Reklama

Aktualności

Franciszek wzywa do poszanowania prawa do godnego życia

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O poszanowanie prawa każdej osoby do godnego życia i swobodnego wyznawania swej wiary zaapelował Franciszek w przemówieniu do uczestników sesji plenarnej Kongregacji Kościołów Wschodnich. Przyjął ich w Watykanie 21 listopada. „Biskup Rzymu nie spocznie dopóty, dopóki mężczyźni i kobiety, niezależnie od wyznawanej religii, będą poniżani w swej godności, pozbawiani tego, co niezbędne do przetrwania, okradani z przyszłości, zmuszani do ucieczki ze swej ojczyzny i do wychodźstwa” - zapewnił Ojciec Święty. Wezwał też cały Kościół do modlitwy o pojednanie i pokój na Bliskim Wschodzie.

Nawiązując do swego porannego spotkania z patriarchami i arcybiskupami większymi katolickich Kościołów Wschodnich, stwierdził, że pozwoliło mu ono zapoznać się z odrodzeniem tych spośród nich, które przez długie lata były uciskane przez reżymy komunistyczne, z ich dynamizmem misyjnym, nawiązującym do tradycji św. Tomasza Apostoła, z trwaniem tych, które są obecne na Bliskim Wschodzie, często jako „mała trzódka”, pośród wrogości i konfliktów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież podkreślił następnie aktualność wskazań dokumentów Soboru Watykańskiego II, w tym tych, które dotyczą duszpasterstwa zarówno na terenach obecności tradycyjnej, jak i w diasporze. Jednocześnie zaapelował o rozwijanie przez Kościoły wschodnie braterskiej jedności ze wspólnotami obrządku łacińskiego.

Reklama

Ojciec Święty zwrócił też uwagę na konieczność szczególnej wdzięczności wszystkich katolików dla Kościoła obecnego w Ziemi Świętej. Zaznaczył, iż możemy się od nich uczyć między innymi trudu codziennego realizowania ducha ekumenicznego i dialogu międzyreligijnego. Kontekst, w którym żyją one od stuleci, uczynił je naturalnymi partnerami wielu innych wyznań chrześcijańskich i innych religii.

Mówca wyraził przy tym zaniepokojenie warunkami życia wielu chrześcijan Bliskiego Wschodu, odczuwających bolesne skutki napięć i konfliktów. „Biskup Rzymu nie spocznie dopóty, dopóki mężczyźni i kobiety, niezależnie od wyznawanej religii, będą poniżani w swej godności, pozbawiani tego, co niezbędne do przetrwania, okradani z przyszłości, zmuszani do ucieczki ze swej ojczyzny i do wychodźstwa” - zapewnił Ojciec Święty. Wraz z pasterzami Kościołów Wschodu zaapelował o „przestrzeganie prawa każdej osoby do godnego życia i do swobodnego wyznawania swojej wiary”.

Franciszek wezwał również, aby nie poddawać się myśli o Bliskim Wschodzie bez chrześcijan, „którzy od dwóch tysięcy lat wyznają tam imię Jezusa, włączeni jako pełnoprawni obywatele w życie społeczne, kulturowe i religijne narodów, do których należą”.

Na zakończenie zaapelował do całego Kościoła o modlitwę w intencji pojednania i pokoju na Bliskim Wschodzie. „Niech naszymi orędownikami w niebie będą błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II, niestrudzenie działający na rzecz pokoju na ziemi, wraz z Najświętszą Matką Boga, która dała nam Księcia Pokoju” – zakończył swoje przemówienie Papież.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-21 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież w piątek będzie spowiadał w jednej z rzymskich parafii

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy piątek 8 marca Ojciec Święty będzie przewodniczył nabożeństwu pokutnemu w parafii św. Piusa V (Largo San Pio V, 3), w dzielnicy Aurelio niedaleko Watykanu. Liturgia rozpocznie się o godz. 16.30 i wpisuje się w obchodzoną w przeddzień czwartej niedzieli Wielkiego Postu inicjatywę modlitwy i pojednania „24 godziny dla Pana”.

Więcej ...

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została prefektem dykasterii

2025-01-07 06:28

Ks. Tomasz Podlewski

Po raz pierwszy w historii Watykanu kobieta została prefektem dykasterii, czyli dawnej kongregacji. Papież Franciszek mianował w poniedziałek włoską zakonnicę Simonę Brambillę szefową Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego - podało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Ponad 20 tys. Polaków spodziewanych na Jubileuszu Młodych w Rzymie

2025-01-07 20:39
W Rzymie przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM Polska

W Rzymie przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”

Wciąż trwają zapisy na Jubileusz Młodych, który będzie stanowił jedno z głównych wydarzeń Roku Świętego w Rzymie. Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w nim udział ponad 20 tys. Polaków, dla których przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”. „Bardzo bym chciał, żeby polska młodzież licznie przyjechała i zobaczyła, jak wygląda młody Kościół na całym świecie” - podkreśla bp Grzegorz Suchodolski, który przebywał w Rzymie, przygotowując polską kwaterę tego jubileuszowego wydarzenia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Wiara

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Kościół

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Kościół

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?