Reklama

Nasi bracia Indianie

Niedziela Ogólnopolska 9/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kampania Braterstwa na dobre wpisała się w pejzaż duszpasterstwa w Brazylii. Od 1963 r. czas Wielkiego Postu naznaczony jest szeroko rozumianą akcją ewangelizacyjną, która odnawia życie Kościoła i wrażliwość na aktualne problemy społeczne. Tegoroczna Kampania zwraca uwagę na wielki problem brazylijskiego społeczeństwa, jakim jest solidarność i poszanowanie praw Indian. Mottem tegorocznej Kampanii stały się słowa: Braterstwo z Indianami - świat bez zła.
Bp Raymundo Damasceno Assis - sekretarz CNBB (Konferencji Episkopatu Brazylii) stwierdził: "Tegoroczna Kamapania powinna nas wiele nauczyć, zwłaszcza solidarności, sprawiedliwości i poszanowania praw Indian w społeczeństwie. My, Brazylijczycy, musimy się wyzbyć wielu uprzedzeń, które mamy wobec Indian. Jeszcze wielokrotnie są oni przedstawiani jako prymitywni, mściwi, leniwi, dzicy itd. Konieczne jest, by zadzierzgnęły się więzi braterstwa i byśmy wspólnie szukali dróg ku rozwiązywaniu problemów, które utrudniają codzienną współpracę" . Przed dwoma laty Brazylia przeżywała swój jubileusz - 500-lecie odkrycia i ewnagelizacji tej części świata. Papież Jan Pawel II w liście z tej okazji napisał, że "obecność Ewangelii na kontynencie amerykańskim jeszcze nie doprowadziła do sprawiedliwego podziału dóbr na ziemi". Dlatego konieczne jest, by Kościół myślał o tej niesprawiedliwości i podjął niezbędne działania, aby sprawiedliwość stała się rzeczywistością w tej części świata. "Kościół zaprasza katolików i ludzi dobrej woli - dodał bp Assis - do spłacenia długu, jaki zaciągnęliśmy w przeszłości, zwłaszcza w pierwszych dziesięcioleciach obecności kolonizatorów. Trzeba uczciwie powiedzieć, że wyrządzono wiele złego, dlatego teraz chcemy być z nimi, by wspomóc ich w walce o ziemię oraz podstawowe prawa społeczne i kulturowe. Temat tegorocznej Kampanii Braterstwa wzywa wszystkich Brazylijczyków do tworzenia nowej społeczności, gdzie prawa indywidualne będą przestrzegane".
Prawa Indian często były i są łamane, a wydarzenia ostatnich lat są smutnym tego przykładem. Wielki lider Indian brazylijskich - Xica]o Xukuru de Assis, przywódca plemienia Ororuba], został zastrzelony przez wynajętych morderców 20 maja 1998 r. w Pesqueira w stanie Pernambuco, w cztery dni po tym, jak jego plemię objęło 600 hektarów ziemi, która należała do Indian.
20 kwietnia 1997 r. Galdino Jesus dos Santos ze szczepu Ha]-ha]-ha]e spał na ławce na przystanku autobusowym w Brasilii ( stolicy Brazylii), ponieważ zagubił się po demonstracji, jaką dzień wcześniej organizowali Indianie przed brazylijskim parlamentem, domagając się definitywnego przyznania ziemi Indianom z plemienia Pataxó. Szukając noclegu, nie został przyjęty w hotelu, właściciel wyrzucił go tylko dlatego, że był Indininem. Zmuszony był spać na dworze. Wczesnym rankiem Galdino zostal spalony żywcem przez 4 nieletnich chłopców.
W Brazylii żyje ok. 560 tys. Indian z 225 plemion mówiących 185 językami i narzeczami. Podstawową przyczyną przemocy wobec nich jest prawo do ziemi, która w przeszłości należała do nich, a w 85% została im zabrana. Jeden z liderów indiańskich, Nailton Muniz Pataxó, odpowiadając na częste zarzuty wobec społeczności indiańskiej, powiedział: " Mówią, że my, Indianie, nie jesteśmy cywilizowani. Indianie są cywilizowani, tylko nie jest to cywilizacja ´białych´. My zachowujemy swoją własną odrębność. Widzimy, kiedy przychodzimy do wielkich miast, że ludzie, którzy nazywają siebie cywilizowanymi, źle traktują swoich bliźnich, doprowadzają do tego, by ich dzieci, żyjąc w biedzie, musiały prosić o jałmużnę na ulicach. Wchodząc do urzędów, widzimy wielki luksus, a na zewnątrz widzimy głodnych. Boimy się stracić naszą ziemię i żyć na ulicy, pod mostami, na marginesie społecznym. To nie jest nasza (indiańska) cywilizacja. My myślimy inaczej, nie uczymy naszych dzieci zagarniania ´dla siebie´, lecz uczymy je dzielenia się z innymi. Indianie nie pozwalają, by ludzie cierpieli w samotności. (...) U nas, Indian, gdy jakaś rodzina nie ma co jeść i przyjdzie do innej, to tamta przygotowuje wystarczającą ilość pożywienia dla wszystkich. My nie mamy odwagi zostawić naszych braci o głodzie. Jeśli mamy naszą ziemię, to pracujemy wspólnie, by nie brakło nam pożywienia, które dzielimy między wszystkich w wiosce. Nie mamy więzień w naszych osadach. Uczymy nasze dzieci od najmłodszych lat, by słuchały rad starszych. Społeczność ´białych´ powinna nas zrozumieć i respektować nasz sposób życia. My nie walczymy przeciw cywilizacji, gdyż jesteśmy jej częścią, jednak z naszą odrębnością".
Tegoroczna Kampania Braterstwa z pewnością przyczyni się do tego, że problemy naszych braci Indian zostaną zauważone, a my jako wspólnota wierzących zechcemy ich zrozumieć i dużo się od nich nauczyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...