Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rok po II Polskim Synodzie Plenarnym

To, że Kościół na nowo musi odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości - dla wszystkich jest oczywiste. Rodzą się tylko pytania: jakie zadania ma podjąć, jak ukierunkować pracę duszpasterską, jak określić rolę duchownych i świeckich w Kościele? Odpowiedzi próbowali udzielić uczestnicy sesji poświęconej recepcji II Polskiego Synodu Plenarnego. Miała ona miejsce 27 lutego br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Dokumenty opracowane przez II Synod Plenarny powinny stać się praktyką duszpasterską - uważa Prymas Polski, kard. Józef Glemp. - Ukazały one bowiem sytuację Kościoła, który wyzwolił się z poprzedniego systemu, także jego misję, duchowy dorobek i perspektywy na przyszłość.
Synod wyraźnie określa miejsce Kościoła w życiu publicznym: - Nie wolno nam dać sobie wmówić, że polityka i gospodarka są tak grzeszne i brudne, że chrześcijanin nie powinien się nimi zajmować, żeby sobie nie ubrudzić rąk - mówił na sesji abp Tadeusz Gocłowski. - Dlatego też świeccy nie powinni się uchylać od zaangażowania w życie polityczne. Potrzebna jest im do tego kompetencja i odpowiednia postawa etyczna. - Kościół natomiast w tej rzeczywistości ma być obecny jedynie jako strażnik sumienia. Jego zaangażowanie musi utrzymywać się na płaszczyźnie etycznego dyskursu - przekonywał ks. prof. Janusz Mariański. Tylko wtedy Kościół będzie mógł pomagać ludziom w tworzeniu rzeczywistości, której centrum będzie człowiek, a nie zysk czy interes określonej grupy społecznej. Swoją rolę do odegrania ma tu również duchowieństwo, na co zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę ks. inf. Ireneusz Skubiś. - Jest to silna, zwarta grupa społeczna, która ma wiele możliwości działania, tylko nie zawsze je wykorzystuje, czasem bywa za mało dynamiczna - zaznaczał redaktor naczelny Niedzieli. - Tym bardziej więc współczesnym kapłanom potrzeba stałej formacji - potwierdzał bp Andrzej Suski. - Kapłani często sami nie rozumieją tej potrzeby. Dla nich niekiedy formacja kończy się wraz z ukończeniem seminarium duchownego. Tymczasem właśnie dokumenty synodalne zawierają konkretne wskazania na ten temat. Bp Suski podkreślał też, że taką formacją powinni być objęci kapłani w każdym wieku, nawet biskupi. Ks. prof. Wojciech Góralski natomiast zwrócił uwagę na jeszcze jedną kwestię: że kapłani winni zachować dystans wobec wydarzeń politycznych, ale za to mają kształtować postawy obywatelskie i etyczne wiernych. Ks. prof. Henryk Seweryniak dodał, że w dokumentach synodalnych mówi się też o konieczności piętnowania przez kapłanów pojawiającego się dziś konkretnego zła, np. korupcji czy niesprawiedliwego podziału dóbr.
Dokumenty II Synodu Plenarnego wiele uwagi poświęcają rodzinie i wychowaniu. - Rozpowszechnienie "pedagogiki rodziny" jest jednym z najważniejszych zadań w realizacji dokumentów synodalnych - mówił bp Stanisław Stefanek. - Rodzina potrzebuje dzisiaj humanizacji i uspołecznienia, a także sakralizacji. Ważną rolę odgrywają tu, zdaniem bp. Stefanka, media: - Cenną pomocą jest na przykład Mała Niedziela, to swoista "katecheza przy naleśnikach albo samochodzikach" - mówił Ksiądz Biskup. O. Jacek Salij dodał, że wychowanie w rodzinie, jakie proponuje Synod, opiera się na personalizmie: - Dziecko jest osobą, ma prawo do bezinteresownej miłości i szacunku, do podmiotowości.
Synod zachęca również świeckich do podjęcia współodpowiedzialności za Kościół i jego misję ewangelizacyjną. W warunkach polskich jest to swoisty "przełom kopernikański" - mówił Marcin Przeciszewski, szef KAI. Jego zdaniem, przełomowe znaczenie ma wprowadzenie do dokumentów Synodu pojęcia "świeckich jako pełnoprawnego podmiotu działalności w Kościele".
Sugestią Synodu jest zaproszenie Kościołów partykularnych do zwołania synodów diecezjalnych. Mówił o tym bp Wiktor Skworc: - Z Synodem trzeba dotrzeć przede wszystkim do parafii, w których koncentruje się życie religijne wiernych.
II Synod Plenarny w 1991 r. otworzył Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie swej wizyty w Polsce. W 1999 r. dokumenty zostały przekazane Stolicy Apostolskiej, gdzie uzyskały wymagane "recognitio", czyli świadectwo, że zostały "przejrzane i uznane". Sympozjum: "Recepcja II Polskiego Synodu Plenarnego" odbyło się dokładnie w rok po ogłoszeniu dokumentów synodalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Milena Kindziuk

