Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita Wilna w Polsce

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej umieszczony między flagami Polski i Litwy towarzyszył konferencji Polska i Litwa - wspólnota historii i wiary, która odbyła się z udziałem metropolity Wilna - kard. Audrysa BacSkisa i Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa 9 lutego br. w Muzeum Galerii Jana Pawła II w Warszawie.
"Nasze kraje łączy 5 wieków wspólnej historii: nie możemy tego zaprzepaścić" - stwierdzono zgodnie podczas spotkania. "Jesteśmy powołani do współpracy i słuchania się nawzajem - mówił kard. BacSkis. - Polacy i Litwini powinni zatem na nowo odbudować nadzieję, pracować nad zachowaniem swojej tożsamości kulturalnej i narodowej w jednoczącej się Europie" - stwierdził.
Jako "historyczne spotkanie" określił konferencję w Warszawie ambasador Republiki Litwy w Polsce - Darius Degutis. Przypomniał, że obydwa Kościoły: polski i litewski odgrywają w swoich krajach wielką rolę i są obdarzane szczególnym zaufaniem obywateli.
"Obecne stosunki polsko-litewskie są najlepsze w historii istnienia niepodległej Litwy i Polski" - mówił m.in. podczas konferencji litewski dziennikarz, red. Saulius Drazdauskas. Jego referat był jednym z dwóch wygłoszonych na tym spotkaniu; drugim prelegentem był prof. dr hab. Marian M. Drozdowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Po obu referatach wystąpiły z repertuarem współczesnym: chór "Aidija" z Wilna i chór archikatedry warszawskiej.

Obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zebrała się 12 lutego br. w Warszawie, by omówić najważniejsze problemy kraju. Główne miejsce w dyskusji zajęła analiza aktualnych działań rządu, m.in. wobec rosnącego bezrobocia, oraz kwestia integracji Polski z Unią Europejską. Przyjęto stanowisko, że Polska winna wejść do struktur Unii, gdyż stanowi to dziejowe wyzwanie stojące przed naszym narodem. Biskupi podkreślili jednak, że Kościół nie może być traktowany jako strona w procesie negocjacyjnym, ani też nie będzie służyć jako instrument w propagandzie poprzedzającej referendum.
Postanowiono, że na najbliższym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w marcu bieżącego roku wydany zostanie komunikat w kwestii in tegracji Polski z UE. Następnym krokiem będzie opracowanie przez Radę Społeczną Episkopatu obszernego dokumentu uwzględniającego całą złożoność problemów związanych z integracją, a ponadto, prawdopodobnie jesienią bieżącego roku, zostanie ogłoszony list pasterski do wiernych na ten temat. Członkowie Rady Stałej mówili również o potrzebie dostępu Sekretariatu Episkopatu Polski do aktualnych dokumentów negocjacyjnych.
"Jeśli rząd proponuje Kościołowi współpracę w kwestii zjednoczenia z UE - mówił bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu - to chcielibyśmy z pierwszej ręki wiedzieć, na jakim etapie znajdują się procesy negocjacyjne oraz jakie są warunki stawiane przez polskich negocjatorów".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prymas Polski o Unii Europejskiej i zadaniach dziennikarzy

