Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi ludzie nowego tysiąclecia, nie używajcie źle Waszej wolności! Nie zmarnujcie wielkiej godności dzieci Bożych, jaką otrzymaliście! Poddajcie się jedynie Chrystusowi, który pragnie Waszego dobra i Waszej prawdziwej radości (por. Mt 23, 8-10), który chce, byście byli mężczyznami i kobietami w pełni szczęśliwymi i zrealizowanymi! W ten sposób odkryjecie, że tylko wypełniając wolę Boga, możemy być światłem świata i solą ziemi!

Jan Paweł II

(Z przemówienia do młodzieży rzymskiej - 21 marca 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków:

Zwracając się do rodaków obecnych na ostatniej przed Wielkanocą audiencji generalnej, Jan Paweł II powiedział: "Wszystkim życzę, ażeby te święte dni stały się źródłem duchowej odnowy dla każdego: dla rodzin, dla wspólnot, dla całego Kościoła w Polsce i wśród Polonii. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Audiencja generalna 2 stycznia 2002 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

24 marca br. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II przypomniał najwyższe świadectwo krwi misjonarzy i misjonarek męczenników, których Kościół włoski wspomina co roku tego właśnie dnia. Ojciec Święty zaprosił też młodych ludzi z różnych krajów na główne obchody Światowego Dnia Młodzieży w lipcu br. w Toronto.
"Przed zakończeniem tej uroczystej koncelebry zwracamy się do Najświętszej Maryi Panny, która pod krzyżem swego Syna potwierdziła ´fiat´, wypowiedziane w chwili zwiastowania przed Aniołem - powiedział Papież. - Niech wyjedna Ona taką konsekwencję i taką odwagę (jaką mieli zamordowani misjonarze) szczególnie dla Was, młodych, którzy wezwani jesteście do dokonywania zasadniczych wyborów dla Waszego życia" - dodał.
Następnie - po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i portugalsku - nawiązał do zbliżającego się Światowego Dnia Młodzieży pod koniec lipca br. w Toronto, umawiając się z młodzieżą na to spotkanie. Za każdym razem kończył słowami: "Jeśli Bóg pozwoli".
Również do młodych Polaków Jan Paweł II mówił o tym wydarzeniu: " Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów z Polski, a zwłaszcza obecną tu młodzież. Cieszę się, że przybyliście do Rzymu, aby wraz z młodymi mieszkańcami tego miasta przeżywać uroczystość Niedzieli Palmowej. Tradycyjnie już to rzymskie spotkanie jest niejako bezpośrednim przygotowaniem do Światowego Dnia Młodzieży, który w tym roku przeżywać będziemy w Kanadzie. Towarzyszyć nam będą słowa: ´Wy jesteście solą dla ziemi. Wy jesteście światłem świata´ (Mt 5, 13. 14). Niech dzisiejsze spotkanie z Chrystusem, który podejmuje krzyż, aby dać nam zbawienie, dodaje życiu każdego i każdej z Was smaku i blasku, aby Wasze świadectwo było pełne. Zanieście moje pozdrowienie i błogosławieństwo Waszym rówieśnikom w Kraju. Do zobaczenia w Toronto! Jak Pan Bóg pozwoli!" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziennikarze przygotowali rozważania Drogi Krzy+owej

W tym roku rozwa+ania towarzyszŚce nabo+e˝stwu Drogi Krzy+owej w Wielki PiŚtek w rzymskim Koloseum przygotowali dziennikarze. Poproszono o to czternastu korespondentĄw ťwiatowych mediĄw, akredytowanych przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Jest wťrĄd nich jeden Polak - Jacek Moskwa, do niedawna korespondent TVP.
Pozostali to John M. Thavis z agencji Catholic News Service ( Stany Zjednoczone), Alexej M. Bukalov z agencji ITAR-TASS (Rosja), Henri Tincq z dziennika Le Monde (Francja), Gregory Burke z tygodnika Time (Stany Zjednoczone), Angel GĄmez Fuentes z telewizji TVE (Hiszpania), Erich B. Kusch z dziennika Handelsblatt (Niemcy), Hiroshi Miyahira z dziennika Kosei Shimbun (Japonia), Marina Ricci z telewizji Mediaset ( WŚochy), Aura V. Miguel z Radia Renascenca (Portugalia), Luigi Accattoli, z dziennika Corriere della Sera (WŚochy), Sophie De Ravinel z agencji I. Media (Francja), Valentina Alazraki z telewizji TELEVISA (Meksyk) i Marie Czernin (Niemcy).
Jedynym do tej pory poskim dziennikarzem, ktĄrego spotkaŚ podobny zaszczyt, byŚ krakowski poeta Marek Skwarnicki. NapisaŚ on tekst rozwa+a˝ papieskiej Drogi Krzy+owej w 1989 r.