Bp S. L. Głodź przyjął Radę Etyki Mediów

Bp Sławoj Leszek Głódź przyjął 26 lutego br. przedstawicieli Rady Etyki Mediów. Członkowie Rady zwrócili się do bp. Głódzia, który jest przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, o wsparcie ich działań.
Przewodnicząca Rady - Magdalena Bajer podkreśliła, że zadaniem tego gremium jest reagowanie na negatywne zjawiska występujące w środkach społecznego przekazu. Często jest to odpowiedź na sygnały płynące ze strony odbiorców lub innych mediów. "Wypowiadamy się publicznie w formie oświadczeń, apeli lub komunikatów dotyczących niepokojących zjawisk, bez wskazywania na konkretne artykuły czy redakcje" - powiedziała. Dodała też, że "niewidoczną" częścią pracy Rady jest przekazywanie krytycznych uwag i zastrzeżeń mediom, których dotyczą. W takich sytuacjach redakcje wyjaśniają Radzie okoliczności powstania danego materiału. Red. Bajer poinformowała, iż Rada planuje robocze spotkania w różnych redakcjach, podczas których dziennikarze mogliby mówić o dylematach moralnych, z jakimi borykają się na co dzień. Ważnym zadaniem Rady jest również upowszechnianie Karty Etyki Mediów. "Zadaniem Rady jest pomoc w określeniu i zdefiniowaniu dobra wspólnego, na rzecz którego winny pracować media" - powiedziała red. Bajer.
Rafał Wieczyński wskazał na potrzebę wsparcia ze strony Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu działań podejmowanych przez Radę Etyki Mediów. Z kolei red. Józefa Hennelowa zaproponowała, by stworzyć jednolity kodeks etyczny dla wszystkich mediów.
Ks. Wiesław Al. Niewęgłowski, członek Konferencji Mediów Polskich i krajowy duszpasterz środowisk twórczych, przedstawił historię powstania Rady Etyki Mediów. Przypomniał, że jednym z głównych zadań Rady jest czuwanie nad przestrzeganiem Karty Etycznej Mediów.

