Reklama

Niedziela Wrocławska

Co pochodzi od Boga, przetrwa!

Józef Dmuchowski

Dzień Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to podwójne święto w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze. Tego dnia w kościele, znajdującym się na cmentarzu parafialnym, odbywa się odpust, gdyż świątynia ta jest pw. Bożego Ciała.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegorocznej sumie odpustowej przewodniczył ks. Grzegorz Stój, proboszcz parafii pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim.

Rozpoczynając homilię, ks. Stój zachęcił, aby patrzeć na obchodzoną uroczystość przez pryzmat “tryptyku”: Zesłania Ducha Świętego, Uroczystości Trójcy Świętej i Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Wraz z Duchem Świętym kończymy okres wielkanocny, czas radości, aby wejść w to co dla nas zwykłe i codzienne. Czynimy to umocnieni przez Trójcę Świętą, a dziś Bóg wchodzi w nasze życie i dodaje nam sił duchowych. Przez te kolejne święta towarzyszy nam św. Paweł, który w swoich listach rozróżnia to, co doczesne i to, co duchowe - mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do historii obchodzenia Bożego Ciała, przewodniczący liturgii podkreślił fakt, że uroczystość ta została ustanowiona w XIII wieku - Zrodziła się ona z powodu wielkiej wiary, ale także z wątpliwości. Na Soborze Laterańskim IV zadekretowano to, w co Kościół zawsze wierzono, czyli w realną obecność Chrystusa na ołtarzu podczas przeistoczenia.

Przytoczona została także historia żyjącej w XIII wieku,16-latki Julianny, która wstąpiła do zakonu augustianek - I już wtedy ma pierwsze wizje, w których Pan Jezus mówi jej o Bożym Ciele. Wzrastała w tym duchu, aż sama została przeoryszą. W 1245 roku odważyła się pójść do ówczesnego biskupa i przekazać prośbę Pana Jezusa, aby w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej ustanowić uroczystość Najświętszego Ciała Chrystusa. Biskup uwierzył jej słowom i sam odbył pierwszą procesję eucharystyczną w swojej diecezji. Kilka miesięcy później umiera, a jego następca uważa Juliannę za heretyczkę, co zmusiło ją do opuszczenia zakonu. Wyjeżdża do Francji i tam prowadzi życie zakonne - opowiadał ks. Grzegorz Stój.

Kontynuując historię o wydarzeniach związanych z uroczystością Bożego Ciała, proboszcz z Sułowa Wielkiego przechodzi do roku 1263 i przytacza historię ks. Piotra z Pragi. Odprawiając Mszę św. ma wiele wątpliwości, co do obecności Chrystusa w Eucharystii - Udał się z pielgrzymką do Rzymu, ale w trakcie drogi zatrzymał się w Bolzano i tam sprawuje Mszę św., podczas której na Hostii pojawiły się krople krwi. Przeżył to bardzo - mówił kaznodzieja.

Reklama

W dalszej części dowiadujemy się o wysłaniu przez papieża Urbana IV delegacji, aby sprawdzić autentyczność wydarzenia. (Papież Urban IV, w młodości poznał s. Juliannę). Gdy wskazano na autentyczność cudu, papież wprowadza do Rzymu zwyczaj procesji eucharystycznych. . Umiera jednak niecały rok po pierwszej procesji. - Wydawać by się mogło, że historia się powtarza. Jednak w 1315 roku, papież Klemens V, ustanowił Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa dla całego Kościoła.

Podsumowując kaznodzieja stwierdził - To, co pochodzi od Boga, przetrwa. Młoda Julianna miała taką wizję i mimo, że spotkało ją wiele cierpień, ponieważ przekazywała prawdę Bożą. Nigdy nie zwątpiła. To, co ludzkie odpadło, a przetrwało to, co pochodzi od Boga. Dziś nie wyobrażamy sobie, aby zabrakło uroczystości Bożego Ciała i procesji eucharystycznych. A to, co doświadczyliśmy rok temu, kiedy świętowanie było ograniczone sprawia, że możemy jeszcze bardziej docenić ten czas - mówił ks. Grzegorz Stój.

Mówiąc o piękne uroczystości podkreślony został jeszcze jeden aspekt - My Boże Ciało obchodzimy każdego dnia. Codziennie możemy nim się karmić, kiedy sprawujemy Eucharystię i przyjmujemy Komunię. Wszędzie tam, gdzie jest tabernakulum i przed nim przyklękamy, oddajemy cześć Chrystusowi eucharystycznemu - mówił kapłan.

Kościół Bożego Ciała obecnie służy jako kościół pogrzebowy. Znajdują się tam także święte schody. Jak możemy przeczytać na stronie parafii: “Obecny kształt kościół (bez „Świętych Schodów”) uzyskał na początku XVI w. Rok 1538 był datą końcową tej fazy budowy późnogotyckiej świątyni. Powstała ona na miejscu wcześniejszego kościoła.”

Reklama

Cała homilia: 

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-06-04 13:45

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43
Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...