Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie pisma dla dzieci

Reklama

Jak promować swoje tytuły, jak się wzajemnie wspierać i jakie podejmować ogólnopolskie inicjatywy, które przyczynią się do wzrostu czytelnictwa? Zastanawiali się nad tym przedstawiciele redakcji dziecięcych pism katolickich z całego kraju. Już po raz trzeci przyjechali oni do Lipnicy Murowanej w diecezji tarnowskiej.
W czasie spotkania ustalono, że redakcje będą promować swoją ofertę w zeszytach do katechezy, których wydania podejmie się Wydawnictwo Diecezji Sandomierskiej. Zapewnili o tym goszczący w Lipnicy Murowanej przedstawiciele Wydawnictwa.
Spotkanie było także okazją do dyskusji nad kondycją prasy katolickiej w Polsce. Mówił o tym Włodzimierz Chorązki z Ośrodka Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor Katalogu Mediów Polskich. Przyznał, że pisma katolickie dla dzieci przegrywają często z ofertą dużych koncernów medialnych. Wł. Chorązki uważa, że wydawcy pism katolickich dla najmłodszych powinni na miarę swoich możliwości finansowych proponować czytelnikom nowoczesne i atrakcyjne formy przekazu. "Do pisma można dołączyć płytę CD-ROM, zamieścić ciekawy komiks lub nawiązać kontakt z czytelnikami za pomocą Internetu" - proponował Wł. Chorązki. Większość katolickich pism dla dzieci posiada już swoje witryny internetowe i wykorzystuje sieć www do promocji swoich tytułów. Kondycję prasy katolickiej w Polsce Chorązki określił jako dobrą.
Spotkanie redakcji pism katolickich dla dzieci zorganizowała redakcja Promyczka Dobra z Nowego Sącza. Okazją było liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Ks. Andrzej Mulka - redaktor naczelny Promyczka Dobra zauważył, że spotkanie odbywa się zawsze w dworku błogosławionych Marii Teresy i Urszuli Ledóchowskich, które wydawały pisma dla dzieci. "Są to niejako nasze patronki" - mówił ks. Mulka.
Obecnie w Polsce ukazuje się 12 katolickich pism dla dzieci. W większości są to miesięczniki. Do najpopularniejszych pism należą: Mały Gość Niedzielny, Mała Niedziela, Mały Przewodnik Katolicki, Anioł Stróż, Dominik, Jaś, Świat Misyjny i Promyczek Dobra. Ich nakład waha się od 10 do 240 tys. egzemplarzy.

Krzysztof Drwal

60 lat Armii Krajowej

Reklama

14 lutego 1942 r. gen. Władysław Sikorski - wódz naczelny i premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej przesłał drogą radiową do kraju rozkaz dla gen. Grota-Roweckiego:
"Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ. Wszyscy żołnierze w służbie czynnej w kraju stanowią Armię Krajową podległą Panu Generałowi jako jej dowódcy. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę: Dowódca Armii Krajowej".
Po przegranej kampanii wrześniowej 1939 r. w całym kraju powstawały samorzutne liczne sprzysiężenia, również wojskowe. Głównym nurtem była tajna organizacja wojskowa, która podlegała naczelnym władzom kraju na emigracji - Służba Zwycięstwu Polski, powołana w walczącej Warszawie 27 września 1939 r., przekształcona w styczniu 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej - ZWZ. Właśnie 14 lutego przypada 60. rocznica przemianowania tego Związku na Armię Krajową. Z tą nazwą organizacja przeszła do historii.
W skład Armii Krajowej weszły również inne organizacje wojskowe: Szare Szeregi, Narodowa Organizacja Wojskowa, Bataliony Chłopskie. Organizacja i działalność Armii Krajowej obejmowały cały kraj, mimo podziałów dokonanych przez okupantów. W okupowanym i podzielonym przez zaborców kraju istniało państwo podziemne - jednolite, z zakonspirowanym aparatem władzy, z Delegaturą Rządu na szczeblu centralnym oraz administracją wojewódzką i powiatową. Działało zakonspirowane szkolnictwo wyższe i średnie.
Armia Krajowa była organizacją wojskową Polskich Sił Zbrojnych. Liczyła 400 tys. osób. Została rozwiązana rozkazem gen. Leopolda Okulickiego, wydanym w Częstochowie 19 stycznia 1945 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogdan Jezierski

Setne urodziny siostry zakonnej

9 lutego br. s. M. Florentyna Cesarz - służebniczka dębicka świętować będzie niecodzienny, można powiedzieć podwójny, jubileusz: 100 lat życia i 75 lat profesji zakonnej.
Bp Kazimierz Górny - ordynariusz diecezji rzeszowskiej przewodniczyć będzie w tym dniu uroczystej koncelebrowanej Eucharystii w parafii pw. św. Michała Archanioła w Ropczycach-Witkowicach, podczas której Jubilatka odnowi swe zakonne śluby.
S. Florentyna urodziła się w Chechłach k. Ropczyc (diecezja rzeszowska) w rodzinie głęboko religijnej. W wieku 24 lat wstąpiła do założonego przez bł. Edmunda Bojanowskiego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich, które na wzór Maryi Niepokalanej w duchu miłości i prostoty podejmuje pracę opiekuńczo-wychowawczą i katechizację wśród dzieci, opiekę nad chorymi i posługę ubogim. Po złożeniu pierwszych ślubów Jubilatka podjęła posługę wychowawczyni w ochronce dla dzieci w Dominikowicach. Następnie pracowała w Ropczycach, Szebniach, Brzezinach k. Ropczyc, w Żabnie, w domu generalnym w Dębicy. Od 24 lat mieszka w domu zakonnym w Ropczycach-Witkowicach. Dziś służy Kościołowi i Zgromadzeniu modlitwą, spokojnym przyjmowaniem cierpienia i niedomagań związanych z wiekiem. Dzięki zachowanej trzeźwości umysłu, kilkuosobową wspólnotę zakonną ubogaca doświadczeniem życiowym i niezwykłym poczuciem humoru.

Oprac. s. M. Oktawiana Bańcerek

Wadowiczanie modlili się w intencji Ojca Świętego

Reklama

16 stycznia na Jasną Górę przybyli mieszkańcy Wadowic, aby jak co miesiąc w dniu wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża modlić się w jego intencji. Tradycja wyjazdów na Jasną Górę zapoczątkowana została we wrześniu ub.r.
W Kaplicy Matki Bożej Mszę św. dla kilkudziesięciu pielgrzymów odprawił ks. Krzysztof Główka, wikariusz z Wadowic i inicjator pielgrzymek. " Przybywamy, by modlić się za Ojca Świętego, o jego zdrowie, a także wspierać jego dążenia o zachowanie pokoju na całym świecie - powiedział ks. Główka. - W miarę naszych możliwości będziemy starać się także wędrować na Jasną Górę w tradycyjnej pieszej pielgrzymce, która ma miejsce w lipcu, i zawsze 16. dnia miesiąca być przy Matce Bożej, aby modlić się w intencjach Papieża".

Wołanie o pokój dla świata

24 stycznia w duchowej łączności z Ojcem Świętym - z okazji trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - na Jasnej Górze miała miejsce ekumeniczna modlitwa "Wołanie o pokój dla świata". Wieczorem ks. Andrzej Przybylski odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla kilkusetosobowej grupy młodzieży Częstochowy. Po Eucharystii nabożeństwu różańcowemu przewodniczył o. Kamil Szustak, natomiast rozważania tajemnic różańcowych poprowadził ks. Marcin Hintz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie. Nabożeństwo przygotowane zostało przez duszpasterstwa akademickie Jasnej Góry i EMAUS.

Konferencja hospicyjna

W dniach 26-27 stycznia w Domu Pielgrzyma odbyła się Konferencja Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, która przebiegała pod hasłem: Hospicjum w służbie umierającym. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, sprawowana przez metropolitę częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka. W trakcie Konferencji ok. 220 osób wysłuchało m.in. następujących referatów: Opieka u kresu życia; Formy opieki hospicyjnej nad dziećmi w okresie terminalnym choroby nowotworowej; Rola psychologiczna w zespole opieki domowej; Mity i prawdy o morfinie; Modlitwa w hospicjum; Etyka a ekonomia w opiece nad terminalnie chorymi. Nad całością spotkania czuwała prezes Stowarzyszenia Anna Kaptacz.

Spotkanie opłatkowe "Betel"

27 stycznia na Jasnej Górze odbyło się spotkanie opłatkowe osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół zrzeszonych w Federacji Organizacji Wspólnot Dobroczynnych "Betel".
Najliczniej przybyli przedstawiciele z Częstochowy, Pajęczna, Radomska i Myszkowa, których powitał w Kaplicy Matki Bożej przewodniczący Federacji - Andrzej Kalinowski.
"Ludzie, którzy cierpią, uzupełniają cierpienie Jezusa Chrystusa za Kościół. Oni są Jezusowi potrzebni, są dla Niego bardzo ważni, bo On przez nich i w nich objawia, że jest Zbawicielem" - mówił w homilii abp Stanisław Nowak. Do ok. 500-osobowej grupy uczestników zwrócił się słowami: "Bądźcie światłem, bądźcie ciepłem, bądźcie miłością. Starajcie się iść tą drogą, która jest Waszą drogą, którą obserwujemy, którą nieraz podziwiamy, widząc w Was dużo prostoty, dobroci, życzliwości, uśmiechu i naturalności".
Po Eucharystii miało miejsce spotkanie opłatkowe i kolędowanie w Sali Papieskiej. Specjalne podziękowania otrzymały osoby, które w szczególny sposób zaznaczyły swoją obecność wśród niepełnosprawnych. Nagrody otrzymali: Elżbieta Pacyna, Franciszek Kasprzak i Dorota Bartosz oraz Lech Jędryka, Andrzej Bociański i ks. Stanisław Gębka.

W SKRÓCIE

22 stycznia w Kaplicy Różańcowej Mszę św. dla Instytutu Edukacji Narodowej przy Radiu Maryja odprawił o. Stanisław Rudziński. Następnie ponad 100-osobowa grupa wysłuchała wykładu Krzysztofa Wereckiego pt. Szanse i zagrożenia dla Polski wobec Unii Europejskiej.

23 stycznia w Kaplicy Matki Bożej o. Dariusz Nowicki odprawił Mszę św. za synów ziemi częstochowskiej poległych w powstaniu styczniowym. W nabożeństwie wzięli udział kombatanci, działacze ruchu niepodległościowego i związkowego oraz młodzież. Inicjatorem spotkania były: Jasnogórska Fundacja PRO PATRIA, Zarząd NSZZ "Solidarność", Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania "Solidarność" oraz dr Tadeusz Gałecki.

27 stycznia podprzeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski z okazji Dnia Celnika odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla 30-osobowej grupy pracowników oddziału celnego w Częstochowie i ich rodzin.

27 stycznia w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Mieszanego i Chóru Kameralnego Instytutu Muzyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie pod batutą Przemysława Jeziorowskiego i Orkiestry Kameralnej "Camerata Impuls" pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej. Współorganizatorem koncertu (o charakterze charytatywnym) był Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" w Częstochowie.

ZAPOWIEDZI

14 lutego - Dzień Solidarności z Dziećmi w Afryce i otwarcie na Jasnej Górze wystawy Dzieci Afryki.

15 lutego - 5-lecie Instytutu Edukacji Narodowej.

O. Robert M. Łukaszuk OSPPE - rzecznik prasowy Jasnej Góry

Tydzień w Polsce

O. Marian Żelazek, werbista, od 50 lat pracujący wśród trędowatych w Indiach, został oficjalnie ogłoszony polskim kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. Członkowie komitetu, który zgłosił kandydaturę o. Żelazka, napisali w uzasadnieniu m.in: "Uważamy, iż prawdziwy i trwały pokój zależy w dużej mierze od czynów ludzi będących natchnieniem dla tych, którzy pragną budować harmonijne światowe społeczeństwo. Sądzimy, że osiągnięcia o. Żelazka zasługują na międzynarodowe uznanie, i z tych powodów popieramy nominację o. Mariana Żelazka do Pokojowej Nagrody Nobla w 2002 r.".

Kościół katolicki w Polsce przekaże Węgrom relikwie św. Jadwigi Królowej. Zostaną one złożone w kościele Franciszkanów w Egerze.

Kościół katolicki w Polsce obchodził po raz drugi Dzień modlitw poświęconych islamowi. Głównym punktem obchodów było spotkanie w kościele św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Rząd przedstawił program społeczno-gospodarczy dla Polski. Premier Leszek Miller powiedział, że podstawą tego programu są zobowiązania wyborcze SLD, UP i PSL.

Na wezwanie Ojca Świętego do modlitwy o pokój odpowiedzieli 24 stycznia br. także polscy posłowie. W południe, tuż przed rozpoczęciem obrad, odmówili Ojcze nasz i wezwali wstawiennictwa Matki Bożej. Modlitwę poprowadziła z sejmowej mównicy wiceprzewodnicząca klubu Ligi Polskich Rodzin - Anna Sobecka.

Posłowie: Tadeusz Iwiński, Jerzy Jaskiernia i Marcin Libicki oraz senator Jerzy Smorawiński zostali wybrani do władz Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej poniósł spektakularną porażkę w Sejmie. Posłowie PSL porozumieli się z opozycją i wbrew SLD przegłosowali, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się jesienią br., a głosy liczone będą metodą preferującą mniejsze ugrupowania. Na tym samym posiedzeniu PSL głosował z opozycją przeciw rządowemu projektowi wydłużenia terminu zwrotu VAT-u firmom i utrzymaniu akcyzy na biopaliwa. SLD zapowiedział walkę o zmianę przyjętych ustaw w Senacie.

SLD nie zrezygnuje z prób wyłączenia pracowników wywiadu i kontrwywiadu z procesu lustracyjnego - na czym zależy prezydentowi. Po przegranym głosowaniu w Sejmie (również za sprawą PSL), Sojusz będzie próbował zmienić ustawę lustracyjną w Senacie.

Sejm postanowił o obłożeniu akcyzą energii elektrycznej. Rachunki wzrosną o ok. 9 proc., jeśli ustawę zaakceptuje Senat i prezydent.

Sejm uchylił immunitet poselski Andrzeja Leppera.

Senat z półtoramiesięcznym opóźnieniem przyjął uchwałę upamiętniającą 20. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. SLD i UP przeforsowały zapis, iż stan wojenny "z perspektywy czasu jest oceniany jako smutna konieczność wyboru mniejszego zła".

Senat postanowił niemal jednogłośnie, że 2 maja będzie Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Ustawę musi jeszcze zatwierdzić Sejm.

Na prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" wybrano ponownie prof. Andrzeja Stelmachowskiego.

Były zomowiec Ireneusz Kościuk, oskarżony o udział w śmiertelnym pobiciu Grzegorza Przemyka, ponownie stanie przed sądem. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił uniewinniający go wyrok.

Prasa podała, że ponad 1000 osób straci w tym roku pracę w publicznej telewizji - z powodu kryzysu na rynku reklam i spadku wpływu z abonamentów.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Barwny Orszak Trzech Króli po raz trzynasty

2025-01-06 22:43
13. Orszak Trzech Króli w Świdnicy – uśmiechy uczestników, osiołki i radosne kolędowanie na ulicach miasta

Irena Janiszewska

13. Orszak Trzech Króli w Świdnicy – uśmiechy uczestników, osiołki i radosne kolędowanie na ulicach miasta

Blisko trzy tysiące wiernych przybyło 6 stycznia do stolicy diecezji, by wspólnie uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Tradycyjnie poprzedziła go Msza święta w świdnickiej katedrze, której przewodniczył biskup senior Ignacy Dec.

Więcej ...

Św. Rajmund, z Penyafort, prezbiter

św. Rajmund

pl.wikipedia.org

św. Rajmund

Już jako dwudziestoletni młodzieniec wykładał filozofię w Barcelonie. W tym też czasie wydał swoje pierwsze monumentalne dzieło „Summę prawa”, podręcznik dla studentów prawa.

Więcej ...

Cieszyn: parafie zebrały ponad 91 tys. zł dla poszkodowanych w katastrofie

2025-01-07 20:46
Katastrofa budynku

Adobe Stock

Katastrofa budynku

74 850 zł - to suma, jaką zebrano 5 stycznia 2025 r. we wszystkich kościołach dekanatu cieszyńskiego w ramach zbiórki ofiar na rzecz poszkodowanych w wyniku zawalenia się kamienicy na jednej z cieszyńskich ulic. Z kolei podczas Ekumenicznego Orszaku Trzech Króli w Cieszynie, który odbył się 6 stycznia, zebrano ponad 16 300 zł - poinformował ks. Jacek Gracz, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny i dziekan dekanatu cieszyńskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Wiara

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Kościół

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Kościół

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?