"Potrzebna jest definicja konstytucji Unii Europejskiej" - powiedział Prymas Polski, kard. Józef Glemp.
Udział Kościoła w budowaniu Unii Europejskiej był jednym z tematów wypowiedzi Księdza Prymasa podczas spotkania z Zarządem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, 11 lutego br. w Warszawie.
Ksiądz Prymas podkreślił, że Kościół patrzy na proces integracji europejskiej z innego punktu widzenia niż politycy. "Nie naszą sprawą jest wypowiadanie się w sprawach rolnictwa lub innych dziedzin gospodarki - powiedział Prymas Polski - ale interesuje nas, na jakich fundamentach ta Europa będzie budowana". Zdaniem kard. Glempa, Karta Praw Podstawowych Unii nie jest wystarczającą podstawą do dyskusji na temat konstytucji Unii Europejskiej. "Trzeba wysiłku intelektualnego i sięgnięcia do przeszłości przy konstruowaniu takiego dokumentu - mówił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - My wyrastamy z tego, co było i ciągłość historyczna Europy nas zobowiązuje" .
Kard. Glemp wysłuchał informacji o działalności Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, którego prezesem jest od listopada ubiegłego roku Małgorzata Bartyzel, łódzka dziennikarka. Stowarzyszenie m. in. podjęło się organizacji w tym roku przeglądu filmów telewizyjnych i audycji radiowych.
"Bardzo się cieszę z ożywienia życia religijnego w sferze publicznej, a dziennikarstwo jest jednym z tego dowodów" - mówił Ksiądz Prymas. Kard. Glemp przypomniał, że rozwija się obecnie wiele inicjatyw medialnych. "Targi Książki Katolickiej i Festiwal Filmów w Niepokalanowie - mówił - zaczynały skromnie, a teraz są poważnymi imprezami międzynarodowymi".
"Zadaniem dziennikarza - dodał Ksiądz Prymas - jest nie tylko informowanie, ale też pobudzanie odbiorcy do dobrych działań - a to powinien on robić z profesjonalizmem i z sercem". Na koniec audiencji Ksiądz Kardynał zachęcił dziennikarzy, aby szli za wskazaniami Papieża, który wzywa chrześcijan do "wypłynięcia na głębię". "Ojciec Święty uczy nas nadziei, a to jest wezwanie do odwagi" - zaznaczył Prymas Polski.

Reklama

(pz)

XX Rekolekcje Kapłańskie Duszpasterzy Pieszych Pielgrzymek

Doroczne rekolekcje kapłańskie duszpasterzy pieszych pielgrzymek odbyły się w dniach 5-7 lutego 2002 r. w Gródku nad Dunajcem i w sanktuarium maryjnym w Bochni. Nauki rekolekcyjne głosił ks. prał. dr Karol Dziubaczka, biorąc jako motyw przewodni wypowiedź Ojca Świętego Jana Pawła II - Wypłyń na głębię. Skoro uczestników pieszych pielgrzymek prowadzimy w kierunku głębi i pełni życia religijnego, duszpasterze pieszych pielgrzymek w pierwszym rzędzie sami mają wpływać na głębię życia Bożego. W ostatnim dniu Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił bp Władysław Bobowski z Tarnowa.

Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy

W dorocznych rekolekcjach w dniach 4-7 lutego br. wzięło udział ok. 80 kapłanów. Tradycyjnie spotkaniu przewodniczył metropolita gdański - abp Tadeusz Gocłowski, krajowy duszpasterz ludzi pracy. Tegorocznym rekolekcjonistą był ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. "Chciałbym, abyśmy podczas tych rekolekcji przede wszystkim skupili naszą uwagę na problematyce życia duchowego: czy jest życie duchowe, jakimi prawami się rządzi, jak się rozwija - mówił Ksiądz Profesor podczas Mszy św. rozpoczynającej spotkanie. - Przystępując do przeżywania corocznych rekolekcji, trzeba sobie stawiać trudne pytania: co chciałbym zmienić, uporządkować w swoim życiu, a co tej zmiany nie wymaga".
W programie rekolekcji, oprócz wspólnej modlitwy i udziału w nabożeństwach, znalazł się czas na dyskusje na temat aktualnych problemów duszpasterstwa ludzi pracy oraz na temat sytuacji społecznej i politycznej kraju. Specjalnym gościem jednej z wieczornych dyskusji był Marian Krzaklewski, przewodniczący NSZZ "Solidarność". "Im więcej rozmawiamy, im więcej dyskutujemy, tym większa jest możliwość czynienia dobra" - powiedział w rozmowie jeden z uczestników rekolekcji - ks. Witold Andrzejewski z Gorzowa Wielkopol-skiego.
Głównie jednak rekolekcje poświęcone były problematyce życia wewnętrznego kapłanów. "Tak jak każdy chrześcijanin, tak i my musimy się nieustannie nawracać" - powiedział ks. Andrzejewski. Podczas Eucharystii wieńczącej czterodniowe rekolekcje abp Gocłowski powiedział: "Dziękujemy Panu Bogu przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi za to, że mogliśmy przez lata całe towarzyszyć naszym braciom w trudnej drodze walki o godność osobistą, o godność ludzi pracy, że razem walczyliśmy o godność narodu i Ojczyzny. Maryjo, nadal jesteśmy w drodze - w drodze o godność człowieka, o mądrość Ojczyzny na tym nowym, trudnym zakręcie naszych polskich dziejów, kiedy chcemy porządkować miejsce sobie, naszej Ojczyźnie, przysługujące w wielkiej rodzinie narodów. (...) Maryjo, bądź z nami w każdy czas, wspieraj nas".

Paulińskie Rekolekcje Powołaniowe

Co roku w okresie zimowych ferii Zakon Paulinów organizuje rekolek-cje powołaniowe dla młodzieży męskiej. Na kilkudniowe jasnogórskie spotkania przyjeżdżają nie tylko kandydaci do Zakonu, ale także chłopcy, którzy właśnie na Jasnej Górze chcą rozeznać swoje życiowe powołanie. " Kiedy wyjeżdżaliśmy na rekolekcje, wiele osób twierdziło, że gdy wrócimy, będziemy chcieli wstąpić do seminarium albo do zakonu - mówił uczestnik rekolekcji. - Ale to nie jest tak. Mamy tutaj odnaleźć drogę, którą powinniśmy iść przez życie, aby wielbić Boga - nie tylko jako zakonnik czy kapłan, ale może na przykład w rodzinie. Jest to próba odnalezienia swojej drogi życiowej, a może utwierdzenia się w niej. Gdzie szukać, jak nie w Częstochowie?". W tym roku rekolekcje odbywały się w czterech turach: 19-23 stycznia; 28 stycznia - 1 lutego; 2-6 lutego i 7-11 lutego. W sumie wzięło w nich udział 125 młodych ludzi z całej Polski. Jako miejsce spotkań wybrano Dom Piel-grzyma. Chłopcy codziennie brali udział we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, a także w Apelu Jasnogórskim i innych nabożeństwach. Konferencje skoncentrowane były wokół trzech tematów: Odnaleźć siebie w Biblii; Biblia jako Twój bliźniak; Bądźcie światłością dla świata.
Pierwsze dwie tury rekolekcji przygotował i poprowadził duszpasterz powołań na Jasnej Górze - o. Józef Stępień, natomiast dwie ostatnie referent powołań - o. Dominik Partyka. "Dla nas, Paulinów, jest to możliwość spotkania się z młodzieżą i odczytania jej potrzeb - powiedział o. Józef Stępień. - Dla młodych jest to na pewno pogłębienie życia duchowego przez spotkanie ze Słowem Bożym, z Eucharystią, podzielenie się reflek-sjami z obecności Jezusa i Maryi w życiu każdego człowieka" .
O. Dominik Partyka powiedział, że rekolekcje mają także zachęcić młodych ludzi do poświęcenia swego życia właśnie na służbę w Zakonie Paulinów. "Mówimy im o kapłaństwie, wyjaśniamy, czym jest Zakon Paulinów, czym jest wspólnota i życie zakonne. Cieszy nas, gdy chociaż kilku z nich chce w przyszłości związać się z Zakonem Paulinów. Obecnie w nowicjacie paulińskim w Leśniowie są też chłopcy, którzy kiedyś uczestniczyli w rekolekcjach powołaniowych na Jasnej Górze".

ZAPOWIEDZI:

27 lutego - 1 marca, 6-8 marca - Rekolekcje Maturzystów Diecezji Radomskiej (I, II seria).

1-4 marca - 27. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu "Światło-Życie" .

2 marca - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Toruńskiej;
- Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Sandomierskiej.

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

TYDZIEŃ W POLSCE

Kościół katolicki w Polsce już po raz 10. obchodził Światowy Dzień Chorego. Biskupi i kapłani odwiedzali tego dnia chorych w szpitalach, przytułkach i hospicjach, odprawiali dla nich Msze św., udzielali sakramentu chorych i specjalnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, która zebrała się w Warszawie, przyjęła m.in. stanowisko, że Polska winna wejść do struktur Unii Europejskiej, gdyż stanowi to dziejowe wyzwanie stojące przed naszym narodem. Biskupi podkreślili jednak, że Kościół nie może być traktowany jako strona w procesie negocjacyjnym, ani też nie będzie służyć jako instrument w propagandzie poprzedzającej referendum.

Blisko 53 tys. listów z protestem przeciwko skróceniu urlopów macierzyńskich zebrała do tej pory Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Złożono je w Kancelarii Marszałka Sejmu.

Rząd Leszka Millera przyjął projekt Ustawy o działalności instytucji pożytku publicznego i wolontariacie, dyskryminujący wolontariat kościelny, m.in. Caritas - największą organizację w Polsce skupiającą wolontariuszy. Rządzący nie uwzględnili poprawek do projektu zaproponowanych wcześniej przez Episkopat Polski.

Rząd zdecydował, że od 1 lipca 2003 r. Polska wprowadzi wizy dla obywateli Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Premier Leszek Miller zapowiedział, że rząd nadal będzie " oczyszczał" władze spółek należących do Skarbu Państwa. Uzasadniając czystkę, stwierdził m.in.: "Skoro AWS nie ma w Sejmie, to dlaczego ma być w spółkach".

Kluby: SLD, PSL i UP poparły w Sejmie projekt budżetu na 2002 r. "To walizka z socjalizmem" - konstatowali m.in. posłowie opozycji.

Sejm RP zadecydował, że wybory samorządowe odbędą się jesienią.

Sejm wprowadził poprawki do ustawy lustracyjnej wyłączające spod jej zakresu: współpracowników wywiadu i kontrwywiadu oraz służby ochrony granic PRL. Lustrowani będą tylko ci agenci, którzy działali " przeciw Kościołom, opozycji, związkom zawodowym, suwerennościowym aspiracjom narodu" itp. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Warszawa będzie jedną gminą na prawach powiatu, podzieloną na 17 dzielnic. Ustawa Sejmu RP, przygotowana przez posłów SLD, oznacza całkowitą zmianę struktury administracyjnej miasta. Wcześniej Sejm odrzucił wniosek zgłoszony przez Ligę Polskich Rodzin, który zakładał alternatywną propozycję ustroju stolicy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Propozycja legalizacji konkubinatu i par homoseksualnych oraz przyznanie im podobnych praw jak małżeństwu jest przejawem dyskredytacji małżeństwa i rodziny - tak ocenił projekt ustawy przygotowany przez posłankę SLD Joannę Sosnowską rzecznik Episkopatu Polski - o. Adam Schulz SJ.

Liga Polskich Rodzin zwróciła się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, by ta zareagowała na nachalną europropagandę i zapewniła eurosceptykom równy dostęp do mediów publicznych. Zdaniem Ligi, telewizja przemilcza informacje nieprzychylne dla Unii Europejskiej.

"Nie mamy szans w walce z zagraniczną konkurencją, gdy wejdziemy do Unii Europejskiej, jeśli zaczną obowiązywać przepisy ograniczające koncentrację kapitału w polskich mediach" - stwierdzili podczas spotkania w Warszawie przedstawiciele największych polskich firm medialnych. Takie ograniczenia zakłada projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji.

Lech Wałęsa - laureat Pokojowej Nagrody Nobla został zaproszony - jako jedyny reprezentant Europy - na ceremonię otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City w USA.

Na Olimpiadzie srebrny i brązowy medal w skokach narciarskich zdobył nasz czołowy reprezentant Adam Małysz.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwy cytat "GW"

2024-04-27 17:54

MW

15 kwietnia, a jeszcze wcześniej w wydaniu papierowym “Niedzieli Wrocławskiej” ukazał się artykuł krytykujący pomysły ustaw o liberalizacji aborcji. W artykule została zawarta wypowiedź wrocławskiego lekarza, która po decyzji naszej redakcji, została zacytowana anonimowo.

Więcej ...

Czy warto wziąć udział w wyborach do Europarlamentu? Odpowiada dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

2024-04-27 07:04
Rozmowa z Witoldem Naturskim

YouTube

Rozmowa z Witoldem Naturskim

Już po raz piąty Polacy będą wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. To o tyle ważne, że ta instytucja uchwala większość przepisów regulujących nasze życie.

Więcej ...

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Jan Paweł II

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!