Reklama

Jasnogórscy goście

19 lutego wieczorem oficjalną wizytę na Jasnej Górze złożył Jordi Pujol - prezydent Autonomicznego Rządu Katalonii (region w północno-wschodniej Hiszpanii). Towarzyszyła mu małżonka Marta Ferrusola, a także: ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce Juan Pablo de Laiglesia, minister ds. przemysłu, handlu i turystyki w Autonomicznym Rządzie Katalonii Antonio Subira, sekretarz generalny ds. stosunków międzynarodowych w ARzK Joaquin Llimona oraz konsul generalny RP w Barcelonie Joanna Kozińska-Frybes. Gościom towarzyszył marszałek województwa śląskiego Jan Olbrycht z małżonką Anną.
Delegację w imieniu Jasnej Góry powitał prefekt gości - o. Krystian Gwioździk. Mszę św. w językach hiszpańskim, katalońskim, polskim i łacińskim odprawił ks. Emilio Cardenas, marianista z Częstochowy. Po Eucharystii goście zapoznali się z historią Obrazu Matki Bożej, przedstawioną przez br. Jose Iglesia, także marianistę. Następnie w Starej Bibliotece z historią Zakonu i Jasnej Góry zapoznali delegację br. Jose i s. Teresa Wach - urszulanka z Jasnogórskiego Centrum Informacji. Prezydent Pujol wpisał się do Księgi Pamiątkowej.
21 lutego na Jasną Górę przybył abp Antonio Maria VeglioO - sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich przy Stolicy Apostolskiej. Dzień wcześniej uczestniczył on w prezentacji polskiego przekładu Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich na KUL-u. Ksiądz Arcybiskup sprawował Mszę św. przed Cudownym Obrazem, a potem zwiedził klasztor. Do Polski i na Jasną Górę przybył pierwszy raz. Stwierdził, że ta wizyta jest dla niego szczególna: "Mam wielkie nabożeństwo do Matki Bożej. Nie przez przypadek nazywam się Antonio Maria". Na Jasną Górę przybył m.in. w towarzystwie bp. Włodzimierza R. Juszczaka - biskupa diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Reklama

Rekolekcje Maturzystów z Poznania

20 lutego po południu siedmioma autokarami przyjechała na Jasną Górę 320-osobowa grupa maturzystów Zespołu Szkół Handlowych z Poznania, aby przeżyć w Sanktuarium trzydniowe rekolekcje wielkopostne. Młodzież wraz z nauczycielami i rodzicami rozpoczęła spotkanie wieczorną Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Mikołaj Graja, katecheta młodzieży. "Rekolekcje wielkopostne maturzystów z naszej szkoły na Jasnej Górze to już kilkuletnia tradycja" - powiedział ks. Graja.
W drugim dniu młodzież podzielona na dwie grupy wysłuchała w Kaplicy Domu Pielgrzyma konferencji swych katechetów: ks. Mikołaja Grai i ks. Janusza Molewskiego. Maturzystom towarzyszył także ks. Błażej Stróżycki. W programie rekolekcji było zwiedzanie Jasnej Góry, Droga Krzyżowa na wałach, Różaniec, Msza św. i Apel Jasnogórski. Wieczorem w Kaplicy Domu Pielgrzyma trwało czuwanie modlitewne.
Rekolekcje zakończyły się 22 lutego Mszą św. i zasłonięciem Cudownego Obrazu.

Reklama

Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Kieleckiej

W dniach 18 i 19 lutego na Jasną Górę przyjechało ponad 5 tys. uczniów ostatnich klas szkół średnich z diecezji kieleckiej. Pielgrzymkę ze względu na dużą liczebność młodzieży podzielono na dwie tury. W pierwszym dniu przybyli uczniowie klas maturalnych z Kielc - w sumie ponad 1,3 tys. uczniów, a wraz z nimi trzech dyrektorów szkół, ponad stu nauczycieli i katechetów świeckich, a także 28 kapłanów. W imieniu Jasnej Góry pielgrzymów powitał o. Sławomir Trzmielewski. Mszę św. odprawił biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk. Liturgię przygotowała młodzież dwóch Liceów: im. J. Śniadeckiego oraz im. S. Żeromskiego w Kielcach, a oprawę muzyczną - Zespół Akademicki przy parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod kierunkiem ks. Stanisława Kuśmierczyka i kierownika zespołu Stanisława Jurkowskiego. W programie miała miejsce także Droga Krzyżowa i wspólna modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu.
W drugim dniu z terenu całej diecezji kieleckiej przybyło ponad 3,9 tys. uczniów pod opieką 41 kapłanów, sześciu dyrektorów szkół i ponad stu nauczycieli, których powitał o. Dominik Partyka. Mszy św. przewodniczył biskup diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan. Oprawę muzyczną spotkania przygotowali maturzyści z Zespołu Szkół Zawodowych w Jędrzejowie. Drogą Krzyżową i nabożeństwem w Kaplicy Matki Bożej zakończono drugi dzień pielgrzymowania.
Dwudniowe spotkanie, które przebiegało pod hasłem: Wy jesteście solą i światłem tej ziemi, przygotował ks. Andrzej Kaszycki - dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Kieleckiej.

