Reklama

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misterium Męki Pańskiej zostanie wystawione po raz piąty przez Duszpasterstwo Akademickie Księży Salezjanów "Don Bosco" w sobotę 23 marca o godz. 19.00 na placu Pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli. Poprzedzi je Msza św. o godz. 17.00 w parafii pw. św. Jana Bosko na Winogradach, skąd nastąpi wspólne przejście na Cytadelę. Autorem pomysłu i reżyserem oraz organizatorem Misterium jest Artur Piotrowski, który dzieli się swoimi przemyśleniami i wrażeniami.

Historia

Pomysł zrodził się w 1995 r., gdy wraz z Poznańskim Chórem " Polihymnia", którego jestem członkiem, śpiewałem utwory pasyjne. Są one przejmujące, piękne i głębokie.
Chór co roku wyjeżdża na tourneMe zagraniczne, a w 1996 r. pojechaliśmy do Ziemi Świętej na konkurs. Zobaczyliśmy wtedy Jerozolimę, Nazaret i Betlejem. Krocząc śladami Chrystusa, każdy człowiek doświadcza pewnych przeżyć - wierzący czy niewierzący. Mnie skłoniło to do wystawienia Misterium. Zawsze chciałem zrobić film o Męce Chrystusa, ale mój młody wiek i brak budżetu nie pozwalały na taką realizację, więc pozostało przedstawienie. Gdzie? Wtedy na Cytadeli wraz z przyjacielem kręciłem film. Od razu wiedziałem, że Cytadela jest odpowiednim miejscem dla wystawienia Męki Pańskiej. Wcześniej już nawiązałem kontakt z Duszpasterstwem Akademickim "Don Bosco" (to moja parafia). Tam poznałem ludzi, z którymi zaprzyjaźniłem się przy okazji przedstawienia Chłopcy z Wronieckiej (które również reżyserowałem). Wiedziałem, że z nimi mogę porwać się na wystawienie Misterium.

Osiągnięcia

Przez pięć lat przygotowywania Misteriów udało nam się zgromadzić kilkanaście kostiumów żołnierzy rzymskich, kilka - strażników świątyni i kilkaset kostiumów osób cywilnych. Wybudowaliśmy też ogromną scenografię: pałac Piłata, świątynię jerozolimską, bramę Jerozolimy, wnętrze pałacu Heroda, kolumnadę pałacu Annasza, stół do Ostatniej Wieczerzy i pal do biczowania Chrystusa. Poznański Chór "Polihymnia" pod dyrekcją Janusza Dzięcioła oraz sześć połączonych chórów poznańskich: Chór Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Chór Nauczycieli m. Poznania, Poznański Chór Katedralny, Chór Męski "Arion", Chór "Zmartwychwstanie" i orkiestra symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych pod dyr. Wiesława Bednarka nagrały muzykę. Zostało namalowane oblicze Chrystusa - według Całunu Turyńskiego - wielkości 8x12 metrów. Co roku w Misterium bierze udział kilkuset harcerzy z ZHP i ZHR, oświetlających drogę krzyżową pochodniami. Żołnierze rzymscy poruszają się także na koniach. Nagłośnienie przygotowuje jedna z największych firm nagłośnieniowych i oświetleniowych w Polsce.

Kto ogląda Misterium i kto czuwa nad bezpieczeństwem

To Misterium - jedno z największych w Europie - ogląda co roku kilkadziesiąt tysięcy osób. Stanowi ono wyjątkowe przeżycie, przygotowujące człowieka na święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Na Misterium przychodzi młodzież, są studenci, rodziny z małymi dziećmi, niepełnosprawni i starsi.
Nad bezpieczeństwem czuwa policja i straż miejska, na placu Pod Dzwonem Pokoju, gdzie odbywa się przedstawienie, stoją sanitariaty, jest ok. 100 osób z opieki przedmedycznej oraz pogotowie ratunkowe. Drogę w Parku Cytadela oświetlają reflektory lotnicze APM.
Przedstawienie trwa 70 minut. Tego nie da się opisać. To trzeba zobaczyć i przeżyć.
Naszym najważniejszym celem jest przyciągnięcie ludzi, którzy przez uczestnictwo w Misterium mogą przeżyć cierpienie i śmierć Chrystusa, co im pozwoli zrozumieć wielkość ofiary i miłości Boga.
Bardzo prosimy o przyjście wcześniejsze, przynajmniej pół godziny przed rozpoczęciem Misterium, aby się wyciszyć i skupić. Ponieważ w okolicy Cytadeli tworzą się korki samochodowe, warto skorzystać z komunikacji miejskiej lub zrobić sobie długi spacer. Jeden pas ruchu na ul. Armii Poznań przy Cytadeli będzie zamieniony na parking.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast