Reklama

Z prac Synodu

Drogi miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tym razem w czasie zebrania komisji głównej i sekretariatu I Synodu Diecezji Sosnowieckiej projekt dokumentu przeznaczonego do dyskusji w parafialnych zespołach synodalnych przedstawił ks. Stefan Wyporski, przewodniczący Komisji Charytatywnej. Spotkanie odbyło się 18 czerwca w domu biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

Ks. Wyporski przypomniał, że posługa miłosierdzia jest jednym z podstawowych zadań Kościoła. Źródłem jej jest nauczanie i działalność Jezusa Chrystusa. A fundamentem miłość Boża i godność człowieka stworzonego "na obraz Boży". "Jezus dawał świadectwo miłosierdzia w życiu ziemskim, głosząc Ewangelię o Królestwie Bożym, odpuszczając grzechy i lecząc wszelkie choroby i słabości wśród ludu. Domagał się także konkretnych czynów miłości, zobowiązując do nich szczególnie swoich uczniów. Mieli oni karmić głodnych, uzdrawiać chorych, leczyć trędowatych, wskrzeszać umarłych, wyrzucać złe duchy" - przytoczył fragment dokumentu szef Komisji Charytatywnej.

Od czasów apostolskich do dziś nie ustaje w Kościele przypominanie wierzącym, iż nakaz miłosierdzia jest prawem i obowiązkiem chrześcijan i jednym z najważniejszych elementów ich misji w tym świecie. Prawda ta znalazła swój wyraz w nauczaniu Ojców Kościoła na Wschodzie i Zachodzie, w dokumentach soborowych, w licznych zachętach dawanych przez mistrzów życia duchowego, w naukach ludzi świętych i błogosławionych. "Także w naszych czasach głos Kościoła wzywający do miłosierdzia brzmi równie mocno i donośnie. Sobór Watykański II stwierdza konieczność pomocy jako odpowiedzi na naglące potrzeby biednych w wymiarze doczesnym i nadprzyrodzonym. Zwraca uwagę, iż trzeba eliminować przyczyny biedy, a nie tylko jej skutki, tak aby potrzebujący stawali się stopniowo samowystarczalni" - czytamy w dokumencie. Jednym z celów reformy administracyjnej Kościoła w Polsce było pełniejsze dostosowanie Jego misji do czasów obecnych. W szczególny sposób dotyczy to działalności charytatywnej. "Inspiracją dla niej w diecezji sosnowieckiej są postacie żyjących w XIX i XX wieku patrona diecezji św. Brata Alberta i sługi Bożej m. Teresy Kierocińskiej. Z wrażliwością odkrywali oni cierpienie i gorycz tych, którzy nie potrafili znaleźć miejsca w ówczesnych strukturach społecznych i ekonomicznych i nieśli pomoc najbardziej potrzebującym. Także w nauczaniu biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego odnajdziemy liczne wezwania i apele o pomoc bliźnim" - podkreślił ks. Wyporski.

W następnej części dokumentu Komisja Charytatywna zwróciła uwagę na różne obszary i formy biedy. "Bieda przejawia się nie tylko w ubóstwie materialnym. Możemy mówić także o biedzie duchowej, moralnej, społecznej, psychologicznej, zdrowotnej, intelektualnej. Każdy z jej przejawów domaga się zaradzenia ludzkim potrzebom. Jednym z najbardziej dotkliwie odczuwalnych skutków ustrojowych przemian jest bezrobocie. Choć obejmuje ono około 20% mieszkańców diecezji, to jednak dotyczy znacznie szerszej grupy ludzi - rodzin bezrobotnych. Poważnym problemem jest także brak zasiłków, ograniczona możliwość zmiany kwalifikacji zawodowych. Wielką bolączką jest także bezrobocie wśród ludzi młodych, absolwentów szkół średnich, a nawet wyższych".

Posługa charytatywna w kościele diecezjalnym i parafialnym to kolejny punkt rozważań Komisji. "Dziś, aby sprostać temu zadaniu, potrzebna jest powszechna formacja duszpasterska. Powinna ona zawierać dwa podstawowe elementy: po pierwsze - musi kształtować w każdym chrześcijaninie postawę otwarcia na potrzeby bliźnich - po drugie - postawę odwagi i dynamizmu w działaniu" - czytamy w dokumencie.

W końcowej części dokumentu Komisja Charytatywna umieściła wykaz dzieł, jakie prowadzi Wydział Charytatywny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. "Pomni na to, że caritas znaczy miłość służebna, Caritas Diecezji Sosnowieckiej chce nieść człowiekowi konkretną pomoc socjalną, przez co pragnie ulżyć jego losowi i umożliwić jego rzeczywisty rozwój. Pomoc ta wyraża się w prowadzeniu domów dla bezdomnych, noclegowni, stacji socjalnych - gdzie znajdują pomoc chorzy i niepełnosprawni, w prowadzeniu świetlic środowiskowych, a także darmowych stołówek. Prócz systematycznej pracy Caritas organizuje też akcje charytatywne: wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży, pomaga w trudnych sytuacjach życiowych, a także organizuje pomoc Polakom na Wschodzie" - wyliczył dyrektor Caritas.

Wielką rolę w rozpoznawaniu biedy, a także w jej przeciwdziałaniu Komisja dostrzegła w Parafialnych Zespołach Charytatywnych, które powinny nie tylko współpracować z diecezjalną Caritas, a także z administracją lokalną i różnymi organizacjami pozarządowymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do zaorania

2024-05-08 17:47

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

„Diecezja sosnowiecka nie jest do zaorania, tylko do nieustannego obsiewania” - powiedział abp Adrian Galbas w środę podczas obrzędu kanonicznego objęcia diecezji sosnowieckiej przez bp. Artura Ważnego. Uroczystość oraz podpisanie stosownych dokumentów miało miejsce w katedrze w Sosnowcu.

Więcej ...

Pierwsze szokujące decyzje w Krakowie: Prezydent zapowiada wywieszenie na magistracie tęczowej flagi

2024-05-08 18:22

Adobe Stock

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski objął patronat nad Marszem Równości, który przejdzie ulicami miasta 18 maja. Jest to pierwsza decyzja nowego włodarza miasta dotycząca udzielenia swojego patronatu. Miszalski planuje także udział w tym przemarszu.

Więcej ...

23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców

2024-05-09 19:24

Adobe Stock

„Na drogach jesteśmy z bliźnimi” pod tym hasłem na Jasnej Górze odbędzie się 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. Dwudniowe spotkanie rozpocznie się jutro Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00. Kierowcy modlić się będą w intencji wszystkich użytkowników dróg prosząc o łaskę bezpiecznych podróży, wzajemną życzliwość i szacunek. Polecą też polskich misjonarzy i misjonarki, podróżujących po misyjnych ścieżkach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku