Reklama

Kromka chleba dla zgłodniałego serca

Niedziela Ogólnopolska 8/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedzielę staram się czytać od deski do deski. Każda zawarta w niej wypowiedź budzi refleksje, zwraca uwagę na coś ważnego i sprawia, że czujemy się mniej samotni i wyobcowani w tym dziwnym, chłodnym świecie.
Piszący na jej łamach ludzie inspirują do przemyśleń religijnych, filozoficznych, kulturalnych, patriotycznych. Wyjaławiany nieustannie i systematycznie z duchowych wartości współczesny człowiek szuka bezpiecznego miejsca, jakby oazy na pustyni, by móc odnaleźć prawdę o sobie, sensie i celu życia.
Gdy czytam Niedzielę, podziwiam ogrom redakcyjnej pracy, układ wewnętrzny i zewnętrzny przekazywanego czytelnikom materiału.
Religijne i humanistyczne treści tygodnika są niczym kromka chleba dla zgłodniałego serca człowieka.
Katechezy Ojca Świętego, wypowiedzi biskupów, kapłanów, ludzi nauki, kultury, polityki, przeglądy ważnych wydarzeń, poezja, wspomnienia, zbeletryzowane reportaże, dawne pieśni religijne i patriotyczne sięgające korzeni naszego narodu - to właśnie to, czego pragnę, oczekuję, wypatruję.
Przez publikacje Niedzieli poznaję sylwetki ludzi wielkich duchem, wiernych najwyższym wartościom - Bożym i ogólnoludzkim. Wśród nich znajduję wielu męczenników, błogosławionych i świętych, którzy - żyjąc na tej ziemi - czynili dobro. Są dla mnie wzorem do naśladowania.
Ten tygodnik - naprawdę katolicki i polski - pomaga czytelnikowi dążyć ku pełni człowieczeństwa, ku świętości. Czyni to w sposób autentyczny, naturalny, delikatny, klarowny. Jakże kontrastuje z agresywną często, a nawet brutalną propagandą prasy zlaicyzowanej i zliberalizowanej.
Autorzy Niedzieli szanują czytelnika. Nie ma w nich pychy, przechwalania się przynależnością do elit intelektualnych. Świadczy to o ich głębokiej kulturze i dobrym wychowaniu.
Jeśli mówią emocjonalnie, subiektywnie i krytycznie, to tylko dlatego, żeby demaskować zło zagrażające jednostce, społeczności, narodom, ludzkości. Niedziela wychowuje w duchu pedagogii Boga i Kościoła.
Ostatnio, w numerze z 27 stycznia 2002 r., pośród wielu wspaniałych artykułów, ukazało się wspomnienie Waldemara Bohdanowicza pt. Miecia wiedziała... Jakaż to delikatna, subtelna lekcja wiary, nadziei, miłości! Lekcja-wspomnienie, świadectwo, podźwignięcie na duchu.
Ten artykuł wydobył z mojego serca długo noszony list do Niedzieli, z którego napisaniem zwlekałam. W tymże wyżej wymienionym numerze tygodnika został umieszczony artykuł - recenzja Urszuli Buglewicz pt. "Szopki świata" w Lublinie. Autorka zauważa, że: "(...) drugi etap wędrujących szopek z Betlejem przebiegał przez Lublin ze względu na jego wyjątkowe piękno, dawny przekrój religijny, bogatą tradycję szlachecką i ludową". Jakże jestem wdzięczna Niedzieli, że ten artykuł został opublikowany, i to niedostrzegane, "wschodnie" miasto Lublin doczekało się dobrego słowa o sobie. Wzruszyło mnie to, gdyż urodziłam się i spędziłam dzieciństwo na skraju Krajoznawczego Parku, Lasów Kozłowieckich leżących nieopodal Lublina. Widok ich i zapach noszę w sobie, jak również ową "szlachecko-ludową tradycję", którą żyłam w swojej rodzinie.
Ojciec Święty, który był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, podkreślał niejednokrotnie specyfikę duchowości ludzi Lubelszczyzny - otwartych na sprawy społeczne, narodowe, moralne. Ucieszyło mnie więc również to, że Niedziela przez artykuł o szopkach potwierdziła, iż Ojciec Święty pokochał tych ludzi, docenił.
Kończąc list, pozdrawiam. Droga Niedzielo, bądź zawsze z nami!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...