Reklama

Jasnogórskie Dni Skupienia

Na przełomie lat 2001/2002 Klasztor Ojców Paulinów zorganizował pięć spotkań rekolekcyjnych w ramach Jasnogórskich Dni Skupienia: " Z Maryją na drodze nawrócenia". Odbywały się one w terminach: 30 listopada - 2 grudnia, 6-9 grudnia, 24-27 stycznia, 22-24 lutego oraz 28 lutego - 3 marca. W sumie w rekolekcjach uczestniczyło ok. 150 osób z całej Polski. W programie Dni Skupienia były wspólne nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Różańca, Apelu Jasnogórskiego, codzienna Msza św. Konferencje głosili paulini: o. Józef Stępień, o. Szymon Botul, o. Kamil Szustak oraz o. Sylwester Kopyt - główny organizator Dni Skupienia.

Reklama

Program pielgrzymki braci zakonnych na Jasną Górę

13-14 marca 2002 r.
Hasło Pielgrzymki: "Razem z Maryją ´wypłyń na głębię´ i zanurz się w Miłosierdziu Bożym"
13 marca
Przyjazd, zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze.
godz. 11.00 - Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. - przewodniczy i homilię głosi abp Stanisław Nowak.
godz. 15.00 - Droga Krzyżowa.
godz. 16.15 - Konferencja - br. prowincjał Ambroży M. Pietrzkiewicz, bonifrater (Aula Jana Pawła II).
godz. 17.15 - wspólne Nieszpory (Aula Jana Pawła II).
Czas na adorację i modlitwę osobistą (okazja do sakramentu pojednania).
godz. 18.00 - Kolacja.
Czas na modlitwę osobistą.
godz. 20.15 - Różaniec.
godz. 21.00 - Apel Jasnogórski - przewodniczy bp Edward Samsel.
14 marca
godz. 8.30 - Jutrznia (Aula Jana Pawła II).
godz. 9.00 - Konferencja - bp. E. Samsel. Dyskusja (Aula Jana Pawła II).
Konferencja - przedstawienie sylwetek błogosławionych męczenników II wojny światowej (Aula Jana Pawła II).
Wolne wnioski, propozycje dotyczące przyszłorocznej pielgrzymki.
godz. 11.00 - Msza św. - przewodniczy i homilię głosi bp E. Samsel.
Uroczyste ponowienie konsekracji zakonnej i końcowe błogosławieństwo.

ZAPOWIEDZI

13-14 marca - 20. Pielgrzymka Braci Zakonnych.
15/16 marca - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
16 marca - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej;
- Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Rzeszowskiej.
17 marca - Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta.
17-23 marca - Wielkopostne Rekolekcje Jasnogórskie - prowadzi
o. Rafał Wilk OSPPE. Msze św. z nauką rekolekcyjną o godz. 6.00, 11.00 i 18.30.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry
TYDZIEŃ W POLSCE

Zagadnienia związane z wpływem zmian politycznych na edukację były tematem posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski w Warszawie. Członkowie Komisji z niepokojem mówili o zmianach podstawy programowej przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie". - Próbuje się odsunąć rodziców od wpływu na kształt przekazu w szkole, na wybór podręcznika, z którego będą korzystać ich dzieci, oraz nauczyciela prowadzącego ten przedmiot - stwierdzono. Komisja analizowała też, na ile zmiany dokonywane w MENiS dotyczące reformy oświaty rzutują na program katechezy, gdyż w wielu punktach ta reforma została cofnięta.

