Reklama

"Acta Nuntiaturae Polonae"

Niedziela Ogólnopolska 9/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prał. dr Tadeusz Fitych, pracownik naukowy Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu jest wybitnym specjalistą z zakresu historii kultury i dyplomacji papieskiej w XVII wieku. Efektem rzetelnej pracy naukowo-badawczej Autora jest najnowsza publikacja Akta Nuncjatury Polskiej - tom XXII. Książkę wydrukowano w Krakowie z pomocą wielce zasłużonej dla kultury polskiej Fundacji Lanckorońskich.
Opracowanie można określić jako prezentację dokumentów związanych z posługą Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, włoskiego biskupa Jana Chrzciciela Lancellottiego z lat 1622-23. Wolumen obejmuje również listy oraz pisma internuncjusza Antoniego Franciszka Cirioli. Opublikowane w nim akta Nuncjatury Polskiej są świadectwem erudycji naukowej Autora, który opracował istotny i cenny przyczynek odsłaniający realia historii Kościoła w Polsce w I połowie XVII wieku.
W obszernym i ciekawym Wstępie Autor podaje szczegóły biograficzne Nuncjusza Lancellottiego, opisuje jego działalność kościelną, administracyjną i polityczną, a także omawia związaną z tym literaturę przedmiotu. Zasadniczą treść dzieła, czyli korpus pracy, stanowią teksty źródłowe w języku włoskim i łacińskim. Jest to korespondencja Nuncjusza ze Stolicą Apostolską, a przede wszystkim z kardynałami Ludwikiem Ludovisi oraz Franciszkiem Barberini. Dotyczy ona istotnych spraw związanych z życiem Kościoła w Polsce XVII wieku. W listach zawarta jest m.in. wymiana opinii na temat kryteriów i kwalifikacji kandydatów, a także informacje o nominacjach na biskupów, prośby o różne dyspensy, sprawozdania z wizytacji apostolskich, jak również cały wachlarz spraw związanych z życiem zakonów w Rzeczypospolitej.
Książka zawiera dodatek (appendix). Obejmuje on teksty wysyłane ze Stolicy Apostolskiej, listy do króla Zygmunta III oraz poszczególnych biskupów polskich. Zapytania dotyczą stanu diecezji, administracji, dyscypliny kościelnej, a także dokumentację z wizytacji seminariów duchownych. Na uwagę zasługuje fachowo opracowany indeks osób oraz miejsc, który umożliwia i ułatwia dalsze prace i poszukiwania badawcze. Publikacja spełnia wszystkie wymogi specjalistycznej pozycji naukowej. Zarówno jej struktura formalna, jak i zawartość merytoryczna kwalifikują to dzieło jako ważną w literaturze przedmiotu pozycję źródłową, a jednocześnie wysokiej klasy dorobek autorski ks. dr. Tadeusza Fitycha.
Dzieło posiada bardzo szerokie spectrum adresatów. W pierwszym rzędzie mogą nimi być specjaliści - historycy Kościoła i kultury, świeccy oraz duchowni, a także pracownicy naukowi oraz studenci. Krąg odbiorców można poszerzyć o archiwistów i filologów, zwłaszcza klasycznych, którzy znajdą w tej książce bogaty materiał naukowo-badawczy. Adresatami tego dzieła mogą być także osoby zaangażowane zawodowo w sprawy publiczne, a nawet międzynarodowe, ponieważ jest to cenna lektura zarówno dla dyplomatów, jak i polityków. Stąd należy wyrazić głęboką wdzięczność Autorowi za tak dogłębną i studyjną pracę.

"Acta Nuntiaturae Polonae. Tom XXII. Ioannes Baptista Lancellotti ( 1622-1927)". Cracoviae 2001, ss. 383. Ks. prał. Tadeusz Fitych, kapłan archidiecezji wrocławskiej, dr teologii. W latach 1993-2001 sekretarz kard. Miloslava Vlka, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Trudny patron

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst