Reklama

Z internetu

Spór o religię w szkole

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

NIEMCY

Niemiecki Sąd Konstytucyjny zażądał, aby land Brandenburg umożliwił nauczanie religii w szkołach. Do chwili obecnej land ten - położony na terytorium byłej NRD - przewiduje w swoich planach nauczania jeden neutralny z punktu widzenia wyznaniowego przedmiot zwany LER (Lebenskunde - nauka o życiu; Ethik; Religionen), mający na celu przekazywanie wartości. Jednak w 1996 r. Kościół katolicki i luterański, 113 rodziców i uczniów wraz z frakcją CDU złożyło w Sądzie Konstytucyjnym w Karlsruhe postulat wprowadzenia do szkół przez rządy landów wyznaniowej nauki religii.
Artykuł 7 Ustawy Zasadniczej uznaje religię jako oficjalny przedmiot nauczania w szkołach i dobrowolny udział uczniów w lekcjach religii. Obecnie religia jest przedmiotem nauczania we wszystkich landach z wyjątkiem Berlina, Bremy i Brandenburga, a nadto w dziesięciu spośród szesnastu landów, jeżeli nie uczęszcza się na religię, istnieje obowiązek uczestnictwa w lekcjach z etyki.
W Brandenburgu jedynie 20% uczniów wyznaje jakąś religię, z tego 4% stanowią katolicy. Dotychczas, wobec obowiązku uczęszczania na lekcje LER, Kościół luterański nauczał religii w salach szkolnych bez zezwolenia władz poza godzinami zajęć lekcyjnych, natomiast Kościół katolicki uczył dzieci religii w pomieszczeniach parafialnych.
Obecnie Sąd Konstytucyjny zaproponował stronom porozumienie kompromisowe. Przewiduje ono zachowanie LER w szkołach jako jedynego zwyczajnego przedmiotu związanego z religią, z tym, że uczniowie uczestniczący w lekcjach religii udzielanych przez Kościoły mogą być zwolnieni z LER. Równocześnie państwo ma obowiązek pomocy finansowej celem zorganizowania klas o charakterze wyznaniowym i obowiązek zapewnienia odpowiedniego miejsca dla lekcji religii w rozkładzie zajęć.
Kościoły uczestniczące w sporze wyraziły swoje zadowolenie z propozycji sędziów w Karlsruhe, jakkolwiek zamierzają zbadać możliwości praktycznej realizacji tego rozstrzygnięcia.

FRANCJA

Dyskusja nad możliwością pogodzenia nauczania religii i reformy godzin lekcyjnych toczy się we Francji. Tam religia jest nauczana poza szkołą, lecz ustawa Ferry z 1882 r. przewiduje, że "podstawowe szkoły publiczne winny mieć jeden wolny dzień w tygodniu, oprócz niedzieli, ażeby rodzice mogli zapewnić swoim dzieciom nauczanie wybranej przez siebie religii". Dotychczas takim wolnym od lekcji szkolnym dniem jest środa. W soboty przed południem odbywają się normalne lekcje.
Wraz z upowszechnieniem weekendów wielu rodziców i nauczycieli domaga się zaprowadzenia wolnej soboty i przeniesienia sobotnich lekcji na inny dzień tygodnia. Kościół nie chce się zgodzić na to, ażeby wolna od lekcji sobota została zaprowadzona kosztem środowych lekcji religii, jeżeli bowiem lekcje religii zostaną przeniesione na sobotę, należy się obawiać, że liczne rodziny przestaną posyłać dzieci na sobotnią naukę religii.
Rektor Akademii Paryskiej, najwyższej władzy szkolnej w stolicy Francji, zaproponował po pięć godzin lekcyjnych od poniedziałku do piątku do godz. 16.00, natomiast w środę lekcje te miałyby się kończyć o godz. 15.30 - celem umożliwienia zorganizowania katechezy.
Kard. Jean-Marie Lustiger pyta: Kto dowiezie dzieci ze szkół do parafii?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Więcej ...

Zjednoczmy się wokół Mamy! Wkrótce Czuwanie modlitewne w Licheniu

2024-05-06 13:42

Materiał prasowy

Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

"DGP": Tabletka "dzień po" z apteki nie dla małoletnich

2024-05-07 07:35

moakets/PIXABAY

Dlaczego lekarze mogą przepisać pigułkę "dzień po" tylko za zgodą rodzica, a aptekarze nie? Ci ostatni nie zamierzają ryzykować – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?