Rada Etyki Mediów skrytykowała sondaż dziennika Rzeczpospolita. Pracownia Badań Społecznych na zlecenie gazety zapytała ankietowanych m.in. o to, czy ujawnione przez dziennik informacje o abp. Juliuszu Paetzu są prawdziwe. "Zdaniem Rady nie opinia publiczna, ale właściwe organy Kościoła powinny w tym przypadku ustalić, czy informacje są prawdziwe" - czytamy w oświadczeniu Rady.

Leszek Bodus został wybrany po raz trzeci na 2-letnią kadencję przewodniczącym Prezydium Rady Krajowej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Wizytę w Polsce złożył Guanter Verheugen - komisarz ds. poszerzenia Unii Europejskiej.

Z oficjalną wizytą w Polsce przebywał prezydent Brazylii - Fernando Cardoso.

Wspólna Komisja ds. Mniejszości Narodowych rządów Polski i Litwy, która obradowała w Wilnie, stwierdziła, że nie istnieją żadne polityczne przeszkody w sprawie pisowni nazwisk polskich na Litwie i litewskich w Polsce. Założenia dotyczące edukacji mniejszości narodowych, które - w ocenie społeczności polskiej na Litwie - dyskryminują szkołę polską, mają zostać skorygowane. Proces zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie będzie przyspieszony. Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał znowelizowaną przez Sejm ustawę lustracyjną. Podczas posiedzenia Rady Gabinetowej prezydent Aleksander Kwaśniewski wyraził swoje pełne poparcie dla działań ekipy premiera Leszka Millera.

Ministerstwo Pracy zaproponowało zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn.

Rząd zapowiedział też, że Skarb Państwa przejmie zobowiązania ZUS wobec otwartych funduszy emerytalnych i zamieni 80% tych zaległości na obligacje.

Ministerstwo Zdrowia sporządziło projekt nowej listy leków refundowanych. Z listy zniknie ok. 370 leków.

Szefowie MON i MENiS ustalili, że resort edukacji przejmie szkolnictwo wojskowe. Od nowego roku akademickiego studenci wszystkich szkół wyższych będą mogli odbyć służbę wojskową podczas studiów.

Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, nie obniżyła wysokości stóp procentowych. Tuż po ujawnieniu tej informacji PSL zaapelowała do SLD o poparcie swego projektu zmiany ustawy o NBP, dzięki czemu zmniejszyłaby się niezależność Rady.

Nowym sekretarzem generalnym SLD został Marek Dyduch, lider Sojuszu na Dolnym Śląsku.

Proces w sprawie masakry robotników Grudnia ´70 na Wybrzeżu ( oskarżony m.in. Wojciech Jaruzelski) po raz trzeci musi zacząć się od nowa. Oskarżeni zablokowali go bez powodu, wykorzystując możliwości proceduralne.

Policja odzyskała odlane z brązu popiersie Światosława Richtera, które skradziono sprzed Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Złodzieje zamierzali pociąć je i sprzedać na złom. Stopa bezrobocia w styczniu br. wynosiła 18% - podał GUS. Tak wysokiego wskaźnika nie przewidywali nawet najwięksi pesymiści. Najgorsza sytuacja panuje wśród młodzieży. Aż 41% młodych ludzi nie może znaleźć zatrudnienia.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: synodalność to droga, którą idziemy razem

2024-04-22 14:25
Bp Krzysztof Włodarczyk

Episkopat News

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Synodalność to droga, którą idziemy razem” - mówi bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreśla, że biskup musi czuć zapach swoich owiec. „Musi wejść w życie ludzi, diecezji. Wymiar empatii, wczucia się w ich sytuacje jest kluczowy. Wtedy ma szanse na to, by Ewangelia, którą chce przekazać, nie unosiła się ponad głowami, tylko trafiała do serca. Nie ma innej drogi” - dodaje w wywiadzie dla Przewodnika Katolickiego i KAI.

Więcej ...

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena...

Kościół

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena...

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć