Reklama

Księga nad księgami

Niedziela płocka 26/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To, że Biblia jest księgą świętą chrześcijaństwa jest dla wszystkich oczywiste. Mniej oczywistym zdaje się być fakt, że jest także swoistą księgą życia, którą winniśmy czytać jak najczęściej. Dla wielu z nas wystarczający jest sam fakt kupna Pisma Świętego i ustawienia go na półce; otworzyć je - to często ponad nasze siły. Tymczasem od 3 lat młodzież biorąca udział w nietypowym konkursie "Księga nad księgami", organizowanym w III LO w Płocku, udowadnia, że Biblia może być bliska człowiekowi, co więcej, może być także inspirująca. Dlaczego mowa o "nietypowym" konkursie? Jego uczestnicy bowiem recytują teksty biblijne, a nawet prezentują je w formie małych etiud teatralnych.

Pomysł zrodził się ponad 3 lata temu; wyrósł z osobistych obserwacji i doświadczeń nauczycielki j. polskiego Grażyny Rybickiej. Pani Grażyna opowiadała, że widziała kiedyś w telewizji, jak dziecko recytuje Koran; uświadomiła sobie wówczas, że w życiu chrześcijan Biblia jest często tylko pewnym dodatkiem. Konkurs stał się zatem formą "zaprzyjaźnienia" się z Pismem Świętym, odkrycia na nowo jego bogactwa treściowego i literackiego. III już edycja Konkursu organizowanego na terenie województwa mazowieckiego pokazała, że wciąż istnieje zainteresowanie tym sposobem kontaktu z Biblią.

10 czerwca w murach auli III LO im. Marii Dąbrowskiej spotkali się uczestnicy etapu rejonowego, zorganizowanego przy płockim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Jego zwycięzcy staną w szranki części finałowej Konkursu, która odbędzie się 19 października. Jak pokazały doświadczenia poprzedniej edycji, trzeba było w tym roku obok kategorii "recytatorzy" utworzyć także drugą: "etiudy teatralne" .

Teksty biblijne recytowało 21 osób z 9 szkół średnich, zaprezentowano trzy etiudy. Młodzież przygotowywała się wcześniej pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego, a nierzadko także i katechetów. Jak opowiada Grażyna Rybicka, uczennica, której pomagała w przygotowaniu, wyraziła zdziwienie, że jest tyle tekstów w Piśmie Świętym, które pozwalają na tak różnorodną interpretację i ekspresję.

Występy uczestników konkursu oceniało jury, w którego skład weszli: Joanna Banasiak - konsultant ODN, Renata Mosiołek - wicedyrektor Płockiego Ośrodka Kultury, Maria Młotkowska - nauczycielka z III LO oraz przewodniczący - ks. kan. Stanisław Kaźmierczak, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej. Występujący zadbali nie tylko o artystyczne prezentacje, ale i stroje, które także były pewnym środkiem wyrazu. Skala ekspresji była zróżnicowana, w zależności od rodzaju tekstu, jak i osobowości uczestnika.

Jury zakwalifikowało do finału następujące osoby: w kategorii recytatorzy - Justynę Paciorkowską z Zespołu Szkół Rolniczych w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie, Marcina Zygmuntowicza z III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku, Monikę Kacperską z LO w Sierpcu, Dorotę Olendrzyńską z LO w Sierpcu, Katarzynę Kwaśną z Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 1 w Warszawie oraz Marzenę Trembińską z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku. Natomiast w kategorii etiuda teatralna do finału weszli: Paweł Sujkowski, Marek Filiks, Łukasz Kluczyński i Michał Chmielewski z Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu.

Jury przyznało także wyróżnienia: Zuzannie Walczak z III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku, Klaudynie Subocz z Zespołu Szkół w Mińsku Mazowieckim, Darii Lewandowskiej z LO w Sierpcu, Marii Grabowskiej z LO w Sierpcu, Aleksandrze Białołęckiej z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku oraz Kindze Klażyńskiej z LO im. Wł. Jagiełły.

Wszyscy uczestnicy etapu rejonowego otrzymali symboliczne nagrody - książki z pamiątkową adnotacją w środku. Podczas finału w październiku zwycięzcy etapów regionalnych, które odbyły się także w Ciechanowie, Siedlcach i Ostrołęce walczyć będą o indeks KUL-u.

Kiedy Biblia wróciła do programu nauczania j. polskiego - opowiada Grażyna Rybicka - nauczyciele musieli nauczyć się sposobu wykładania tej Księgi. Z czasem dało się zauważyć coraz żywsze zainteresowanie młodzieży Pismem Świętym, które stało się dla nich bliższe i bardziej zrozumiałe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Święta Miss - Gemma Galgani

Niedziela Ogólnopolska 18/2003

wikipedia.org

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...