Reklama

Tradycje chrześcijańskie oręża polskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zorganizowało niezwykle ważną wystawę (czynną do połowy marca 2002 r.), poświęconą tradycjom chrześcijańskim w dziejach oręża polskiego, zatytułowaną I podaje wiek wiekowi. Wystawa stanowi pierwszą próbę w historii tego Muzeum zaprezentowania dziejów orężnych w kontekście wzajemnych relacji: Kościół-Wojsko. Celem wystawy jest ukazanie znaczenia przyjęcia przez Polskę religii rzymskokatolickiej, jej wartości ideowych, które przez wieki kształtowały naszą narodową tożsamość. W szczególny sposób podkreślono rolę kultu maryjnego w naszej tradycji narodowej, a także rolę Polski jako przedmurza chrześcijaństwa.
Autorami koncepcji wystawy są: wicedyrektor Renata Wilewska ( traktująca ekspozycję jako dzieło swego życia) oraz mgr Jerzy Teodorczyk. Niestety, wystawa ma pewne braki, wynikłe z arbitralnej postawy autora jej aranżacji, artysty plastyka Jerzego Kaliny, który nie dopuścił do ekspozycji niezwykle ważnych zbroi husarskich z medalionami Niepokalanego Poczęcia, a całość wystawy zakończył castrum doloris w formie piramidy, obcej polskiej tradycji.
Wystawę rozpoczyna ukazanie początków chrześcijaństwa w Polsce - kamienna chrzcielnica otoczona wizerunkami pierwszych władców Polski.
Z okresu średniowiecza pokazano m.in. obrazy przedstawiające męczeństwo św. Wojciecha, św. Stanisława Biskupa, bitwę pod Legnicą, kielich św. Wojciecha z Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, kopię Włóczni św. Maurycego oraz Szczerbiec. Dobrym pomysłem wystawienniczym było pokazanie za czarnym welonem uchylonych Drzwi Gnieźnieńskich, zza których sączyło się światło (światło wiary).
Osobna sala poświęcona została czci Matki Bożej. Jest tu m.in. wielki obraz Józefa Brandta Bogurodzica, przedstawiający husarię na stepie, z hetmanem na czele, z odkrytymi głowami śpiewającą tę pieśń. Inny obraz Brandta - Matka Boża Poczajowska przypomina tradycje kresowe. Są tu także obrazy związane z martyrologią polską w czasie II wojny światowej.
W wielkiej sali, nazwanej "Hetmańską", dominuje ogromnych rozmiarów obraz z końca XVII wieku z kościoła farnego w Żółkwi (jeden z cyklu czterech analogicznych), przedstawiający Jana Sobieskiego, wówczas jeszcze hetmana, zwyciężającego Turków pod Chocimiem). Obraz ten, podobnie jak trzy pozostałe, znajduje się (po konserwacji) na zamku w Olesku (miejscu urodzenia Sobieskiego), który stanowi filię Lwowskiej Galerii Obrazów. W tej sali właśnie eksponowane są zbroje husarskie różnych typów, kopie husarskie z proporcami, portrety hetmanów. Szkoda, że tu właśnie zabrakło wspomnianych zbroi z medalionami Niepokalanego Poczęcia. Na zbrojach i proporcach husarskich widnieją krzyże kawalerskie, nadane nam jako pamiątka zwolnienia Polaków przez papieża z obowiązku udziału w wyprawach krzyżowych, gdyż musieliśmy ustawicznie walczyć z pogaństwem docierającym ze Wschodu. Krzyż kawalerski stał się znakiem rycerstwa polskiego, znakiem na sztandarach i formą polskich odznaczeń wojskowych.
Równie wielka sala, nazwana "O wolność, całość i niepodległość XVIII-XX wieku", obejmuje okres od konfederacji barskiej, poprzez powstania narodowe, po I i II wojnę światową. Niestety, okres II wojny światowej wypadł blado.
Oddzielnie ukazano duszpasterstwo wojskowe (mundury z różnych okresów). Wstrząsającym akcentem tej części wystawy są pamiątki po ks. Ignacym Skorupce, m.in. zakrwawiona stuła, czapka z orzełkiem i krucyfiks. Są tu także pamiątki po naczelnych kapelanach WP II Rzeczypospolitej - biskupach polowych Stanisławie Gallu i Józefie Feliksie Gawlinie, oraz pierścień z orłem ówczesnego kapelana AK - ks. Stefana Wyszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jaworzyna Śląska. Miejsce pamięci i modlitwy dla rodzin po stracie dziecka

2024-05-25 20:30
Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

ks. Mirosław Benedyk

Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

Na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej odsłonięto Pomnik Dziecka Utraconego. Miejsce to ma być przestrzenią pamięci, modlitwy i wsparcia dla rodzin po stracie dziecka.

Więcej ...

Świdnica. Trzech nowych kapłanów. Mają być święci i wierni

2024-05-25 14:00
Neoprezbiterzy A.D. 2024. Od lewej ks. Mateusz Bandura,  ks. Ireneusz Cymborski i ks. Janusz Małysiak

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Neoprezbiterzy A.D. 2024. Od lewej ks. Mateusz Bandura, ks. Ireneusz Cymborski i ks. Janusz Małysiak

W katedrze świdnickiej w przeddzień uroczystości Trójcy Świętej, trzech diakonów przyjęło z rąk biskupa świdnickiego święcenia kapłańskie.

Więcej ...

Papież podczas I Światowych Dni Dzieci: wiara daje szczęście

2024-05-26 12:58

Vatican Media

Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, bo wierzymy – powiedział Papież Franciszek do dzieci w homilii podczas pierwszych Światowych Dni Dzieci, w których uczestniczą przedstawiciele 101 krajów. Dodał, że wiara daje nam szczęście. Zwrócił się także z prośbą do dzieci: „módlcie się o pokój, aby nie było wojen”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania