Reklama

Niedziela Wrocławska

Budowanie na Eucharystii

Ks. abp Józef Kupny niesie Najświętszy Sakrament w procesji

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. abp Józef Kupny niesie Najświętszy Sakrament w procesji

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to zawsze wielkie święto w naszej Ojczyźnie. Podobnie było dziś w Katedrze Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie Mszy św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, głos zabrał ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu - Prawdą jest, że bez Eucharystii, my jako wierzący, nie moglibyśmy żyć. Sam Chrystus jest z nami w postaciach chleba i wina, abyśmy mieli życie z nim i w nim. (...) Po Mszy św. udamy się w procesji z Panem Jezusem obecnym w Eucharystii, aby błogosławił nasze miasto, Kościół i nas samych. Chcemy w radosnej i podniosłej procesji wielbić naszego Boga i Pana. Nie idziemy, aby protestować przeciwko komuś czy czemuś. Idziemy podzielić się między sobą i z innymi Bogiem, który jest miłością, obecny w tym przedziwnym sakramencie - mówił.

GALERIA ZDJĘĆ

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilia ks. abp. Józefa Kupnego nawiązywała do podniosłości dzisiejszej uroczystości, ale także zaznaczała obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa i przeżywania w tym czasie Eucharystii - Prawie cały ubiegły rok, aż do teraz, z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią i z powodu drastycznego ograniczenia liczby uczestników zgromadzeń religijnych, pozbawieni zostaliśmy możliwości udziału w niedzielnej Eucharystii. Transmisje internetowej, telewizyjne i radiowe pozwalały jedynie na przyjmowanie Komunii duchowej. Tylko nieliczni obecni w kościołach mogli przyjmować Jezusa ukrytego pod postacią chleba. Dzisiaj cieszymy się ze znacznego spadku liczby zakażeń koronawirusem. Możliwości większego dostępu do naszych świątyń. Cieszymy się z możliwości przyjmowania Jezusa obecnego w Eucharystii. Sądzę, że to już najwyższy czas, aby powrócić do regularnego, w każdą niedzielę udziału we Mszy św. Stosujmy się do obowiązujących przepisów, zaleceń lekarzy, ale nie rezygnujmy z udziału we Mszy św. Zachęcajmy też do tego członków naszych rodzin, młodzież, dzieci, bo żadna transmisja nigdy nie zastąpi spotkania z żywym Chrystusem obecnym w tajemnicy Eucharystii - mówił metropolita wrocławski.

Reklama

Mówiąc o przeżywaniu dzisiejszej uroczystości, abp Kupny podkreślił, że nawiązuje ona do wydarzeń z Wieczernika, kiedy to Pan Jezus wraz z Apostołami spotkali się na Ostatniej Wieczerzy - To tam nasz Pan wziął chleb i powiedział: “Bierzcie i jedzcie. To jest Ciało Moje.” I kielich z winem: “Bierzcie i pijcie to jest Krew Moja”. I dodał: “To czyńcie na Moją pamiątkę”. Odtąd na całym świecie kapłani kierując się słowami Chrystusa i napełnieni mocą Ducha Świętego, przemieniają biały opłatek w Ciało Chrystusa i wino w Krew Jego - nauczał hierarcha.

W dalszej części ks. abp Józef Kupny wspomniał o niezrozumieniu, jakie towarzyszyło tym, którzy szli za Jezusem, a przy tym wielu odeszło. Przytoczone tu zostały słowa Apostoła Piotra: “Panie, dokąd pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego”. Kontynuując, metropolita wrocławski zadał pytanie - Do kogóż pójdziemy odwracając się od Boga, rezygnując z Eucharystii? Do bożków, które sami na nasz obraz i upodobanie tworzymy? Do tych, co obiecują nam szczęście na ziemi, pod warunkiem odwrócenia się od wiary? Którzy w miejsce Ewangelii proponują różne ideologie, których wspólnym mianownikiem jest odrzucenie Boga i wartości chrześcijańskich? Nie mamy innej alternatywy. Albo trwamy przy Bogu albo odwracamy się od Niego i idziemy w te wszystkie ideologie - przestrzegał ks. arcybiskup.

Dla człowieka wierzącego oczywiste jest, że wybiera drogę pójścia za Jezusem - Chrystus pozostawił nam to, co jest najcenniejsze. Dał nam swoje Ciało i Krew i oświadczył, że “kto spożywa ten chleb i pije tę krew, żyć będzie na wieki”. Świadomi tej obietnicy wspominamy ją dzisiaj, by jeszcze raz utwierdzić się w przekonaniu, że Eucharystia jest naszym największym skarbem Kościoła. Jest naprawdę sakramentem naszego zjednoczenia z Chrystusem - mówił abp Kupny.

Reklama

Życie eucharystyczne wymaga cierpliwości i wytrwałości. Głosząc homilię, metropolita wrocławski wyjaśniał, co robić, aby zjednoczenie z Chrystusem było trwałe. Mówił o przygotowaniu i zrozumieniu - Trzeba do niego się przygotować. Jezus nie od razu nakarmił Apostołów swoim ciałem. Kazał im się do tego należycie przygotować. Powiedział do nich: “Idźcie do miasta i przygotujcie dla nas ucztę” (...) Trzeba się przygotować, czyli oczyścić swoje serce. Trzeba “stół swojego serca nakryć białym obrusem”. Po takim przygotowaniu przyjdzie na pewno. Dar ten stanie się naszym udziałem, gdy go zrozumiemy - powiedział hierarcha.

U człowieka może rodzić się pytanie: “Po co człowiek ma przyjmować Chrystusa w Eucharystii?” - Jezus na to pytanie sam odpowiada: “Kto pożywa moje Ciało i pije Moją Krew trwa we Mnie, a Ja w nim. To jest Chleb, który z Nieba zstąpił.” Po co nas żywi? Po to byśmy mieli życie wieczne - nauczał ks. arcybiskup.

Poruszona została także kwestia wspólnotowości - Nie możemy budować wspólnoty, gdy w naszym sercu nosimy wszystkie pretensje i żale do drugiego człowieka. Nie tworzymy wtedy wspólnoty. Jeśli chcemy stanąć przed Bogiem musimy się przygotować i odrzucić wszystko, co rujnuje naszą jedność i o to proszę. Na Eucharystii budujemy nasze rodziny, wspólnoty parafialne. Nie ma wspólnoty parafialnej bez wspólnego uczestnictwa we Mszy św. - zaznaczył abp J. Kupny.

Po zakończeniu Liturgii wszyscy udali się w procesji do czterech ołtarzy.

Pierwszy usytuowany był na wysokości kościoła św. Idziego. 

Pierwszy ołtarz naprzeciw kościoła św. Idziego

ks. Łukasz Romańczuk

Pierwszy ołtarz naprzeciw kościoła św. Idziego

Drugi przy MWSD we Wrocławiu.

Drugi ołtarz przy Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym

ks. Łukasz Romańczuk

Reklama

Drugi ołtarz przy Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym

Trzeci przy rezydencji ks. abp seniora Mariana Gołębiewskiego.

Reklama

Trzeci ołtarz

ks. Łukasz Romańczuk

Reklama

Trzeci ołtarz


Czwarty przy ołtarzu głównym katedry.

Czwarty ołtarz - ołtarz w katedrze

ks. Łukasz Romańczuk

Czwarty ołtarz - ołtarz w katedrze

Podziel się:

Oceń:

2021-06-03 13:22

Wybrane dla Ciebie

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49
Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Więcej ...

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego