Reklama

Śladami Apostołów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważnym wydarzeniem było spotkanie Ruchu Przyjaciół " Niedzieli", które miało miejsce w redakcyjnej auli 16 marca br. i poświęcone było prezentacji albumu Stanisława Markowskiego "Ziemia Apostołów Pawła i Jana. Azja Mniejsza". Czytelnicy i Przyjaciele " Niedzieli" mieli okazję spotkać się z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, prorektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który był pomysłodawcą wydania tego albumu oraz ubogacił go swoim tekstem. Obecni byli również: Stanisław Markowski - autor fotografii, Andrzej Mardyła - dyrektor Wydawnictwa AA z Krakowa, którego nakładem ukazał się album, oraz Tadeusz Szyma - dziennikarz i krytyk.

Po powitaniu gości przez redaktora naczelnego Niedzieli - ks. inf. Ireneusza Skubisia głos zabrał ks. prof. Waldemar Chrostowski. Powiedział, że w naszej wierze i w codziennych modlitwach wyznajemy prawdę, że Bóg dla nas i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Z tej prawdy wynikają następne, jak chociażby ta, że Bóg wszedł w ludzką historię, to znaczy żył w konkretnym czasie i miejscu. Dlatego też każdy chrześcijanin powinien poznawać okoliczności i realia historyczne oraz społeczne, w jakich żył Chrystus przed dwoma tysiącami lat. Pomocna w tym jest archeologia, historia i wiele innych dyscyplin. W obecnych czasach mamy coraz większe możliwości pielgrzymowania do miejsc biblijnych uświęconych obecnością Jezusa i Apostołów. W latach 90. ponad 100 tys. Polaków uczestniczyło w zorganizowanych pielgrzymkach do miejsc biblijnych. Możliwość osobistej obecności w Wieczerniku, w Ogrodzie Oliwnym, na Golgocie oznacza zupełnie nową jakość w naszym życiu chrześcijańskim.
Z historią Kościoła związane są tereny Azji Mniejszej i takie miejsca, jak Efez, Chalcedon, Konstantynopol. W poznawaniu tej historii pomagają artyści. Zdjęcia wykonane przez Stanisława Markowskiego pozwalają dostrzec i odkryć wiele szczegółów, spojrzeć na te miejsca pełniej i głębiej. Geografia Zbawienia staje się bliższa, pogłębia się tożsamość chrześcijańska, pogłębia się wiara.
O sztuce fotograficznej St. Markowskiego mówił również Tadeusz Szyma, który zacytował słowa Cypriana K. Norwida: "Czasem, aby napić się ze źródła, trzeba uklęknąć". Taka postawa cechuje twórczość St. Markowskiego, jest ona wynikiem chrześcijańskiej pokory, wrażliwości, spojrzenia w głąb ludzkich dramatów i historii.
Stanisław Markowski stwierdził, że swoją twórczość widzi jako możliwość odkrywania tego, czym nas obdarował Bóg, i cieszenia się dobrem, pięknem i urodą ziemi. Za najbardziej wartościowe uważa te zdjęcia, które wykonywał jako uczestnik pielgrzymek. Również jego podróż do Azji Mniejszej była pielgrzymką. Utrudnieniem dla fotografującego są warunki tam panujące: wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza. Podróż przez te tereny każe zastanowić się nad warunkami, w jakich odbywali podróże apostolskie św. Paweł i św. Jan, którzy nie dysponując żadnymi zdobyczami techniki, jakie ma w zasięgu ręki człowiek współczesny, " poszli na cały świat" i głosili Dobrą Nowinę.
Podczas spotkania odbyło się również otwarcie wystawy fotografii Katarzyny Artymiak, pracującej w redakcji Niedzieli Lubelskiej. Przygotowana przez nią ekspozycja nosi tytuł Mowa światła, a barwne fotogramy są połączone z wypowiedziami kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...

Lilia męczeństwa

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

Bł. Pierina Morosini

commons.wikimedia.org

Bł. Pierina Morosini

Jej życie było heroizmem w codzienności, ukoronowanym męczeńską śmiercią.

Więcej ...

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami