Reklama

O mediach w Wielkim Poście

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Media nie tylko informują, uczą i bawią. One również mogą człowieka od siebie uzależnić. Widać to najwyraźniej w oddziaływaniu mediów elektronicznych - radia, telewizji i Internetu. Coraz powszechniej więc mówi się o postawie uzależnienia od mediów. Wielki Post jest wyjątkową sposobnością, aby o tej postawie pomyśleć z większą uwagą i troską.
Postawa uzależnienia od mediów ujawnia się w różnoraki sposób. Przede wszystkim pochłania ogromną ilość czasu. Prowadzi do mentalności specyficznej dla danego medium. Powstaje więc mentalność radiowa, telewizyjna, internetowa. Z czasem człowiek staje się fanatykiem medium, które go od siebie uzależniło, dlatego obdarza je bezgranicznym zaufaniem.
Należy podkreślić, że jednostka uzależniona od mediów stroni od czytania, a z czasem zamyka się przed wpływami ewangelizacji. Jest to zrozumiałe, jeśli się zważy, że podstawowym narzędziem w przepowiadaniu Ewangelii jest słowo, a nie obraz.
Człowiek, który się uzależnił od mediów, przestaje być aktywny na rzecz dobra wspólnego. Traci też kreatywność - cechę wyjątkowo ważną w rozwoju jego osobowości oraz w życiu osób, z którymi współpracuje.
Drogą, która prowadzi do trwałego uodpornienia wobec uzależnień medialnych, jest kształtowanie postawy odbioru selektywnego. Ta postawa jest trudniejsza do osiągnięcia niż postawa krytyczna w stosunku do mediów. Wymaga bowiem silnej woli, ducha samozaparcia i panowania nad zachciankami. Dlatego młody człowiek w kształtowaniu tej postawy powinien mieć zapewnioną stałą pomoc ze strony dorosłych, a w szczególności swoich rodziców i nauczycieli.
Postawa odbioru selektywnego ujawnia się w tym, że jednostka w kontakcie z mediami dokonuje wyboru, kierując się zawsze stałymi kryteriami - przede wszystkim religijnymi i moralnymi. Unika więc w odbiorze mediów żywiołowości i zachowań automatycznych. A zatem, impuls chwili i kaprys nie mogą doradzać w wyborze kanału telewizyjnego czy konkretnego programu lub filmu. Oznacza to, że wybór ten powinien być poprzedzony zawsze namysłem, a więc intelektualnym i moralnym wysiłkiem. Przeto sama wiedza o mediach (ich mechanizmach, języku itp.) nie wystarcza, aby można było ukształtować w sobie postawę odbioru selektywnego. Realizowanie tej postawy powinno się stać jednym z ważnych zadań w pracy nad sobą każdego człowieka.
Jest znamienne, że nawet w publikacjach wydawanych na Zachodzie postuluje się wprowadzanie elementów ascezy w wychowaniu do mediów, a w szczególności w kształtowaniu postawy selektywnego ich odbioru.
W atmosferze Wielkiego Postu, gdy przed obliczem cierpiącego Zbawiciela zastanawiamy się nad tym, jacy naprawdę jesteśmy i jakie są nasze postawy, pomyślmy, co zrobić, aby nauczyć się sztuki mądrego wyboru w naszych kontaktach ze światem mediów. Oto kilka rad i sugestii:

Należy stale pogłębiać wiedzę o mediach i jak najwięcej o nich czytać.

Wiedzieć, co się dzieje z człowiekiem, który pozwolił się uzależnić od mediów.

Oddawać się lekturze ambitnych tekstów.

Samemu uprawiać aktywną twórczość.

Zawsze wspólnie rozmawiać o obejrzanych w telewizji programach i filmach.

W niektóre dni Wielkiego Postu (np. w piątki, w dni Wielkiego Tygodnia):
- powstrzymać się od słuchania muzyki rozrywkowej;
- nie oglądać telewizji;
- więcej czasu poświęcić na medytację w ciszy;
- ofiarować wyrzeczenia i prace w intencji ludzi mediów;
- modlić się, aby media zawsze służyły człowiekowi i nie uzależniały go od siebie.
Jest wskazane, aby rodzice wraz z dziećmi wspólnie uzgadniali w Wielkim Poście konkretny plan działania w odniesieniu do mediów. Doświadczenie uczy, że takie inicjatywy są niezwykle pożyteczne w wychowaniu rodzinnym i pomagają w kształtowaniu postawy selektywnego odbioru mediów. Takie owocowanie Wielkiego Postu jest nam wszystkim bardzo potrzebne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej