Reklama

Malarz i jego "Spowiedź"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wlastimil - syn Czecha Ferdynanda Hofmana i Polki Teofili Muzyk urodził się 27 kwietnia 1881 r. w Pradze-Karlinie. Gdy miał 8 lat, rodzice przenieśli się do Krakowa, gdzie jego ojciec prowadził sklep jubilerski. Chłopiec umiłował malarstwo. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem znanych malarzy - Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego. Dzięki pomocy finansowej pięciu braci matki wyjechał na studia artystyczne do Paryżia. Tam w EMcole des Beaux Arts - w pracowni słynnego wówczas Leona GeMroQme - doskonalił swoje umiejętności i pogłębiał wiedzę, zwiedzając paryskie muzea. W 1901 r. wrócił do Krakowa i zaczął samodzielnie malować. Zgodnie z radami Malczewskiego, zajął się odtwarzaniem krajobrazu i motywów ludowych. Z jego płócien spoglądają pastuszkowie, wiejskie dzieci, anioły, Madonny. Ukazuje kapliczki, kościoły z krzyżami. Jego obrazy są przepełnione spokojem, widokiem pól, ptaków, co pogłębia nastrój i wywołuje tęsknotę za lepszym niż ziemskie życiem.
Pierwsze jego znaczące dzieło pt. W marzeniach powstało jakby na kanwie muzyki Schumanna. Hofman zdobył za nie I miejsce na wystawie sztuki w Krakowie w 1903 r.
W 1905 r. przedstawił malarską wizję zatytułowaną Spowiedź. Obraz wywołał wtedy dyskusję, ale był przyjęty z uznaniem przez duchowieństwo na wystawie malarstwa sakralnego w Krakowie. Malowidło jest piękne, wyraziste, symboliczne i treściwe. Na tle pejzażu polskiej ziemi widzimy zniszczoną kapliczkę-konfesjonał, skleconą ze zwykłych, nieheblowanych desek, z Chrystusem Frasobliwym wyciosanym prostą, chłopską ręką. Bóg słucha spowiedzi starego chłopa, ubranego w połataną kapotę i wypuszczoną koszulę, z gołymi stopami. Obraz ukazuje nędzę - ubogi człowiek klęczący z pokorą przed Bogiem i Chrystus, zawsze litościwy i miłosierny dla człowieka, odpuszczający grzechy. Gdy płótno w 1921 r. wystawiono w Paryżu, Hofman został członkiem Salonu Narodowego Francji.
W 1908 r. namalował pierwszą Madonnę wiejską - portret młodej dziewczyny w krakowskim stroju, modlącej się, ze złożonymi rękami. Tę tematykę artysta rozwijał, poświęcając jej wiele szkiców, np.: Madonna ze szpakiem, z dzieckiem, z aniołem, a z każdej postaci wyziera trud życia, poniewierka i rozpacz.
W 1926 r. powstały dwa obrazy, zauważone przez krytyków sztuki. Pasterka ze skrzypcami przedstawia wiejską dziewczynę opartą o słup kapliczki na tle wiosennego krajobrazu, pełnego melancholii i ciepła. Grajek - z widokiem wiejskiego dziecka - autor ukazuje go klęczącego czy siedzącego na podwiniętych nogach, u stóp świątka, z fujarką w ręku. Wyraz oczu chłopca wskazuje, jakby rozmawiał ze Zbawicielem.
Inne znane obrazy Wlastimila Hofmana to: Pogrzeb ptaszka, Pieta, Anioł Pański, Ekstaza, Ślepiec, Boży śpiewak, Św. Jan Chrzciciel, Trzej Królowie, Z kolędą. Niezwykle pracowity artysta pozostawił po sobie ok. 3 tys. prac.
Po wojennej tułaczce przez Rosję, Turcję, Palestynę, Włochy wrócił w 1946 r. do umiłowanego Krakowa, skąd jednak wyjechał i osiadł w Szklarskiej Porębie. Dalej tworzył symboliczne obrazy, ale czasy powojenne nie sprzyjały twórczości, jaką preferował. Gdyby nie zamówienia mieszkańców Szklarskiej Poręby i duchowieństwa, być może artysta nie mógłby przeżyć. Portrety, najczęściej rysunki, otrzymywali od niego fryzjerzy, lekarze i fachowcy wykonujący różne prace w domu.
Hofman podarował także obrazy Prymasowi Tysiąclecia - kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, za co Ksiądz Kardynał dziękował artyście: " Z upodobaniem przyglądam się dziełom sztuki, które wychodzą z myśli i pracy Pana. Zwłaszcza oczy dziecięce zastanawiają. Lubię o tym mówić w kazaniach. Proszę wybaczyć, że nazwisko Pana już nieraz spadło z ambony w moich kazaniach, właśnie przez te dziecięce oczy. Niech Dobry Bóg zachowuje Pana w swej Ojcowskiej dłoni i niech serce radością napełnia. Ślę wyrazy czci i prymasowskie błogosławieństwo".
Wlastimil Hofman zmarł w 1970 r. w swej "Wlastimilówce", gdzie obecnie mieści się prywatne muzeum jemu poświęcone. Pamięć o nim jest wciąż żywa wśród tych, którzy go znali. Jego obrazy są coraz droższe na aukcjach, bo też dzieła te są przepełnione radością życia, silną wiarą i miłością do ludzi, zwłaszcza tych prostych, ponadto - mistyczno-religijnym nastrojem, uczulają nas na piękno i zmuszają do przemyśleń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Więcej ...

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Duch konklawe unosi się na Jasnej Górze!

2025-05-08 15:29
Już samo zdjęcie robi wrażenie, prawda?

Grzegorz Gadacz/Niedziela TV

Już samo zdjęcie robi wrażenie, prawda?

Już 1 maja stojąca na Jasnej Górze u stóp Klasztoru Ojców Paulinów replika Kaplicy Sykstyńskiej zaprasza na bezpłatną “podróż” edukacyjną w związku ze zbliżającym się konklawe. Dzięki patronatowi mediowemu tygodnika Niedziela najciekawsze tajemnice Watykanu zostały opracowane drobiazgowo. Każdy, kto nie może w tym czasie wyruszyć do Rzymu, będzie mógł zgłębić je w iście watykańskiej atmosferze kaplicy, w której od zawsze wybierany jest Papież.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...