie" nawiązuje do znanego cytatu z Wesela Stanisława Wyspiańskiego i która obejmuje publikacje o postaciach, miejscach i zdarzeniach najważniejszych dla każdego Polaka, nie może zabraknąć książki o Jasnej Górze. Jest to przecież dom Tej, "co Jasnej broni Częstochowy", ale także miejsce, gdzie decydują się nasze dzieje, święty punkt na mapie patriotycznych uczuć każdego Polaka, a także skarbnica polskiej kultury.
Podjęcie i zrealizowanie tak złożonego tematu w sposób syntetyczny i przystępny, a zarazem kompetentny było wielkim wyzwaniem. Zespół, który przygotował monografię Jasnej Góry, wywiązał się z tego zadania znakomicie. Każdy z autorów ma bogate doświadczenia pisarskie, z licznymi publikacjami w swoim dorobku. Dobór autorów książki o Jasnej Górze był bardzo trafny, co potwierdza znajomość przez nich dokumentów źródłowych i systematycznie prowadzone poszukiwania w archiwach, ale przede wszystkim bliskie związki z tym miejscem. Obaj ojcowie mieszkają na Jasnej
Górze, tam posługują pielgrzymom i uczestniczą w tworzeniu najnowszego rozdziału dziejów Sanktuarium, a prof. Jackowski jest związany z Jasną Górą przez swoją specjalność naukową (geografia religii) i duchowe odniesienie swojego życia do tego Sanktuarium.
Książkę rozpoczyna rozdział poświęcony dziejom Cudownego Obrazu Matki Bożej. Zarówno w tym rozdziale, jak i w następnych zauważa się bogactwo informacji przekazanych za pośrednictwem słowa pisanego, a także przez ilustracje i rozbudowane podpisy. Wykorzystano zdjęcia współczesne i dawne, stare ryciny i pocztówki, fotografie wnętrz, skarbów i dokumentów jasnogórskich, z których wiele dotychczas nie udostępniano do fotografowania, a nawet takich miejsc czy detali architektonicznych, które już nie istnieją. Ten obfity i współbrzmiący z tekstem materiał ilustracyjny pozwala czytelnikowi zobaczyć reporterski zapis dawnych zdarzeń, umożliwia wejście do miejsc niedostępnych dla osób z zewnątrz i zachwycanie się artystycznym detalem, często lepiej widocznym na fotografii niż w rzeczywistości.
Kolejne rozdziały opowiadają o dziejach Sanktuarium, o ponad 600-letniej obecności Zakonu Paulinów na Jasnej Górze, o pielgrzymkach oraz o wotach składanych przez pielgrzymów. Jeden z ostatnich rozdziałów poświęcony został architekturze i sztuce. Na zakończenie zaś przedstawiono wybór najważniejszych tekstów historycznych i literackich dotyczących Jasnej Góry. Bibliografia oraz aneks ułatwiają czytelnikom dotarcie do źródeł i poszerzenie wiedzy o różnych zagadnieniach szczegółowych.
Jest to z pewnością książka dla każdego. Nawet osoby dobrze znające nasze narodowe Sanktuarium uzyskają tutaj nowe informacje, bo jest to swoista encyklopedia Jasnej Góry. To także książka z serii tych, których nie da się przeczytać tylko raz, lecz do których trzeba powracać.
Czytając i analizując treść monografii Jasnej Góry, niemal na żywo ocieramy się o jasnogórskie mury, dotykamy polskiej historii, a także fenomenu naszej wiary, przynoszonej tutaj przez pokolenia. Trzeba więc szczerze podziękować autorom za podzielenie się z nami wiedzą, przemyśleniami i religijnymi przeżyciami dotyczącymi jedynego w świecie i tak świętego dla nas miejsca.

Sprzedaż książki prowadzi: Wydawnictwo Dolnośląskie, ul. Strażnicza 1-3, 50-206 Wrocław, tel. (0-71) 328-89-52 oraz Księgarnia Claromontana, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. ( 0-34) 377-77-77.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?