Albania i Watykan regulują wzajemną współpracę

Reklama

Stolica Apostolska i Albania podpisały umowę regulującą wzajemne stosunki między nimi. Pod umową 25 marca w Tiranie podpisy złożyli nuncjusz apostolski w Albanii - abp Giovanni Bulaitis oraz premier Pandeli Majko.
"W kontekście najnowszej historii Albanii umowa jest wydarzeniem historycznym" - powiedział nuncjusz Bulaitis. Z uznaniem podkreślił, że Kościół w Albanii dąży do pokoju i demokracji w kraju.
Premier Majko podziękował Stolicy Apostolskiej, a także Kościołowi w jego kraju przede wszystkim za jego pracę dla dobra Albanii. "Kościół katolicki ma mocne korzenie w naszym kraju" - stwierdził szef rządu albańskiego. Jednocześnie wyraził nadzieję na jeszcze lepsze wzajemne stosunki między państwem a Kościołem.
Stolica Apostolska i niegdyś "pierwsze ateistyczne państwo świata" nawiązały w 1991 r. pełne stosunki dyplomatyczne. Ich zwieńczeniem jest podpisana obecnie umowa o współpracy.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w sprawie nowych biskupów w Polsce

Reklama

Jan Paweł II przyjął rezygnację abp. Juliusza Paetza z urzędu i posługi duszpasterskiej i mianował bp. Stanisława Gądeckiego arcybiskupem metropolitą poznańskim. Ponadto mianował ks. prał. Zbigniewa Kiernikowskiego biskupem siedleckim i ks. prał. Zygmunta Zimowskiego biskupem radomskim. Komunikat w sprawie nominacji, podpisany przez abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego, ogłosiła 28 marca 2002 r. nuncjatura apostolska w Polsce.
Oto pełna treść komunikatu:
"Ojciec Święty Jan Paweł II podjął następujące decyzje:
Przyjął rezygnację złożoną przez Ks. Abp. Juliusza Paetza z urzędu i posługi duszpasterskiej Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego. Mianował Ks. Bp. Stanisława Gądeckiego Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim.
Zwolnił z urzędu i posługi duszpasterskiej Diecezji Siedleckiej Ks. Bp. Jana Wiktora Nowaka, z uwagi na stan zdrowia. Mianował Ks. Prałata dr. Zbigniewa Kiernikowskiego, Rektora Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, Biskupem Siedleckim.
Mianował Ks. Prałata dr. Zygmunta Zimowskiego, pracownika Kongregacji Nauki Wiary, Biskupem Radomskim".
Ponadto Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała następujące oświadczenie:
"Celem uniknięcia ewentualnych wątpliwości, Nuncjatura Apostolska oświadcza, co następuje:
Komunikat Nuncjatury Apostolskiej wydany z datą dzisiejszą zawiera urzędową informację o decyzjach Ojca Świętego Jana Pawła II podjętych przed dniem 20 marca br.
Śmierć Bp. Jana W. Nowaka nastąpiła po podjęciu tych decyzji, ale przed ich urzędowym ogłoszeniem.
Ponieważ takie decyzje osiągają skuteczność prawną z dniem ich ogłoszenia, stąd też Bp Jan W. Nowak zmarł jako Biskup Siedlecki, a nie jako Biskup-Senior diecezji siedleckiej.

Warszawa, 28 marca 2002 r.

Światowy Dzień Młodzieży w Watykanie

"Ten, Którego wybraliście na nauczyciela, nie jest sprzedawcą złudzeń. To Ukrzyżowany-Zmartwychwstały!" - powiedział do młodych Jan Paweł II w kazaniu podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową 24 marca br. w Watykanie. Nawiązując do obchodzonego w tym dniu w całym Kościele Światowego Dnia Młodzieży, Ojciec Święty zapewnił młodych w imieniu Kościoła, że gdy zaufają Chrystusowi, "nie spotka ich rozczarowanie" . "Nikt nie jest w stanie dać Wam tej miłości, tego pokoju, tego życia wiecznego, których spragnione jest Wasze serce" - wołał Papież.
Liturgię poprzedziło poświęcenie palm na środku Placu św. Piotra i procesja. Po odczytaniu opisu Męki Pańskiej Ojciec Święty podziękował młodym za liczny udział w spotkaniu i podkreślił, że jest ono kolejnym przygotowaniem do Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w Toronto w Kanadzie, "jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast świata". Przypomniał, że znajduje się tam już krzyż towarzyszący od początku tym spotkaniom.
"Wy, młodzi, nie wstydzicie się krzyża. Nie obawiacie się krzyża Chrystusa, lecz miłujecie go i adorujecie jako znak naszego Odkupiciela, który umarł dla nas i zmartwychwstał" - powiedział Papież.
I dodał: "Kto wierzy, ten niesie swój krzyż triumfalnie jako dowód, że Bóg jest miłością - przez krzyż nasz Zbawiciel pokonał ostatecznie grzech i śmierć".
Jan Paweł II zachęcił młodych słuchaczy, by brali przykład z Chrystusa, który, choć opuszczony przez wszystkich - także przez Piotra - "wierzy i gotów jest przelać krew, by wypełnić posłannictwo powierzone Mu przez Ojca". "Uczcie się od Jezusa i Jego Matki - wezwał Papież. - Siła człowieka to wierność, z jaką zdolny jest dawać świadectwo prawdzie, opierając się nawet bezlitosnym prześladowaniom. Tylko gdy będziecie na to gotowi, staniecie się tym, czego oczekuje od Was Jezus: solą ziemi i światłem świata. Taki jest temat ŚDM w Toronto" - powiedział Papież. Podkreślił, że wyobrażenie soli przypomina, że nasze istnienie zostało przemienione przez chrzest. "Drodzy Młodzi Przyjaciele, nie utraćcie smaku chrześcijaństwa, smaku Ewangelii! Niech krzyż będzie Waszą szkołą mądrości, katedrą prawdy i miłości" - apelował Ojciec Święty.
Eucharystii przewodniczył kard. Camillo Ruini, a w koncelebrze byli m.in. kard. James Stafford - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich i bp Stanisław Ryłko - jej sekretarz.

Audiencja dla uczestników kongresu młodzieży akademickiej

"Witajcie w tym domu, który jest Waszym domem" - powiedział Jan Paweł II do 1200 chłopców i dziewcząt z 280 uczelni 30 krajów, uczestników tradycyjnego wielkanocnego międzynarodowego kongresu młodzieży akademickiej UNIV, zorganizowanego przez Prałaturę Opus Dei. Audiencja odbyła się w Auli Pawła VI.
Nawiązując do tematów tegorocznego spotkania - nauka, praca, służba - Papież podkreślił, że szczególnie służba jest słowem kluczem, pozwalającym zrozumieć dwa pozostałe: "Nauka i praca zakładają bowiem postawę gotowości i daru z siebie, które nazywamy właśnie służbą. Chodzi o ten typowy wymiar, który musi cechować sposób bycia osoby".
Ojciec Święty podkreślił, że wiele o tym mówi nauczanie błogosławionego Josemarii Escrivy, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku. Zwrócił uwagę, że "w tych dniach Wielkiego Tygodnia w refleksji wierzących dominuje tajemnica Krzyża". "W jego świetle możemy lepiej zrozumieć wartość służby, pracy, a w Waszym przypadku, drodzy młodzi, także nauki. Krzyż jest symbolem miłości, będącej całkowitym i bezinteresownym darem. Czyż Krzyż nie jest świadectwem miłości do nas Chrystusa? Krzyż jest milczącą katedrą miłości, w której uczymy się poważnej miłości. Idąc za Chrystusem, Królem Ukrzyżowanym, wierzący uczą się, że ´królować´ to znaczy służyć, szukając cudzego dobra i odkrywają, że w szczerym darze z siebie znajduje wyraz autentyczny sens miłości" - mówił Ojciec Święty.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jakie są drogi mojej wiary?

2024-12-02 20:50

Red.

Najprostszą drogę do Boga odnajdują prostaczkowie. To im Jezus odsłania najgłębsze tajemnice swojego serca.

Więcej ...

Papież spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem

2024-12-04 13:15
Papież Franciszek i premier Węgier Viktor Orban

Vatican Media

Papież Franciszek i premier Węgier Viktor Orban

Papież Franciszek przyjął w środę na audiencji premiera Węgier Viktora Orbana. Jednym z tematów rozmów szefa rządu w Watykanie była wojna na Ukrainie.

Więcej ...

Bądź argumentem Bożej miłości! Adwentowe Dni Formacji Katechetów

2024-12-04 19:49
Eucharystia na rozpoczęcie Adwentowego Dnia Formacji Katechetów

Marzena Cyfert

Eucharystia na rozpoczęcie Adwentowego Dnia Formacji Katechetów

Zorganizowane przez Wydział Katechetyczny wrocławskiej kurii dni skupienia odbywają się w dwóch terminach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

Wiara

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

Czy masz już postanowienie adwentowe?

Wiara

Czy masz już postanowienie adwentowe?

Oświadczenie w sprawie zatrzymania byłego proboszcza...

Kościół

Oświadczenie w sprawie zatrzymania byłego proboszcza...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Jaka jest dziś moja wiara?

Wiara

Jaka jest dziś moja wiara?

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...

Wiadomości

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...