Reklama

"Theatrum Mundi" w Krakowie

"Przed sklepem jubilera"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 60. rocznicę powstania Teatru Rapsodycznego i w 24. rocznicę śmierci jego twórcy - Mieczysława Kotlarczyka Teatr Centrum Wartości i Pojednania "Theatrum Mundi" im. M. Kotlarczyka w Krakowie postanowił wystawić nabrzmiałą głęboką i trudną treścią o istocie miłości, małżeństwie i rodzinie sztukę Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera".
"Nasz teatr jest stowarzyszeniem i rodził się przy bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Powstawał dzięki ludziom, którzy chcieli nawiązać nie tyle do teatru akcji, co do teatru słowa, zadumy, myślenia, refleksji. Tak jak to czynił patron ´Theatrum Mundi´ - M. Kotlarczyk, który dbał o to, aby poetyckie słowo polskie było piękne i czysto podawane. Teatr zrodził się z połączenia trzech działających w Krakowie teatrów: Teatru Nowego im. M. Kotlarczyka, Teatru św. Franciszka (od 1994 r.) i Teatru Słowa Pod Krzyżem (od 1960 r.). Obecnie teatr istnieje przy Diecezjalnym Centrum Kultury przy kościele św. Jadwigi w Krakowie" - mówi Zbigniew Osławski, jeden z twórców teatru.
"Theatrum Mundi" to scena misteryjna pragnąca powracać do europejskiej, średniowiecznej tradycji teatrów obrzędowych, związanych z kalendarzem chrześcijańskim, a przede wszystkim do średniowiecznego, łacińskiego uniwersalizmu jednoczącego Stary Kontynent. Działania artystyczne "Theatrum Mundi" rodzą się z nadziei, iż duch pierwotnego chrześcijaństwa, "wywołany" przez współprzeżycie misterium, pozwoli zrozumieć wszystkim współuczestnikom, że nadszedł czas szczególnej troski o wartości duchowe coraz bardziej zmaterializowanej kultury europejskiej. Skierowany on jest do wszystkich ludzi, a zwłaszcza do młodego pokolenia Polaków - piszą o sobie twórcy teatru.
Wystawiając swoje sztuki, teatr wykorzystuje przede wszystkim świątynie. Tak było m.in. w przypadku sztuki Quo vadis Domine? według Henryka Sienkiewicza, która w maju 2000 r. została wystawiona w bazylice Ojców Jezuitów w Krakowie i w kościele Sancto Spirito in Sasia w Rzymie. W repertuarze "Theatrum Mundi" jest także Dzień gniewu Romana Brandstaettera, Czy w niebie grają Bacha - drama koncertująca Anny Osławskiej, Od Konfederacji Barskiej po Insurekcję Kościuszkowską - śpiewogra patriotyczna Dariusza Reguckiego z cyklu Polaków śpiewnik tułaczy czy Bez oręża - słuchowisko według Zofii Kossak-Szczuckiej w adaptacji St. Jastrzębskiego.
"W sztukach ´Theatrum Mundi´ grają artyści profesjonalni, studenci szkół teatralnych i aktorzy amatorzy zarówno z Krakowa, jak i innych miast Polski, a także z zagranicy, pragnąc tworzyć spektakle wielonarodowościowe, manifestując w ten sposób jedność Europy. W 2001 r. teatr zagrał we Lwowie i Złoczowie dla środowisk polonijnych misterium bożonarodzeniowe Przed świtem Celiny Muszyńskiej. Tu znowu nawiązujemy do starej szkoły: mistrz - uczeń" - mówi Z. Osławski.
Tak stało się ze sztuką Przed sklepem jubilera, rapsodyczną wersją sztuki Karola Wojtyły w reżyserii Anny Osławskiej. Na scenie spotykają się nestorzy z adeptami, profesjonaliści z amatorami. Zagrali: Andrzej Kruczyński (Teatr Słowackiego), Monika Rasiewicz (Teatr Stary), Elżbieta Jeziorowska (z Częstochowy), Magda Wrona (studentka), Roman Piątek ("Theatrum Mundii"), Bartłomiej Brążkiewicz (student).
W rezultacie powstało widowisko głęboko refleksyjne, wręcz filozoficzne, spektakl zmuszający do medytacji nad istotą miłości, do refleksji sięgającej do istoty, ukazujący, czym jest miłość narzeczeńska, małżeńska, rodzicielska.
Twórcom spektaklu udało się osiągnąć zamierzony cel - ocieplić trochę świat i tchnąć ducha w materialność.
Premiera sztuki odbyła się 24 lutego br. na scenie Diecezjalnego Centrum Kultury przy kościele św. Jadwigi w Krakowie przy ul. Łokietka. Na wypełnionej po brzegi sali teatralnej znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa, klerycy krakowskich seminariów, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele świata kultury, a przede wszystkim młodzież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Droga nawrócenia św. Augustyna

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...